Modlitwa jak wstążki na wietrze

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 29.03.2015 15:45

Po raz drugi w Janowie odbył się konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną.

Własnoręcznie zrobione palmy ozdobiły prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela Własnoręcznie zrobione palmy ozdobiły prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Piękne, janowskie palmy, własnoręcznie wykonane, najlepiej z powiewającymi wstążkami, były prawdziwą ozdobą obchodów Niedzieli Palmowej w parafii św. Rocha. - Zwyczaj własnoręcznego wykonywania palm to nasza tradycja, ale ponieważ jest to umiejętność głównie starszych pań, w ubiegłym roku zorganizowaliśmy specjalne warsztaty. I efekt był: o wiele więcej osób zaczęło takie właśnie palmy wykonywać, a od ubiegłego roku parafia, Gminny Ośrodek Kultury i Bożena Chmielewska - przewodnicząca Rady Gminy Janowo ogłaszają konkurs na najpiękniejszą palmę - mówi Elżbieta Ciesielska, sołtys Janowa.

Na tegoroczny konkurs zgłoszono 12 prac. Za najpiękniejszą uznano palmę wykonaną przez Klub Integracji Społecznej w Janowie, drugie miejsce przyznano palmie wykonanej przez Barbarę Krystkiewicz, a trzecie - palmie wykonanej przez Renatę Chmielińską. Laureatów konkursu nagrodzono w czasie Sumy. Nagrody wręczyli ks. proboszcz Tomasz Opaliński, pani Renata Chmielewska i pani Elżbieta Ciesielska.

- Na warsztatach wykonywania tradycyjnych palm uczono nie tylko techniki wykonywania palm, ale mówiono także o ich symbolice i znaczeniu w obrzędowości społeczności lokalnej gminy i parafii Janowo. Jednym z ciekawych elementów tej palmy były tzw. wstążki wotywne, które unoszone w czasie procesji na wietrze, miały symbolizować modlitwy wznoszące się do Boga - mówi Bożena Chmielewska, jedna ze współorganizatorów konkursu.