Maryjne przygotowania

wp

publikacja 04.11.2014 13:22

Już za osiem miesięcy rozpocznie się nawiedzenie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej we wszystkich parafiach diecezji płockiej. Jak przyjąć Maryję i jak przygotować parafie na to wydarzenie, rozmawiali księża - członkowie Rady Kapłańskiej w Płocku.

Obradom Rady Kapłańskiej przewodniczył bp Piotr Libera Obradom Rady Kapłańskiej przewodniczył bp Piotr Libera
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

- Matka Boża w obrazie częstochowskim, powróci do nas po 40 latach od poprzedniej peregrynacji. Jej nawiedzeniu będzie towarzyszyło to samo hasło, co w 1975 roku: ”Z Maryją ewangelizujemy Kościół Płocki”. Pozostaje przecież ono wciąż aktualne i żywe. Maryja będzie towarzyszyła również naszemu jubileuszowi 940-lecia istnienia diecezji płockiej - mówił w czasie spotkania bp Piotr Libera.

- Jestem ”kierowcą Matki Bożej” - tak się przedstawił o. Michał Strojewski, paulin, który jest kustoszem obrazu Czarnej Madonny. Wraz z o. Markiem Kowalskim, paulinem-misjonarzem w Mariupolu na Ukrainie, opowiadał o przygotowaniach do przeżycia maryjnego nawiedzenia.

- To spotkanie z Matką Bożą potrzebuje duchowego i głębokiego przygotowania. Dokonuje się to przez nowennę miesięcy, która w waszej diecezji trwa od października bieżącego roku. Pomaga w tym opublikowany kalendarz peregrynacji, z którego każda parafia może się konkretnie dowiedzieć, w jakim dniu przyjmie Matkę Bożą. Już teraz ten dzień i to spotkanie trzeba zacząć omadlać. Owocność tego wydarzenia zależy od przygotowania i zaangażowania duchownych i świeckich. Niech parafie przed tym wydarzeniem przeżyją Misje św. albo trzydniowe rekolekcje, niech odkryją, jak piękną i ważną modlitwą jest Apel Jasnogórski - mówił o. Marek Kowalski.

- Każda parafia przeżyje z Maryją 24 godziny - dobę nawiedzenia. Jej przybycie do parafii będzie początkiem święta, czuwania i zawierzenia. Zawsze wzruszający jest moment przyjęcia Jasnogórskiego Obrazu, przywitanie i uroczysta procesja do kościoła, następnie Msza św. z ks. biskupem, czuwanie i Apel Jasnogórski, maryjna pasterka w intencji powołań, modlitwa za chorych, spotkania Maryi z dziećmi, wreszcie na koniec peregrynacji Msza św. dziękczynna i zawierzenie parafii Matce Najświętszej. Zobaczycie w czasie tego nawiedzenia, jak Maryja po macierzyńsku przyciąga do siebie ludzi. Peregrynacji obrazu będzie towarzyszyła księga Ewangelii i świeca - mówił na spotkaniu o. Michał Strojewski.