ABC nawiedzenia

wp

publikacja 18.06.2015 15:00

Publikujemy obszerne fragmenty Instrukcji Duszpasterskiej o Nawiedzeniu Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, zatwierdzonej przez biskupa płockiego Piotra Liberę 11 listopada ubiegłego roku.

Przez dziewięć miesięcy obraz Matki Bożej Częstochowskiej nawiedzi wszystkie parafie diecezji płockiej Przez dziewięć miesięcy obraz Matki Bożej Częstochowskiej nawiedzi wszystkie parafie diecezji płockiej
Tomasz Gołąb /Foto Gość

"Nawiedzenie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej będzie przebiegało w okresie: od 20 czerwca 2015 r. do 11 czerwca 2016 r., kolejno w 26 dekanatach, zgodnie z zatwierdzonym przez biskupa płockiego terminarzem:

Od 20 czerwca do 1 grudnia 2015 r.: Pułtusk, Maków Mazowiecki, Przasnysz, Dzierzgowo, Mława, Żuromin, Raciąż, Sierpc, Bielsk, Płońsk, Strzegowo, Ciechanów Zachód, Ciechanów Wschód, Nasielsk, Serock, Zakroczym;

Od 7 marca do 11 czerwca 2016 r.: Wyszogród, Bodzanów, Płock Wschód, Tłuchowo, Rypin, Dobrzyń nad Drwęcą, Dobrzyń nad Wisłą, Gostynin, Gąbin, Płock Zachód.

W czasie niezbędnych przerw (Uroczystość Wszystkich Świętych, Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego i Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa) Obraz będzie umieszczony i czczony w zgromadzeniach zakonnych na terenie diecezji płockiej oraz w Domu Księży Emerytów:

od 29 października do 3 listopada 2015 r. - siostry Klaryski Kapucynki, Przasnysz;

od 21 marca do 23 marca 2016 r. - Dom Księży Emerytów w Płocku;

od 23 marca do 30 marca 2016 r. - siostry pasjonistki w domu macierzystym w Płocku;

od 23 maja do 27 maja 2016 r. - siostry Benedyktynki w Sierpcu.

Uroczyste zakończenie Nawiedzenia Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w diecezji płockiej będzie miało miejsce 11 czerwca 2016 r. o godz. 11.00 w Płockiej Bazylice Katedralnej przy udziale członków Episkopatu Polski, duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego, sióstr zakonnych i seminarzystów oraz wiernych świeckich z Diecezji Płockiej. W odpowiednim czasie Biskup Płocki przekaże obraz Nawiedzenia diecezji łowickiej.

Nawiedzenie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w diecezji to czas, w którym wierni mogą złożyć swoje życie – troski i radości – przed łaskawym obliczem Matki i Królowej oraz nabrać sił do pracy nad sobą. Nawiedzenie ma dopełnić dzieła Jasnogórskich Ślubów Narodu i przygotować do dobrego przeżycia 1050-lecia chrztu Polski oraz do 940 rocznicy założenia biskupstwa w Płocku. Będziemy też dziękować Bogu za duchowe owoce 43 Synodu Diecezji Płockiej.

Przez Nawiedzenie obrazu ma się dokonać rzeczywiste spotkanie Maryi z całą rodziną diecezjalną. Owocem tego spotkania powinien być wzrost wiary, odrodzenie religijno-moralne, umocnienie więzi duchowej z Kościołem, rozbudzenie ducha i aktywności apostolskiej wśród wiernych. Nawiedzenie to także okazja do osobistego i wspólnotowego wyznania Chrystusa przed ludźmi, manifestacji wiary w Boga, do ukazania jedności Kościoła i oddania szczególnej czci Najświętszej Maryi Pannie jako Matce Chrystusa i Kościoła, Królowej Polski i Pani Jasnogórskiej.

Nawiedzenie obrazu Jasnogórskiego będzie przebiegać w diecezji płockiej pod hasłem: "Z Maryją ewangelizujemy Kościół Płocki". Hasło to uwydatnia i wyznacza szczegółowy cel i sposób przeżycia Nawiedzenia obrazu maryjnego, którego specyfiką jest nowa ewangelizacja. Realizacja tego hasła powinna się dokonywać poprzez:

- przepowiadanie i słuchanie słowa Bożego w kościele,

- nawrócenie przez spotkanie z Bożym Miłosierdziem w sakramencie pokuty,

- odnowione i gorliwe uczestnictwo w liturgii,

- przekazywanie i przyswajanie prawd wiary i zasad moralnych na katechezie,

- podawanie i poznawanie prawd religijnych i zasad chrześcijańskich w domu rodzinnym,

- nauczanie i praktykowanie żywej wiary i ducha ewangelicznego w życiu osobistym i rodzinnym, środowiskowym i parafialno-społecznym.

Nawiedzenie rodzin parafialnych przez obraz Świętej Bożej Rodzicielki powinno przebiegać w atmosferze duchowego nawrócenia i pojednania z Bogiem i ludźmi, w nadziei "powrotu do domu Ojca" tych wszystkich, których wiara i więź z Kościołem uległy osłabieniu, a nawet zerwaniu. Ważnym elementem nawiedzenia powinno być poczucie wdzięczności całego Kościoła Płockiego wobec Chrystusa i Maryi za roztaczanie opieki nad całą diecezją przez 940 lat jej istnienia".

Instrukcja mówi o praktycznych wskazówkach: o przygotowaniu dalszym i bliższym przed nawiedzeniem, o rekolekcjach bądź misjach św., które powinny zostać zorganizowane w każdej parafii, o dekoracji kościoła i parafii na czas nawiedzenia, o organizacji przyjazdu obrazu Matki Bożej. W tym miejscu stwierdza się m.in.: "Obraz Nawiedzenia przybywa do parafii o godz. 17 i opuszcza parafię dnia następnego o godz. wyznaczonej przez kustosza obrazu, tak, aby mógł być w następnej parafii o godz. 17.

Należy zachęcić wiernych, aby w czasie Nawiedzenia powstrzymywali się od prac niekoniecznych (podobnie jak w niedzielę i uroczystości). (...) Po obraz Nawiedzenia nie wysyłamy samochodów osobowych! Obrazowi mogą jedynie towarzyszyć samochody strażackie i policji.

Kustoszem obrazu jest ojciec paulin wyznaczony przez generała zakonu. Jego zadaniem jest opiekowanie się obrazem, kierowanie samochodem-kaplicą, przekazanie obrazu Matki Bożej na wyznaczony czas do następnej parafii, prowadzenie Apelu Jasnogórskiego w pierwszym dniu Nawiedzenia i Mszy św. z udziałem chorych".

W instrukcji jest mowa o szczegółowym przebiegu nawiedzenia oraz są podane propozycje darów duchowych, które powinny towarzyszyć nawiedzeniu: co każdy z nas może ofiarować Bogu i Jasnogórskiej Pani. Propozycje wymienione w instrukcji są następujące: "codzienne czytanie i rozważanie fragmentów Pisma Świętego; postanowienia modlitewne – Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego, inne modlitwy; troska o religijne wychowanie dzieci; postanowienia formacyjne – życie sakramentalne, pierwsze piątki, pierwsze soboty, rekolekcje itp.; przyrzeczenia abstynenckie – od alkoholu, nikotyny, narkotyków, gier komputerowych i czasopism o treściach niezgodnych z moralnością chrześcijańską itp.; uczynki miłosierdzia chrześcijańskiego, np. pomoc potrzebującym, duchowa adopcja dziecka poczętego itp.; udział w okresowych nabożeństwach; modlitwa za ojczyznę; czytanie czasopism i książek katolickich; przynależność do wspólnot kościelnych w swojej parafii; założenie nowych Kół Żywego Różańca".

Wśród pożądanych owoców nawiedzenia obrazu Matki Bożej wymieniono następujące: "wzrost wiary, pogłębienie prawdziwej pobożności maryjnej, gorliwsze życie sakramentalne w parafiach, uwrażliwienie sumień na przykazania Boże i kościelne, realizowanie ślubów małżeńskich i umocnienie miłości rodzinnej, większa wrażliwość na sprawy społeczne, włączenie w dzieło nowej ewangelizacji, założenie w parafii »Księgi Nawiedzenia«, w której wierni mogą wpisywać prośby do Matki Bożej Częstochowskiej oraz dziękować za otrzymane łaski, umieszczenie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w kościele parafialnym, pojawienie się obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w każdym domu, rozpoczęcie peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po rodzinach w parafii".