O Bożych darach w rodzinie

Dominik Nowakowski

publikacja 06.06.2014 12:59

Dzień Wspólnoty Domowego Kościoła Diecezji Płockiej odbył się w Płońsku.

W diecezjalnym spotkaniu Wspólnoty Domowego Kościoła wzięło udział około 200 osób W diecezjalnym spotkaniu Wspólnoty Domowego Kościoła wzięło udział około 200 osób
Dominik Nowakowski

Mottem przewodnim spotkania było: ”Dziecko największym darem Boga”.

Małżonkowie z diecezji warszawsko-praskiej podzielili się swym świadectwem. Przy tablicy z wieloma zdjęciami radosnych maluchów mówili, że przyjęcie potomstwa, którym Bóg obdarzył rodziców, jest wielką łaską, a powołanie do rodzicielstwa nie sprowadza się tylko do dzieci biologicznych, ale i adopcyjnych. – Łatwo kocha się nasze dzieci, ale miłością należy obdarzać również i te, które gdzieś, kiedyś zostały zranione przez świat. Również i ten dar otrzymujemy od Boga – przypominali Violetta i Łukasz Jagnieża z rejonu Legionowo.

- Naturalną potrzebą rodziców jest chcieć mieć dzieci. Życie pokazuje, że to nie my jesteśmy do końca za to poczęcie odpowiedzialni. – Można usiąść przed komputerem i zacząć planowanie: chłopiec, czy dziewczynka, brunet, czy blondyn, oczy jasne, czy ciemne, jakie ma mieć talenty? Można sobie wybierać, ale wtedy nie będzie to dar. Wtedy zrobimy z dziecka przedmiot. Dziecko nie jest czymś należnym, jest najcenniejszym darem, o który trzeba dbać.

O swoich doświadczeniach rodzicielskich mówili rodzice kilkorga pociech: Małgorzata i Radosław Ziółkowscy z Płońska, dla których wychowanie stało się wyzwaniem, przynoszącym na co dzień mnóstwo radości. – To ciągły żywioł i nieustające nowe wrażenia, dzięki którym kształtujemy swoje charaktery – podkreślali.

Mszy św. w kościele św. Michała Archanioła przewodniczył bp Piotr Libera. W homilii wskazywał na znaczącą rolę w dziele ewangelizacji rodzinnego ruchu. – Papież Jan Paweł II w encyklice "Redemptoris missio" pisał: "Chodzi tu o grupy chrześcijan na szczeblu rodziny czy szczupłego grona osób, które spotykają się na modlitwie, czytaniu Pisma Świętego, katechezie, by dzielić się problemami ludzkimi i kościelnymi w perspektywie zaangażowania wspólnotowego. Są one znakiem żywotności Kościoła, narzędziem formacji i ewangelizacji, ważnym punktem wyjścia dla nowego społeczeństwa zbudowanego na fundamencie cywilizacji miłości’ – cytował biskup papieski dokument. - Podejmujecie wysiłek ciągłej pracy nad sobą poprzez: codzienną modlitwę osobistą, regularne czytanie słowa Bożego, codzienną modlitwę małżeńską i rodzinną, comiesięczny dialog małżeński, czy też uczestnictwo w rekolekcjach formacyjnych. Wszystko to sprawia, że jesteście ludźmi, którzy nie tylko wzajemnie ubogacają się w Chrystusa, ale także niosą Go innym – zwracał uwagę biskup płocki.