Czas na inne rekolekcje

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 05.02.2015 10:30

- Naszym parafiom potrzeba, aby w nich dzielono się wiarą, świadectwem i aby powstawały nowe wspólnoty dla dzieła nowej ewangelizacji – powiedział bp Piotr Libera do księży proboszczów z Płocka, Gostynina, Gąbina i okolic.

Spotkanie duszpasterzy w sprawie rekolekcji kerygmatycznych w Płocku i okolicach odbyło się w Opactwie Pobenedyktyńskim Spotkanie duszpasterzy w sprawie rekolekcji kerygmatycznych w Płocku i okolicach odbyło się w Opactwie Pobenedyktyńskim
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

- Taka jest wola Kościoła, takie jest wyzwanie czasu, że przez głoszenie kerygmatu, mamy szukać nowych dróg przekazywania Ewangelii. Przez rok trwały przygotowania duchownych i świeckich, którzy się tego dzieła podejmą, aby szukać zwłaszcza zagubionych, obojętnych i letnich chrześcijan. W ten sposób powstało 16 ekip ewangelizacyjnych dorosłych i trzy młodzieżowe – mówił bp Piotr Libera do 24 księży proboszczów z parafii Płocka, Gostynina, Gąbina i okolic.

Od parafii Płocka i południowej części diecezji ma się rozpocząć pięcioletni cykl rekolekcji kerygmatycznych w całej diecezji płockiej. W grudniu odbyły się one w parafii farnej w Rypinie i w Blichowie. – Poszukiwaliśmy ciekawej formy rekolekcji dla młodzieży. Do ich prowadzenia zaprosiliśmy wspólnoty ewangelizacyjne z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. A ponieważ spotkały się one z bardzo dobrym odbiorem u młodych chcieliśmy, aby przed tegorocznymi obchodami jubileuszu 660-lecia naszego kościoła, takie rekolekcje odbyły się w całej parafii – powiedział na spotkaniu ks. prał. Tadeusz Zaborny z Rypina. – Parafianie zapamiętali ciekawe prowadzenie rekolekcji i autentyczne świadectwa. Do wielu dotarła m.in. prawda, że o swojej wierze musimy się nauczyć mówić, co nie jest przecież łatwe. To pokazało, że Ewangelię można głosić inaczej – dodał ks. proboszcz Włodzimierz Dzieńkowski z Blichowa.

W diecezji płockiej około 130 osób, w tym 22 księży, w grudniu ubiegłego roku, otrzymało misję do głoszenia rekolekcji kerygmatycznych. Praktycznie więc, głosić je będą nie tylko sami księża, ale wspierani przez świeckich. – Chodzi bowiem o budzenie nowej mentalności ludzi ochrzczonych, że wiara nie może być tylko zachowywana dla siebie, ale głoszona i świadczona. Głosimy Jezusa życiem i entuzjazmem. Opowiadamy, w jaki sposób Go spotkaliśmy i jak On zmienił nasze życie. Przez świadectwo życia prowadzimy do spotkania Boga żywego – mówił na spotkaniu ks. Rafał Winnicki, duszpasterz Diecezjalnej Szkoły Nowej Ewangelizacji.