Był biskupem przełomów

wp

publikacja 01.05.2015 00:04

Wspominamy abp. Zygmunta Kamińskiego w 5. rocznicę jego śmierci.

Abp Zygmunt Kamiński (1933-2010), w latach 1988-1999 biskup płocki Abp Zygmunt Kamiński (1933-2010), w latach 1988-1999 biskup płocki
Andrzej Grajewski /Foto Gość

1 maja, 16 lat temu abp Zygmunt Kamiński odchodził z biskupstwa płockiego do metropolii szczecińskiej. 5 lat temu, również 1 maja, zmarł w wieku 77 lat. Wspominamy płockiego ordynariusza, który przyjmował w naszej diecezji św. Jana Pawła II, przeprowadził synod diecezjalny i szerzył kult Bożego Miłosierdzia.

Urodził się dnia 20 lutego 1933 r. we Wzgórzu-Bełżycach, w diecezji lubelskiej. Ukończył Liceum Biskupie w Lublinie i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie. Święcenia prezbiteratu przyjął dnia 22 grudnia 1956 r. w katedrze lubelskiej z rąk bp. Piotra Kałwy, ówczesnego biskupa lubelskiego.

Po święceniach został skierowany do pracy duszpasterskiej w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Piaskach (1957-1959), następnie do parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie (1961-1963) i parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Lublinie (1963-1966).

Od 1959 do 1961 odbył studia na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, uwieńczone doktoratem w 1971 r. Promotorem pracy doktorskiej był ks. prof. Aleksy Petrani, a temat rozprawy brzmiał: "Aplikacja Mszy św. za wiernych w ustawodawstwie przedkodeksowym Kościoła zachodniego".

Od 1966 r. ks. Kamiński pracował w Kurii Biskupiej w Lublinie jako diecezjalny wizytator nauczania religii, referent ds. duszpasterstwa starszej młodzieży męskiej oraz sędzia prosynodalny. Od 1975 roku został przewodniczącym Wydziału Duszpasterskiego.

28 października 1975 roku bł. papież Paweł VI mianował go biskupem pomocniczym w Lublinie, przydzielając mu stolicę tytularną Midica. Sakrę biskupią przyjął 30 listopada 1975 roku w katedrze lubelskiej, z rąk bp. Bolesława Pylaka, ówczesnego biskupa lubelskiego. Spełniając obowiązki biskupa pomocniczego, był jednocześnie proboszczem parafii katedralnej w Lublinie.

10 stycznia 1984 r. św. Jan Paweł II mianował bp. Kamińskiego koadiutorem biskupa płockiego Bogdana Sikorskiego, a 20 lipca tego samego roku administratorem apostolskim sede plena diecezji płockiej. Po śmierci biskupa Sikorskiego, 4 lutego 1988 roku został biskupem diecezjalnym płockim.

Czas jego pasterzowania w Płocku przypadł na okres pontyfikatu Jana Pawła II i przełomowe społeczno-polityczne przemiany w Polsce. To biskup Kamiński organizował patronował działalności zrzeszeń katolików świeckich. Za jego sprawą powstał w Płocku Klub Inteligencji Katolickiej, pierwsze w Polsce Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, reaktywował Akcję Katolicką, powołał do istnienia Kolegium Teologiczne, Instytut Wyższej Kultury Religijnej i Katolicki Uniwersytet Ludowy w Ciechanowie. Biskup Kamiński patronował organizacji Tygodni Kultury Chrześcijańskiej oraz spotkaniom młodych najpierw w Pułtusku (w 1990 roku) a później w Ciechanowie (od 1993 roku).

Powołał do istnienia pierwsze katolickie radio w Polsce po upadku komunizmu - było nim Katolickie Radio Płock w 19991 roku. Dwa lata później powołał do istnienia Katolickie Radio Ciechanów. Erygował Płocki Instytut Wydawniczy, reaktywował Caritas diecezjalną, uroczyście celebrował doroczne uroczystości ku czci św. Zygmunta - patrona Płocka oraz zainicjował Płockie Dni Społeczne. Ustanowił Order św. Zygmunta. Przeprowadził 42. synod diecezjalny, który zakończył się w czasie pobytu w Płocku św. Jana Pawła II.

I to właśnie papieska wizyta była największym wydarzeniem w diecezji za rządów biskupa Kamińskiego. Miała ona miejsce 7 i 8 czerwca 1991 roku. Można uznać, że szczególnym duchowym owocem papieskiej pielgrzymki było ożywienie kultu Bożego Miłosierdzia. Przypominał o nim papieski ołtarz z ogromnym obrazem Jezusa Miłosiernego. W rok po papieskiej wizycie, rozpoczęła się peregrynacja obrazu Pana Jezusa Miłosiernego po wszystkich parafiach diecezji. Było to też przygotowanie do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.

W rozległej wówczas diecezji płockiej, bp. Kamińskiego od 1985 roku wspierał bp Roman Marcinkowski, a od 1986 roku - bp Andrzej Suski. Biskupią posługę spełniał również bp Jan Wosiński, zmarły w 1996 roku.

Jako biskup płocki, bp Kamiński od 1994 do 2006 roku był przewodniczącym Komisji Prawnej Konferencji Episkopatu Polski. Od 1998 roku był członkiem Rady Ekonomicznej KEP, Komisji KEP do spraw KUL i duszpasterstwa Ludzi Pracy. Od chwili powstania był członkiem Komisji Konkordatowej oraz jednym z założycieli Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

1 maja 1999 r. bp Kamiński został mianowany arcybiskupem metropolitą szczecińsko-kamieńskim. Warto wspomnieć, że półtora miesiąc później , św. Jana Paweł II ogłosił błogosławionymi Kościoła dwóch biskupów męczenników z Płocka: abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego. Gdy odchodził z diecezji płockiej, mówił w katedrze: - Macie wspaniałe tradycje, które pielęgnujcie i rozwijajcie!

Biskupią dewizą bp. Kamińskiego były słowa: "Ut omnes unum sint". Jego następca na stolicy biskupiej w Płocku został mianowany bp Stanisław Wielgus.

Abp Zygmunt Kamiński zmarł 1 maja 2010 roku w Szczecinie. Został pochowany w krypcie archikatedry szczecińskiej pw. św. Jakuba Apostoła.