Dzięki Ci, Panie, za Jana Pawła II

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 19.05.2014 12:36

W kościele parafii Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie księża biskupi Piotr Libera i Roman Marcinkowski przewodniczyli diecezjalnemu dziękczynieniu za kanonizację papieża Polaka.

Diecezjalne dziękczynienie za św. Jana Pawła II odbyło się w kościele, który prawdopodobnie jest pierwszą świątynią w Polsce, dedykowaną polskiemu papieżowi zaraz po jego beatyfikacji Diecezjalne dziękczynienie za św. Jana Pawła II odbyło się w kościele, który prawdopodobnie jest pierwszą świątynią w Polsce, dedykowaną polskiemu papieżowi zaraz po jego beatyfikacji
ks. Włodzimierz Piętka /GN

- Dzięki Ci, Panie, składamy dzięki za to, że mogliśmy żyć w czasach Jana Pawła II. Dziękujemy Ci za człowieka wiary i modlitwy, za pasterza i świadka – mówił w Ciechanowie bp Roman Marcinkowski, a bp Piotr Libera powtórzył słowa papieża Benedykta XVI z dnia beatyfikacji papieża z Polski: ”Jestem wdzięczny Janowi Pawłowi II, podobnie jak wszyscy członkowie Ludu Bożego, za jego niestrudzoną posługę, jego przewodnictwo duchowe, za to, że wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie wiary i za jego niezwykłe świadectwo świętości”.

Mszy św. przewodniczył biskup płocki, a kazanie wygłosił bp Roman Marcinkowski. Oprawę muzyczną liturgii przygotowały ciechanowskie chóry z parafii: Matki Bożej Fatimskiej, św. Piotra Apostoła i św. Franciszka z Asyżu.

- Dziękować za pontyfikat i za świętość Jana Pawła II to zobowiązanie do słuchania jego nauki i do stawania się jego świadkiem w świecie. Zapytajmy się: czy w naszych rodzinach, społeczeństwie i państwie naprawdę otworzyliśmy drzwi Chrystusowi, czy nie odwracamy się plecami od Chrystusa? Św. Janie Pawle, jesteś nam potrzebny! Błogosław nam z domu Ojca i powierzaj nas Matce Chrystusa. Wstawiaj się za nami na drogach świata! – mówił w kazaniu bp Marcinkowski.

- Dziękujemy Bogu, że dał nam takiego wiarygodnego świadka, który uczył nas, że należy żyć wiarą i bronić wartości, bez kompleksów i bez lęków, by dawać świadectwo odważnie i konsekwentnie. Dziękujemy Panu, że dał nam takiego przewodnika, który żyjąc głęboką wiarą opartą na skale wewnętrznej więzi z Bogiem umiał ludziom przekazywać prawdę o Chrystusie, Odkupicielu człowieka. Dziękujemy Panu, że dał nam tego świętego, który swoją postawą formował nasze postawy i uczył nas, jak postępować. (…) Był on człowiekiem prawdziwym, bo nierozerwalnie związanym z Jezusem, który jest prawdą. Idąc zawsze za Jezusem, który jest drogą, był zawsze człowiekiem w drodze. Był człowiekiem żywym, czyli otwartym na Jezusa, na Jego łaskę i na dary Ducha Świętego – mówił bp Marcinkowski.

Ksiądz biskup zwrócił uwagę, że potrzeba wrócić do słów i wskazówek św. Jana Pawła II z płockiego kazania wygłoszonego 7 czerwca 1991 roku, ” aby nikt nigdy nie próbował się bogacić kosztem bliźniego, aby Polacy w swoich dążeniach do polepszenia bytu materialnego nie zagubili zwyczajnej ludzkiej wrażliwości na cudzą biedę” (por. św. Jan Paweł II, homilia wygłoszona w Płocku w czasie IV podróży apostolskiej do Polski, 7.06.1991r.).

- Wsparci wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny, Matki Bożej Fatimskiej - pragniemy uczynić wszystko, aby nasza codzienność i świadectwo życia były czytelnym znakiem wierności Ewangelii, którą głosił i umacniał pośród nas św. Jan Paweł II. Przekazanie dziedzictwa tego wielkiego papieża następnym pokoleniom, które nie miały sposobności poznać go osobiście, jest naszym szczególnym obowiązkiem i przywilejem. Również my sami musimy nieustannie przypominać sobie słowa, które do nas głosił oraz wydarzenia, w których jako głowa Kościoła i namiestnik św. Piotra uczestniczył; musimy pogłębiać i rozwijać myśli, które nam pozostawił, w tym zwłaszcza te, zawarte w katechezie skierowanej do Kościoła na Mazowszu podczas historycznej wizyty w Płocku w czerwcu 1991 r. Możemy to uczynić nie tylko rozważając jego nauczanie, ale również naśladując jego świętość – mówił w czasie liturgii bp Piotr Libera.