Wybił czas Sarbiewskiego

Dominik Nowakowski

publikacja 16.04.2015 11:27

Duchowy patron, przewodnik, mistrz formy i drogi poetyckiej - tak określa się światowej sławy poetę neołacińskiego doby baroku. Poświęcone mu dni odbyły się po raz 11.

Dniom Sarbiewskiego towarzyszył gminny konkurs recytatorski oraz krasomówczy w Szkole Podstawowej w Sarbiewie Dniom Sarbiewskiego towarzyszył gminny konkurs recytatorski oraz krasomówczy w Szkole Podstawowej w Sarbiewie
Dominik Nowakowski

Płońsk, Sarbiewo i Pułtusk to główne kierunki, jakie obrano podczas XI Międzynarodowych Dni Księdza Macieja K. Sarbiewskiego, "Chrześcijański Horacy z Mazowsza".

Uroczyste otwarcie wydarzenia miało miejsce w płońskiej szkole muzycznej, gdzie clou programu stanowiło nagrodzenie laureatów Ogólnopolskiego Konkursu "O Laur Sarbiewskiego". Jury oceniało 76 zestawów poezji. W każdym musiał znaleźć się wiersz inspirowany twórczością barokowego poety i królewskiego kaznodziei, który uczył się m.in. w kolegium jezuickim w Pułtusku.

- Ludzie zawsze mieli potrzebę wyrażania swoich myśli. Niewątpliwie nasze czasy różnią się od tych, w których żył ten genialny poeta łaciński z Sarbiewa, ale i dzisiaj są ludzie mający potrzebę ekspresji, zapisywania swych spostrzeżeń, dzielenia się swoimi doświadczeniami. Można uznać to za zapis literacki, poetycki, coś co jest dziełem - mówił ks. Krzysztof Dorosz, jezuita z Torunia, przewodniczący jury.

I tak główna nagroda powędrowała do Anny Piliszewskiej z Wieliczki. Drugie i trzecie miejsce zajęli Miłosz Anabella i Bożena Kaczorowska z Warszawy. Dwa równorzędne wyróżnienia otrzymali Karol Graczyk z Torunia i Leszek Lisiecki ze Skwierzyna.

Muzyczną atrakcją imprezy był koncert Renaty Przemyk, która wraz z zespołem powróciła m.in. do swoich największych przebojów.

Dniom Sarbiewskiego towarzyszył gminny konkurs recytatorski oraz krasomówczy, który zorganizowano w rodzinnej wiosce poety, a konkretnie w tamtejszej podstawówce. W pierwszym z nich najkorzystniej zaprezentowała się Julia Mak ze Szkoły Podstawowej w Baboszewie, która wybrała wiersz ”Pod krzyżem”. Sztukę pięknego mówienia najlepiej opanował Bartosz Ziółkowski z Powiatowego Gimnazjum Publicznego w Płońsku. Gimnazjalista oparł swą mowę na słowach św. Jana Pawła II z pielgrzymki do Polski w 1991 roku, w których to papież Polak przestrzegał rodaków przed stwarzaniem fikcji wolności.

O Sarbiewskim w kontekście uznania jego osoby za ,”znacznik tożsamości kulturowej Mazowsza” wspominała Teresa Kaczorowska, prezes Academii Europaea Sarbieviana w Sarbiewie, która wespół z Miejskim Centrum Kultury w Płońsku należała do głównych organizatorów cyklu kwietniowych imprez. Poecie baroku poświęcono po raz pierwszy wojewódzką konferencję dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych, która odbyła się na Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku. - Chcemy, aby dzieła Macieja Kazimierza Sarbiewskiego wróciły do lektur szkolnych - przyznała z nadzieją Teresa Kaczorowska.