Miej w czci prochy...

Dawid Turowiecki


|

Gość Płocki 41/2015

publikacja 08.10.2015 00:00

Na 10 mkw. w pomieszczeniu po starej dzwonnicy przy pokarmelitańskim kościele otwarto wystawę, która opowiada o życiu 50 pokoleń.

Na przełomie XII i XIII w. pochówki odbywały się wokół wybudowanego drewnianego kościoła, na dzisiejszym skwerze przy ul. 19 Stycznia. Cmentarz przy świątyni gotyckiej funkcjonował do końca XVIII w. – Grób na grobie. W tym miejscu mogło zostać pogrzebanych nawet półtora tysiąca ludzi – ocenia M. Gierlach Na przełomie XII i XIII w. pochówki odbywały się wokół wybudowanego drewnianego kościoła, na dzisiejszym skwerze przy ul. 19 Stycznia. Cmentarz przy świątyni gotyckiej funkcjonował do końca XVIII w. – Grób na grobie. W tym miejscu mogło zostać pogrzebanych nawet półtora tysiąca ludzi – ocenia M. Gierlach
Dawid Turowiecki

Ekspozycja w parafii pw. św. Michała Archanioła odsłania relikty przeszłości, które udało się wydobyć przez 40 lat wykopalisk i badań archeologicznych w grodzie nad Płonką. Na ścianie nad wejściem do dzwonnicy, gdzie znalazła miejsce wystawa, umieszczono napis: „Miej w czci prochy i zabytki pradziadów w ziemi ojczystej spoczywające (...)”. Jest to fragment „Dekalogu archeologa” autorstwa Erazma Majewskiego.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.