Uczcie się od Jana Pawła II

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 03.09.2014 14:20

Bp Roman Marcinkowski wprowadził do parafii pw. Wszystkich Świętych w Karniewie relikwie świętego papieża. Uczestniczył również w obchodach 10. rocznicy nadania imienia polskiego papieża miejscowemu gimnazjum.

Bp Roman Marcinkowski udzielił błogosławieństwa relikwiami św. Jana Pawła II Bp Roman Marcinkowski udzielił błogosławieństwa relikwiami św. Jana Pawła II
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

- Relikwie, które przyjmujemy, są dla nas darem i zobowiązaniem, bo święci – jak mówił Jan Paweł II – są po to, aby nas zawstydzać, bo święci żyją świętymi i wołają o świętych – mówił ks. Sławomir Filipski, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych, przyjmując relikwie polskiego papieża. Parafia w Karniewie przyjęła relikwie papieża i dziękowała za jego kanonizację. Wydarzeniu towarzyszyły dwudniowe rekolekcje i jubileusz 10-lecia nadania imienia Jana Pawła II publicznemu gimnazjum.

- Św. Jan Paweł II uczył nas, czym jest piękne człowieczeństwo i dojrzałe chrześcijaństwo. Niech szkoła służy wychowaniu młodzieży w duchu naszego papieża. (…) Niech parafia i obecne w tym kościele relikwie świętego, będą miejscem, gdzie w duchu zawierzenia, będziecie oddawać Bogu przez Jana Pawła II, wasze troski – mówił bp Roman Marcinkowski 1 września w czasie Mszy św. – Ambitnie szukaliście patrona dla szkoły i znaleźliście wyśmienity wzór do naśladowania. Papież mówi do każdego z nas: ”nie bójcie się być świętymi, opanowanymi, pracowitymi, dobrymi dla innych” – mówił bp Roman do nauczycieli i gimnazjalistów.

W czasie Mszy św. do ołtarza przyniesiono dwie papieskie księgi. Były one pisane przez ostatnie 10 lat przez młodzież i starszych. Pierwsza z nich to ”nasze małe wierszowanie” – zbiór poezji młodzieży gimnazjalnej z Karniewa, który powstał na przestrzeni ostatnich 10 lat. Druga – to ”Księga pamięci o papieżu”. Parafianie z Karniewa piszą ją od 2005 roku, od chwili śmierci Jana Pawła II. Przez dziewięć lat zebrano w niej wiele świadectw. – Najwięcej osób wpisało się do księgi po śmierci papieża. Były to słowa pożegnania, ale stopniowo zmieniał się ich charakter: coraz więcej jest dziękczynienia i próśb skierowanych do świętego – mówi ks. proboszcz Sławomir Filipski. ”Dziękuję ci za cudownych rodziców, rodzeństwo i córeczkę, którą kocham nad życie”, ”Zbliżałeś się do świętości i dotarłeś do celu. Prosimy cię, ojcze święty o wstawiennictwo u Pana w naszych sprawach. Wierzymy, że pomożesz je zanieść do Boga”, ”Dziękuję za ocalenie w wypadku, dziękuję za rodzinę. Proszę o zdrowie i błogosławieństwo dla mojej rodziny”, ”Dziękuję za udaną operację. Proszę o mądrość w walce z chorobą alkoholową”, ”O cud przemiany i dar wiary dla dzieci, oraz o wyzwolenie z uzależnień, proszą rodzice”, ”Ojcze święty, patronie rodzin, otocz opieką moją rodzinę. Spraw, aby w rodzinach moich dzieci panowała zawsze zgoda i zrozumienie” – to niektóre z wpisów do parafialnej księgi.

Na zakończenie Mszy św. jedna z rodzin zawierzyła wspólnotę parafialną opiece świętego: - Św. Janie Pawle II, dziękujemy Bogu za ciebie, za to, że przeszedłeś z Ewangelią na ustach i w sercu przez ziemię, przez ojczyznę, Kościół i świat (…) Prosimy za ojców, aby realizowali z miłością swe powołanie. Niech wspierają kobiety, pomagają im być dobrymi matkami, otwartymi na nowe życie, będą sercem domowego Kościoła”.

Następnie w gimnazjum wspominano 10 lat istnienia szkoły. Uczczono je m.in. programem słowno-muzycznym "Blask świętości”. Właśnie, w Karniewie kult św. Jana Pawła II rozwija się przez szkołę i parafię. W 2004 r. nowowybudowanemu gimnazjum nadano jego imię. – Zwróciliśmy się wtedy z prośbą do Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej i otrzymaliśmy zgodę na nadanie papieskiego imienia. Chcieliśmy jednak dotrzeć do samego ojca świętego i powiedzieć mu o Karniewie. Tak się stało 31 marca 2004 r. Na audiencję do Watykanu zabraliśmy rycinę przedstawiającą naszą szkołę. papież ją zobaczył i pobłogosławił – opowiada ks. proboszcz Sławomir Filipski. 1 września 2004 r. bp Stanisław Wielgus poświęcił sztandar gimnazjum. – Tak szybko potoczyła się historia, że 10 lat po tamtym wydarzeniu, nasz patron jest już ogłoszony świętym – zwracano uwagę w czasie obchodów jubileuszowych w gimnazjum.