Lekarstwo od św. Antoniego

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 01.06.2015 14:52

W diecezjalnym sanktuarium w Ratowie, w czasie Antoniańskiego Dnia Skupienia, przyjęto pierwszych członków do nowego bractwa, którego patronem jest święty z Padwy.

W sanktuarium św. Antoniego przyjęto pierwszych członków nowego bractwa W sanktuarium św. Antoniego przyjęto pierwszych członków nowego bractwa
Archiwum Walerii Gordienko

- Tajemnica Trójcy Świętej, a w niej trzy znaki: miłość, łaska i jedność stają się dla naszego bractwa zadaniem duchowej pracy i apostolstwa - powiedział w czasie Mszy św. ks. prof. Ireneusz Mroczkowski w sanktuarium św. Antoniego w Ratowie.

- Przyzywając Trójcę Świętą, wielbimy miłość Boga Ojca, który jest u początku tego wszystkiego, co się nam w życiu przydarzyło. To odwołanie się do tego wszystkiego, co piękne i co trwa w naszym życiu jako fundament. Żyjemy w stałej opiece Tego, który się o nas troszczy. (...) W Synu Bożym doświadczamy złączenia tego, co ludzkie, z tajemnicą Boga żywego i wciąż na nowo podejmujemy nasza zadania, które chcemy spełniać w duchu braterstwa (...) Duch Boży przynosi nam dar jedności, tak cenny zwłaszcza dzisiaj i konieczny do podjęcia i realizacji - mówił ks. profesor.

W czasie kazania ks. Mroczkowski przypomniał cele statutowe bractwa. Są nimi uwielbienie Boga w Trójcy Świętej Jedynego i Matki Najświętszej, błaganie o przebaczenie i darowanie kar za wszystkie popełnione grzechy, upraszanie pomocy duchowej dla ludzi poszukujących drogi do Boga, ubogich, zagubionych, samotnych, chorych, bezradnych, skrzywdzonych, potrzebujących wsparcia, zrozumienia, akceptacji i tolerancji.

O nowej wspólnocie - Bractwie św. Antoniego i jego zasadach - mówił jej opiekun ks. Bogdan Pawłowicz.

- Bractwa w Kościele są zachętą do prowadzenia głębszego życia duchowego oraz wezwaniem do posługi i apostolstwa. Rady św. Antoniego są dla nas jak lekarstwo. Są wśród nich: modlitwa, częsta spowiedź i pokuta, Eucharystia, dobre uczynki i codzienny rachunek sumienia - mówił w czasie konferencji na Antoniańskim Dniu Skupienia ks. Bogdan Pawłowicz, rektor sanktuarium w Ratowie. Mówił o historii, przywilejach i obowiązkach osób należących do bractwa.

"Przez wstawiennictwo św. Antoniego przyoblecz nas w czynną miłość i posługę pełną oddania" - modlono się w czasie obrzędu przyjęcia nowych członków bractwa.

W czasie spotkania miała miejsce promocja czasopisma "Posłaniec św. Antoniego".