W nowej komendzie

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 23.07.2014 23:38

Biskup Roman Marcinkowski modlił się w intencji mazowieckich policjantów i poświęcił ich nową siedzibę w Płocku.

Bp Roman Marcinkowski przewodniczył Mszy św. w 95. rocznicę powstania policji państwowej na płockiej Stanisławówce Bp Roman Marcinkowski przewodniczył Mszy św. w 95. rocznicę powstania policji państwowej na płockiej Stanisławówce
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Mazowieckie obchody Święta Policji miały miejsce w kościele św. Stanisława Kostki w Płocku i przy nowowybudowanej komendzie miejskiej policji, przy alei Kilińskiego. Obecni byli przedstawiciele władz państwowych, policji, parlamentarzyści, samorząd miasta oraz powiatu.

Mszy św. w salezjańskim kościele przewodniczył bp Roman Marcinkowski.

- Aby być policjantem, potrzeba odwagi, męstwa, odwagi serca, prawego sumienia (…) Często jesteście pierwsi przy wypadkach i przestępstwach. Jako pierwsi musicie wtedy odróżnić dobro od zła i ocenić, aby zastosować odpowiednie środki. Waszym obowiązkiem jest służba państwu i tym, których spotkała krzywda. Pamiętajcie o "Niebieskim Komendancie", który jest przełożonym nas wszystkich. Niech nie zabraknie wam nowoczesnego sprzętu, przyjaźni tych, na których możecie liczyć, oparcia w rodzinie, słusznej godziwej zapłaty. Bądźcie ludźmi wielkiego ducha i męstwa – mówił w czasie Mszy św. bp Marcinkowski.

Ksiądz biskup zwrócił uwagę na pilną potrzebę kształtowania sumień współczesnych Polaków, a zwłaszcza osób pracujących w policji. - Zastanówmy się nad sensem naszych słów i wyborów. Zapytajmy o stan naszych sumień – mówił bp Roman Marcinkowski. Zwrócił uwagę, że Polacy powinni przypomnieć sobie katechezę św. Jana Pawła II o sumieniu, w której mówił, że "przyszły kształt życia społecznego i państwowego zależy przede wszystkim od tego, jaki będzie człowiek, jakie będzie jego sumienie”.

Ks. Biskup modlił się słowami: - Duchu Święty, światłości sumień przebudź nasze sumienia i wybaw nas: od głupoty udającej mądrość, od kłamstwa udającego prawdę, od ślepoty udającej dalekowzroczność, od fanatyzmu udającego wiarę, od brudu udającego czystość, od nienawiści udającej miłość, od niewoli udającej wolność, od obłudy udającej szczerość, od pychy udającej pokorę, od warcholstwa udającego odwagę, od szatana, który mówiąc: "nie” myśli "tak”, a mówiąc "tak”, myśli "nie”. Przyjdź Duchu Święty i otwórz nasze oczy, uszy, serce!

Mszy św., a następnie przemarszowi policyjnych pododdziałów z kościoła do nowej komendy towarzyszyła orkiestra reprezentacyjna policji.

W czasie apelu, przy nowej komendzie był obecny Bartłomiej Sienkiewicz – minister spraw wewnętrznych. – Policja zasługuje na godziwe warunki pracy i służby. Aby tak się stało, realizujemy Program Standaryzacji Komend i Komisariatów MSW, wynikiem jego realizacji jest nowoczesna komenda policji w Płocku – mówił minister Sienkiewicz.

Zastępca komendanta głównego policji, nadins. Wojciech Olbryś przypomniał, że garnizon mazowiecki jest największy w kraju, bo odpowiada za bezpieczeństwo około pięciu milionów mieszkańców. Ma również znaczenie strategiczne, bo znajduje się w centrum kraju i czuwa nad bezpieczeństwem stolicy. Z kolei, Jacek Kozłowski - wojewoda mazowiecki przypomniał, że nowa inwestycja została wsparta również przez środki pochodzące od samorządu miasta Płocka. – To była najwyższa dotacja samorządowa w województwie mazowieckim na rzecz policji – zwrócił uwagę wojewoda Kozłowski.

W czasie uroczystości bp Roman Marcinkowski został odznaczony brązowym medalem "Za zasługi dla Policji".

Nowoczesny obiekt przy alei Kilińskiego, który budowano w latach 2011-2014, jest trzypiętrowym budynkiem, na który składa się około 500 pomieszczeń. Do dyspozycji policjantów są dwa skrzydła: biurowo-administracyjne i szkolno-gospodarcze. W budynku znajdują się pomieszczenia dla zatrzymanych, jest w nim siedziba wydziałów prewencyjnych, administracji, dla pracowników oddziałów zamiejscowych i płockiego oddziału Centralnego Biura Śledczego. Poświęcenia obiektu dokonał bp Roman Marcinkowski.

Wartość kosztorysowa całej inwestycji to prawie 52 mln zł, Urząd Miasta Płocka dofinansował budowę komendy kwotą około 11 mln zł.

Organizatorami mazowieckich obchodów święta policji byli: Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu, Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu, zaś współorganizatorem – Urząd Miasta Płocka.