W pielgrzymkowej rodzinie. Glinojeck

Agnieszka Otłowska

publikacja 08.10.2015 11:34

Ikona Matki Bożej Jasnogórskiej rozpoczęła wędrówkę w dekanacie strzegowskim.

Licznie zgromadzony tłum wiernych powitał ikonę Czarnej Madonny Licznie zgromadzony tłum wiernych powitał ikonę Czarnej Madonny
Agnieszka Otłowska /Foto Gość

Szlak nawiedzenia prowadzi przez Glinojeck - jedno z najmłodszych miast diecezji, na skrzyżowaniu ważnych dróg. Jest ono znane nie tylko z górujących nad nim kominów cukrowni, ale w przeszłości to właśnie stąd wychodziła chyba proporcjonalnie najliczniejsza grupa pieszych pielgrzymów zdążających na Jasną Górę. Teraz do tej wspólnoty przybyła ikona pielgrzymującej Czarnej Madonny.

Starsi i dzieci z wielkim wzruszeniem oczekiwali spotkania z Maryją. Kiedy wniesiono ikonę Matki Bożej do świątyni, powitali ją i proboszcz, i przedstawiciele rodzin. Ks. Adam Staniszewski mówił: - Matko, pragniemy wpatrywać się w Twoje oblicze i Twoje serce! Pomóż nam przybliżyć się do Chrystusa i razem z Nim przejść przez życie, być wiernym Jego Ewangelii, by potem spotkać się z Tobą w Królestwie Twego Syna i osiągnąć obiecane nam zbawienie.

- Witamy Cię, Królowo rodzin. Wszystkie rodziny potrzebują Boga, potrzebują Chrystusa i Twojego orędownictwa, Maryjo! - modliła się rodzina wielopokoleniowa. - Pragniemy w centrum życia stawiać Boga, by każdego dnia budować dom oparty na skale, dom oparty na Chrystusie. Maryjo, jesteś najlepszą Matką. Pragniemy zawierzyć Ci nasze rodziny, dzieci i młodzież. Bądź nam orędowniczką, pośredniczką i pocieszycielką. Trzymaj za rękę i otocz płaszczem swojej matczynej miłości, byśmy nie błądzili i trwali w miłości do Twojego Syna, który prowadzi nas do Ojca - prosiła rodzina.

Mszy św. otwierającej dobę nawiedzenia przewodniczył bp Piotr Libera. W homilii wyraził nadzieję, że z nawiedzenia zrodzą się liczne owoce duchowe w życiu wspólnoty parafialnej. Zwrócił uwagę na postawę Maryi, która zawsze stoi obok człowieka. Z macierzyńską czułością zauważa ludzkie braki, choćby podczas biesiady weselnej w Kanie Galilejskiej. - Miriam z Nazaretu postanawia interweniować. Nie szuka rozwiązania na własną rękę, dlatego zwraca się do Jezusa - mówił bp Libera.

Zwrócił uwagę, że Maryja interweniuje, ale konkretne rozwiązanie zostawia swojemu Synowi. Swoją postawą pokazuje, że jest wzorem dojrzałości chrześcijańskiej i głębokiej kontemplacji. - Kontemplacja polega na tym, że widzi się całość. Tak patrzy się na społeczeństwo, na wspólnotę, a to pozwala dostrzec problemy - akcentował bp Piotr. Zwrócił uwagę, że charyzmatem Maryi oraz każdej wspólnoty kościelnej, parafialnej jest kompleksowe spojrzenie na całe ciało Kościoła, na całą społeczność świecką. To czyni Maryję wyczuloną na zauważanie słabych punktów: biedy, podziałów, dyskryminacji. - Czyni ją gotową, by interweniować, przez sygnalizowanie tych braków. Trzeba pamięć, że taką interwencją u Jezusa jest przede wszystkim jest nasza chrześcijańska modlitwa - przypominał bp Piotr.

Na zakończenie prosił on wiernych, aby owocem nawiedzenia stały się zawiązane w parafii nowe koła Żywego Różańca. - To może być jeden z owoców spotkania z Matką - akcentował bp Piotr. Prosił również, aby wierni w parafii podczas tego nawiedzenia modlili się także o liczne powołania kapłańskie i zakonne z naszej diecezji. - Do Ciebie wołam, Matko Kościoła, wysławiona tyloma łaskami w swoim cudownym wizerunku jasnogórskim, wyproś nam u Swego Syna liczne powołania do życia kapłańskiego i zakonnego w naszej prastarej diecezji - modlił się bp Piotr Libera.

Dla wielopokoleniowej rodziny państwa Wiśniewskich to wyjątkowe spotkanie z Matką. - Wróciliśmy ze Światowych Spotkań Rodziny z papieżem Franciszkiem, prosto w ramiona Matki - mówią Aldona i Artur Wiśniewscy. - Chodziliśmy wielokrotnie w pielgrzymce na Jasną Górę, a teraz jesteśmy szczęśliwi, że możemy mieć Matkę Bożą u siebie, prawie jak w domu. To szczególny dzień, święto Matki Bożej Różańcowej. Cieszymy się, że w takim dniu, kiedy oddajemy w modlitwie różańcowej Jej w opiekę naszą całą rodzinę, Ona jest blisko nas, jest tuż obok - dzielą się państwo Wiśniewscy.