Wydarzyło się w 2014 roku - III

am

publikacja 31.12.2014 17:36

To był bogaty i intensywny czas, na który złożyły się ważne wydarzenia w Kościele płockim, wybory samorządowe, wielkie remonty i ciekawe wydarzenia kulturalne.

Kompanie pielgrzymkowe na szlaku

8 września. Na Matki Bożej Siewnej w diecezji płockiej wędrują pielgrzymki – kompanie, z tradycjami sięgającymi kilku wieków, do sanktuariów Maryjnych. Wielkie uroczystości w Święto Narodzenia Matki Bożej odbywają się w Skępem, Żurominie, Smardzewie, Osieku rypińskim, Koziebrodach, Łopacinie, Kępie Polskiej, Popowie, w Świętym Miejscu.

Kilka tysięcy pielgrzymów z całej diecezji, ale i z innych części Mazowsza przybyło do Sanktuarium Matki Bożej Skępskiej. Uroczystościom przewodniczył bp Piotr Libera, który zachęcał wiernych do duchowego zasiewu. – To jest nasze szlachetne zadanie i posłannictwo wymagające bezinteresowności, która nie oczekuje owocu dla siebie, tylko dla dobra ludzi, dla chwały Bożej. Do nas należy wypełniać powinność, na dziś i na nieznaną nam przyszłości – przypominał ordynariusz płocki.

O. Jarosław Kania, prowincjał bernardynów zwracał uwagę na lekcje, jaka płynie z Sanktuarium w Skępem. Zachęcał do uczenia się tu skromności i pokory, która daje ludzkiemu życiu radość.

Koncert "Średniowieczne horrory" w wykonaniu (od lewej): Mischy Kozłowskiego, Elwiry Janasik, Jolanty Pawlik i Krzysztofa Wakulińskiego.   Koncert "Średniowieczne horrory" w wykonaniu (od lewej): Mischy Kozłowskiego, Elwiry Janasik, Jolanty Pawlik i Krzysztofa Wakulińskiego.
Agnieszka Małecka /Foto Gość
Festiwal wątków chopinowskich

5- 13 września

Przez dwa kolejne wrześniowe weekendy w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku rozbrzmiewały ballady muzyczne i poetyckie. A to wszystko dzięki festiwalowi – Chopiniana, który od 12 lat przybliża w oryginalny i nowatorski sposób twórczość genialnego polskiego kompozytora. Od niedawna festiwal ma co roku oddzielny temat przewodni, czyli jedną z form, komponowanych przez Chopina.

- Zaczęliśmy od tych tańców najbardziej z kręgów Chopina, czyli najpierw był polonez, potem mazurek – dwa zupełnie inne oblicza tańca, ale równie polskie. Teraz przyszła kolej na inne charakterystyczne i nowatorskie formy, jakie tworzył Chopin. Jeśli chodzi o instrumentalną balladę, to Chopin jest jej twórcą – wyjaśniał Lech Dzierżanowski, odpowiedzialny za koncepcję artystyczną festiwalu Chopiniana.

Podczas kolejnych koncertów zabrzmiały 4 ballady Fryderyka Chopina i wiele utworów nawiązujących do twórczości mistrza, a także kompozycje, którymi sam się inspirował. Dzięki szczególnym cechom tego gatunku, kolejne koncerty miały rozmaite nastroje: tajemniczość, grozę, baśniowe klimaty. W ich repertuarze znalazły się dzieła romantyczne, ale i najwspanialsze utwory wokalne i instrumentalne liryki średniowiecza.

Wystąpili znakomici, młodzi artyści, m.in.: Mischa Kozłowski (fortepian), Łukasz Krupiński (fortepian), Elwira Janasik (mezzosopran), Marcin Wortmann (baryton). Gwiazdami tego festiwalu byli także aktorzy teatralni i filmowi, którzy interpretowali ballady poetyckie, m.in.: Krzysztof Wakuliński, Dorota Pomykała, Grzegorz Damięcki. Gwiazdą pierwszego koncertu Chopinianów 2014, poświęconego balladzie średniowiecznej, był szwajcarski zespól La Morra.

Głównym organizatorem Dni Fryderyka Chopina jest Mazowiecki Instytut Kultury, a współorganizatorami: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i POKiS.

Patron od wierności

18 września. Św. Stanisław Kostka został ogłoszony patronem swego rodzinnego miasta – Przasnysza. Uroczystościom w przasnyskiej farze – kościele chrztu Patrona młodzieży, przewodniczył bp Piotr Libera, który zauważył, że młody święty stał się uosobieniem szlachetnej wierności Chrystusowi i wartościom chrześcijańskim, odrzucanych przez współczesnych świat.

– Ze starego, mazowieckiego Przasnysza wołajmy dzisiaj: wyślijmy do lamusa – w swoim myśleniu i sercach – rozmyty, niewyraźny ideowo świat „europejskich liberałów”. Zamknijmy okres „neomarksistów” w polskich mediach i w polskiej szkole! – wołał w Przasnyszu biskup płocki. Przypomniał też, że imię św. Stanisława Kostki zobowiązuje do wierności i troski o nową ewangelizację miasta.

Podczas uroczystości proboszcz ks. prał Andrzej Maciejewski odczytał dekret Kongregacji do Spraw Kultu Bożego i Sakramentów świętych, o ustanowieniu św. Stanisława z Rostkowa patronem miasta Przasnysza.

W parku miejskim odsłonięto i poświęcono pomnik świętego, wykonany przez artystę Piotra Grabowskiego. Uroczystości poprzedziło m.in. triduum ku czci św. Stanisława w farze, które poprowadził Lech Dokowicz, reżyser i dokumentalista.

 

W Smardzewie przed jasnogórskim wizerunkiem

4 października. W Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Smardzewie III pielgrzymkę diecezjalną przeżywali członkowie i sympatycy kół różańcowych. Przybyło ok. 4 tys. wiernych z ponad 80 parafii. Przyjechało także 250 małych uczestników z Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci, którzy poprowadzili modlitwę różańcową podczas tej uroczystości.

Pielgrzymka była jednocześnie diecezjalną inauguracją dziewięciomiesięcznej nowenny Maryjnej, przygotowującej nas do peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej; kopii cudownej ikony.

Dlatego podczas tej pielgrzymki specjalne konferencje głosili ojcowie paulini z klasztoru na Jasnej Górze. – Maryja gestem i wzrokiem prowadzi nas do pojednania z Chrystusem. Wy dobrze to odczytujecie, stojąc po dwie godziny w kolejce do spowiedzi – zauważył o. Melchior Królik, który przypomniał wydarzenia, związane z peregrynacją Obrazu przed 40 laty.

Nowennę i czekającą nas peregrynację bp Libera nazwał czasem łaski, wielkim darem ale i zadaniem dla każdego człowieka.

Msza pogrzebowa śp. Andrzeja Drętkiewicza, pierwszego niekomunistycznego prezydenta Płocka   Msza pogrzebowa śp. Andrzeja Drętkiewicza, pierwszego niekomunistycznego prezydenta Płocka
Agnieszka Małecka /Foto Gość
Pożegnanie prezydenta

6 października. Mieszkańcy Płocka pożegnali Andrzeja Drętkiewicza, pierwszego, niekomunistycznego prezydenta miasta i ostatniego wojewodę płockiego, który zmarł po krótkiej, niespodziewanej chorobie, 30 września. Msza żałobna z udziałem parlamentarzystów ziemi płockiej, władz miasta i samorządu, odbyła się w bazylice katedralnej, a przewodniczył jej bp Piotr Libera.

- Andrzej Drętkiewicz - uczciwy, skromny, Boży człowiek... Dobry Samarytanin, do którego prosto i zwyczajnie odnoszą się słowa św. Pawła: „Czy zabiegam o względy ludzi, czy raczej Boga? Czy ludziom staram się przypodobać? Gdybym jeszcze teraz ludziom chciał się przypodobać, nie byłbym sługą Chrystusa”. Andrzej Drętkiewicz nie zabiegał o to. Nie starał się ludziom przypodobać, lecz Bogu. Był sługą Chrystusa – mówił w kazaniu żałobnym ordynariusz płocki, przypominając jednocześnie liczne zasługi zmarłego.

Obecny w katedrze Wojewoda Mazowiecki przekazał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, nadany pośmiertnie Andrzejowi Drętkiewiczowi.

Uroczystości pogrzebowe w płockiej katedrze, odbyły się z wartą honorową Straży Miejskiej, licznymi pocztami sztandarowymi i reprezentacjami różnych środowisk Płocka.

Forum o sumieniu

25 października. Roman Kluska, znany przedsiębiorca, twórca i były prezes spółki giełdowej Optimus SA, był jednym z gości I Ogólnopolskiego Forum Chrześcijańskiego Ekonomia Sumienia w Płocku.

Gość forum opowiadał o swojej drodze do spektakularnego sukcesu w biznesie, o aresztowaniu i oskarżeniu o „przestępczość zorganizowaną” i o swojej walce z aparatem państwowym. Dziś, z powodzeniem zajmuje się produkcją zdrowej żywności, opatrzonej marką „Prawdziwe Jedzenie”. W Płocku mówił o tym, jak uratowała go wiara, zaufanie Bogu i czytanie „Dzienniczka” s. Faustyny.

- Nie tylko zacząłem czytać, ale żyć tym Dzienniczkiem. I zacząłem żyć w relacji z Panem Bogiem. Tylko jak się wszystko ma, to bycie dobrym, miłosiernym jest stosunkowo proste. I całe szczęście, że spotkałem „Dzienniczek”, bo przychodził czas trudnych wyborów –wspominał Roman Kluska.

To właśnie wybory sumienia były tematem październikowego forum ludzi biznesu, na którym szukano odpowiedzi na pytania: jak zarządzać swoją firmą, relacjami biznesowymi, swoim domem rodzinnym w zgodzie z sumieniem. Wydarzenie było przedsięwzięciem Polskiej Akademii Biznesu i Centrum Kultury Chrześcijańskiej „Agape”, działającym przy parafii św. Krzyża w Płocku. – Nam zależy na tym, aby zbudować chrześcijańską markę biznesu i sukcesu – przekonują inicjatorzy wydarzeń, ojciec i syn- Wojciech i Tomasz Sztreker.

 

Złoty remont szkoły

7 listopada. Konferencją z udziałem prezydenta miasta, marszałka województwa i biskupa płockiego, a także absolwentów, zakończył się oficjalnie remont i rewitalizacja zabytkowej części Liceum im. Marsz. S. Małachowskiego w Płocku. Kompleksowym pracom zostało poddane dawne Kolegium i Kolegiata św. Michała. Dawną świetność odzyskała aula szkoły, dawna kaplica, skrywająca przez kilka dziesiątków lat pod tynkiem malowidła autorstwa Władysława Drapiewskiego.

- To wielkie dzieło: projektantów, inżynierów, konstruktorów, konserwatorów, archeologów, malarzy, fotografów i przede wszystkim robotników. Nazwaliśmy nasz remont złotym remontem. Był bardzo kosztowny, ale dał złote rezultaty – mówiła podczas uroczystej konferencji Renata Kutyło – Utzig, dyrektor liczącej 8 wieków Małachowianki.

Rewitalizacja zespołu zabytkowego trwała od jesieni 2012 r. i kosztowała 30 mln zł.

 

Wyborcze roszady

16 listopada. W całej Polsce trwała I tura wyborów samorządowych 2014 r. które będą na długo zapamiętane, głównie z powodu długiego oczekiwania na wyniki głosowań, na skutek awarii systemu PKW. Odnotowano też dużą liczbę nieprawidłowości, korupcji wyborczych, czy prób łamania ciszy wyborczej, także lokalnie, na północnym Mazowszu. Dobrym zjawiskiem była natomiast stosunkowo dobra frekwencja wyborcza – średnio ok. 41 proc., zwłaszcza w powiatach: sierpeckim, pułtuskim makowskim i żuromińskim.

W pierwszej turze swoich prezydentów wybrały m.in.  miasta: Płock, Mława, Przasnysz, Rypin. Na drugą turę musiał poczekać Ciechanów, gdzie został wybrany jeden z najmłodszych kandydatów w Polsce do fotela włodarza miasta, a także Płońsk, Gostynin, Zakroczym, Żuromin.

Wygranym tych wyborów samorządowych, także na Mazowszu, jest ugrupowanie ludowców, które będzie rządziło w koalicji z PO (np. w Płocku), lub PiS (w Ciechanowie).

W seminarium o wolontariacie

14-15 listopada. Koło Naukowe Wyższego Seminarium Płockiego zorganizowało już 37. sympozjum, którego temat tym razem brzmiał „Miłosierdzie kluczem do nieba”. Naukowe konferencje dla duchownych i świeckich poprzedziła Msza św. w kaplicy seminaryjnej, pod przewodnictwem abp. Wojciech Polaka, Prymasa Polski.

Ksiądz Prymas zachęcał w swojej homilii do postawy gotowości u słuchania, zgodnie ze słowami Ewangelii: „Czuwajcie i bądźcie gotowi”.

- Taka postawa może nas ustrzec przed beztroskim i powierzchownym przeżywaniem swego życia, jak mówi Ewangelia: ”Jedli i pili, kupowali i sprzedawali”. Jezus przestrzega przed beztroskim używaniem dóbr materialnych, a z drugiej strony pragnie wyzwolić w nas pozytywną odpowiedź w postawie daru z siebie, ofiarowania swoich umiejętności, wrażliwości serca, tracenia siebie, aby swoje życie oddać prawdziwie i do końca – mówił w homilii ks. prymas.

Gośćmi sympozjum WSD byli w minionym roku m.in.: dr Wioletta Szymczak z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. Dariusz Kowalczyk, członek zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i Dariusz Pietrowski, szef Stowarzyszenia „Centrum Wolontariatu”.

- Miłość bliźniego, wrażliwość zwłaszcza na ubogich to wartości tych, którzy działają dla innych. Bardzo potrzeba nam tych konkretnych osób, bo to one są nośnikami pomocy i miłości – przekonywała dr Szymczak. Z kolei szef Stowarzyszenia „Centrum Wolontariatu” m.in. zwrócił uwagę na niepokojące zjawisko przenoszenia punktu ciężkości w wolontariacie z osoby ludzkiej na działania ekologiczne, środowiskowe, skierowane na zwierzęta.

Ważnym punktem sympozjum był panem dyskusyjnym poświęcony rodzinom wielodzietnym – przywilejom, pomocy, na jaką mogą liczyć ze strony państwa i Kościoła, ale i o wielu brakach w rozwiązania prawnych i administracyjnych, utrudniających życie takich rodzin. Panel, z udziałem prezydenta Płocka, poprowadził redaktor Jan Pospieszalski.

Prof. Maria Ryś była jednym z gości sympozjum AK   Prof. Maria Ryś była jednym z gości sympozjum AK
Agnieszka Małecka /Foto Gość
Pytania o ewangelizację

22 listopada. „Droga, Prawda i Życie współczesnego człowieka” – pod takim hasłem odbyło się VII sympozjum Akcji Katolickiej DP. Do sympozjalnej mównicy zostali zaproszeni: ks. prof. Tadeusz Borutka, prof. Maria Ryś, dr Iwona Zielona, ks. kan. Marian Ofiara, proboszcz  parafii w Działdowie i Grzegorz Kasjaniuk, dziennikarz muzyczny i ewangelizator.

- Odczuwamy w naszych sercach niepokoje i trudności, które dotykają ludzi młodych, opóźniają realizację projektów życiowych. Jesteśmy świadkami rozdrobnienia osłabiającego więzy międzyludzkie, spychającego na margines ludzi starszych. Nie chcemy, ani nie możemy się z tym pogodzić. Odnawiamy więc naszą chrześcijańską odpowiedzialność za losy współczesnego człowieka. Wzywa nas ona do promowania i rozpalenia z nową siłą prawdy o człowieku zawartej w Ewangelii – powiedział podczas otwarcia sympozjum bp Piotr Libera.

- Jak ewangelizować życiem? Zacznę od autentyczności. Dlaczego Jana Paweł II tak bardzo pociągał ludzi, mimo że nie mówił łatwych rzeczy? Dlatego, że był autentyczny. Naszym nauczycielom, których kształcimy na podyplomowym studium, mówimy zawsze „pamiętajcie, możecie czasem być jedną, jedyną Ewangelią, którą przeczytają wasi uczniowie”. To wasze życie będzie decydowało o dalszym życiu tego człowieka – mówiła w swoim wystąpieniu prof. Maria Ryś.

Obrady synodalne

29 listopada. W bazylice katedralnej płockiej odbyła się V sesja plenarna 43. Synodu Diecezji Płockiej. Przyjęto w jej trakcie dokumenty o duszpasterstwie, życiu liturgicznym i sakramentalnym, życiu konsekrowanym oraz o strukturach i instytucjach diecezjalnych.

- Ukończyliśmy ważną fazę naszych prac synodalnych – powiedział bp Piotr Libera na zakończenie dwugodzinnych obrad w katedrze. – Ale nie zapominajmy: synod wciąż trwa!! Wciąż także proszę Was o modlitwę do Ducha Świętego, aby naszemu Kościołowi towarzyszyły synodalne charyzmaty, takie, jak te, które w tak świetlany sposób ujawniły się w życiu: śp. ks. Piotra Błońskiego, wikariusza tej katedry, śp. pana prezydenta Andrzeja Drętkiewicza i śp. ks. prof. Tadeusz Żebrowskiego. Trzeba nam tych charyzmatów, by nie zwyciężała w naszych sercach: niechęć, pesymizm, czarnowidztwo, projekty nie do zrealizowania czy pomysły wynikające z próżności. Zapraszam więc do mniejszych lub większych, ale konkretnych działań – mówił bp Libera.

 

Zakony świętują

30 listopada. Mszą św. w katedrze, pod przewodnictwem ordynariusza płockiego rozpoczęły się diecezjalne obchody Roku Życia Konsekrowanego. Eucharystię, z udziałem przedstawicieli zgromadzeń męskich i żeńskich naszej diecezji, koncelebrowali m.in. księża salezjanie z Płocka i Czerwińska n. Wisłą oraz kapłani diecezjalni, posługujący zgromadzeniom zakonnym.

- Osoby konsekrowane tak bardzo wrosły w naszą codzienność, że już ich prawie nie zauważamy. Niewiele też słychać o zakonnikach i zakonnicach w mediach, a przecież pracują w szpitalach, hospicjach, sierocińcach, domach opieki społecznej, szkołach i przedszkolach, prowadzą różnorakie dzieła charytatywne, służą nam i naszym rodzinom. Wykażmy większe zainteresowanie życiem osób konsekrowanych, nawiążmy bliższy kontakt z nimi, próbujmy zrozumieć wybór ich drogi – mówił bp Libera do zgromadzonych w katedrze.

 

- Mówcie nam o waszej drodze wybrania, o doświadczeniu Chrystusa, abyśmy tworzyli klimat zrozumienia i akceptacji. Jest on tak ważny zwłaszcza dla budzenia nowych powołań - mówił w kazaniu ks. Bogdan Czupryn, diecezjalny referent ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

 

 

 

Posłani w diecezję Rozesłanie ekip kerygmatycznych diecezji płockiej   Rozesłanie ekip kerygmatycznych diecezji płockiej
Agnieszka Małecka /Foto Gość

6 grudnia. Ponad stu ewangelizatorów, w tym 80 osób świeckich przygotowywało się przez rok do głoszenia rekolekcji kerygmatycznych w parafiach całej diecezji. Podczas uroczystej Mszy św., odprawionej w kaplicy MCEW „Studnia”, bo Piotr Libera udzielił im specjalnego błogosławieństwa i posłania.

- Kerygmat, który poprzez Waszą posługę, dotrze do człowieka musi mieć charakter wstrząsającej wieści o tym, że Jezus nadal żyje i działa w historii ludzkości. Nikt nie może pozostać obojętny wobec tego działania: trzeba mu się poddać, trzeba przyjąć oczywistość faktów poświadczonych przez znaki, trzeba uwierzyć, trzeba się nawrócić – powiedział w homilii ordynariusz płocki.

- Umiłowani! Kerygmat jest słowem Boga i zwraca się nie tylko do rozumu człowieka, ale i do serca i do woli. Człowiek otrzymuje propozycję, której przyjęcie może nadać nowy sens jego życiu, może obudzić nadzieję. Niech wasza obecność w parafiach będzie potężną manifestacją wiary i szkołą nadziei – zachęcał bp Libera.

 

Podsumowali Rok Czytelnika

12 grudnia. W Płocku, podczas specjalnej gali odbyło się podsumowanie inicjatyw podjętych w Roku Czytelnika. Złożony projekt „Mam apetyt na czytanie”, realizowany w 2014 r. przez Książnicę Płocką im. Władysława Broniewskiego, zaangażował niemal wszystkie środowiska miasta.

- Staraliśmy się wychodzić szczególnie naprzeciw oczekiwaniom młodych czytelników – akcentowała w czasie gali Joanna Banasiak, szefowa Książnicy, przypominając o takich akcjach jak: poetycki flashmob, inicjatywa „Menu na Rok Czytelnika z dostawą na miejsce”, czytanie „Dziadów”, pikniki, czy cieszącą się ogromną popularnością pierwszą „Noc w Bibliotece”. W Roku Czytelnika gościli w płockiej bibliotece: Wiesław Myśliwski i Szymon Hołownia.