To miasto do Niej należy. Sierpc - fara

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 15.09.2015 08:52

Wiele duchowych darów złożono Matce Bożej z okazji Jej nawiedzenia w parafii św.św. Wita, Modesta i Krescencji. Wśród nich - ten szczególny: 11 litrów krwi od sierpeckich honorowych dawców.

Ulice w centrum Sierpca wypełniły się wiernymi witającymi obraz Czarnej Madonny Ulice w centrum Sierpca wypełniły się wiernymi witającymi obraz Czarnej Madonny
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

To był imponujący widok, gdy ogromna rzesza ludzi wylała się na ulice Sierpca, aby witać obraz Czarnej Madonny. W procesji powitania, obok asysty procesyjnej, szła Miejska Orkiestra Dęta, młodzież z klas mundurowych policyjnej i strażackiej, poczty sztandarowe, strażacy, dzieci i Służba Liturgiczna Ołtarza.

- Popatrz, Matko, jak wiele się zmieniło. Wypiękniały nasze domy, ulice i wioski, ale czy piękniejsze są też nasze serca? W wielu przypadkach z pewnością... W parafii powstało wiele nowych wspólnot modlitewnych. Ale więcej też obojętności wśród ludzi, dlatego uproś nam u Syna, Matko naszych serc, potrzebne łaski i naucz nas być silniejszymi od tego, co nam zagraża. Matko dobrej przemiany, uproś nam duchowy wzrost i chroń naszych rodzin - mówił witając obraz Jasnogórski w kościele farny ks. dziekan Andrzej Więckowski.

Mszy św. na rozpoczęcie doby nawiedzenia przewodniczył bp Roman Marcinkowski. - Maryja została wybrana na Matkę Jezusa i każdego z nas. Ona dzieli się z nami tym, kim jest i tym, co otrzymała od Boga. Jemu oddała się całkowicie. A teraz dzieli się z nami Jezusem. Mówi przecież w Ewangelii: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie" - mówił ks. biskup nawiązując do odczytanej w czasie Mszy św. Ewangelii o cudzie w Kanie Galilejskiej.

Odwołując się do postawy kard. Stefana Wyszyńskiego i nauczania św. Jana Pawła II, bp Roman stwierdził, że idąc za ich przykładem, człowiek wierzący winien wyznać: "Wybrałem Maryję Matkę i zaufałem". - Maryja ma dobre oczy i wrażliwe serce. Ona służy i pomaga. Nawet w swych słowach: "Synu, wina nie mają" (J2, 3), wyraża swe wielkie zaufanie do Syna - mówił bp Marcinkowski.

W procesji z darami przyniesiono m.in. stągiew wypełniono postanowieniami rekolekcyjnymi i "Wieczystą Księgę Świętego Niewolnictwa Matce Bożej" parafii farnej w Sierpcu z 1965 roku. Tę księgę złożyli parafianie od św.św. Wita, Modesta i Krescencji 50 lat temu na Jasnej Górze, a teraz, na czas nawiedzenia przez obraz Jasnogórski, na nowo wpisują do niej swe postanowienia. Jest w tej księdze Akt Oddania Parafii, dokonany w 1965 roku, są Milenijne zobowiązania parafian: maryjne i moralne. Zapisy te pochodzą z 1965 i 1970 roku, m.in. ten ks. proboszcza Jana Kraczyńskiego: "Maryjo, błogosław miastu i parafii". W księdze tej odnotowano kolejne pielgrzymki parafialne z Sierpca na Jasna Górę. Wielokrotnie powtarzano zapis postanowienia o katolickim wychowaniu młodzieży. "4 kwietnia 1976 roku. Tego dnia przybyło około 20 tysięcy osób. Rozdaliśmy około 40 tysięcy Komunii św. Wiele osób po kilkunastu latach odnalazło Boga, zawarło związki małżeńskie" - tak opisywano pierwsze nawiedzenie obrazu Czarnej Madonny w parafii. Teraz do tej księgi dopisano m.in. imiona i nazwiska Honorowych Dawców Krwi, którzy złożyli swój dar dla Matki Bożej, oddając łącznie ok. 11 litrów krwi.

Przedłużeniem doby nawiedzenia w sierpeckiej farze będzie peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w rodzinach parafii, która już wkrótce ma się rozpocząć.

Parafia św.św. Wita, Modesta i Krescencji była ostatnią parafią dekanatu sierpeckiego, którą nawiedziła ikona Czarnej Madonny z Dzieciątkiem.