Jak język leczy rodzinę?

red.

publikacja 13.03.2014 00:57

W Popowie n. Bugiem spotkało się ponad sto osób z Domowego Kościoła, aby uczestniczyć w rekolekcjach wielkopostnych.

Rekolekcje odbyły się w ośrodku Caritas Diecezji Płockiej w Popowie Rekolekcje odbyły się w ośrodku Caritas Diecezji Płockiej w Popowie
Archiwum Hanny Kowalczyk

Temat ciekawy i ważny dla życia w małżeństwie i rodzinie zgromadził małżonków z rejonu pułtuskiego, ale też z Płońska, Płocka i Golubia-Dobrzynia. Rekolekcje tematyczne o "komunikacji w małżeństwie” zorganizował Domowy Kościół rejonu pułtuskiego.

- Emocje, wyobrażenia, brak koncentracji, milczenie, moralizowanie, domyślanie się – to tylko niektóre z barier uniemożliwiających prawidłową komunikację między małżonkami, o których usłyszeli uczestnicy skupienia. - Najważniejsza z zasad komunikacji to: mów z miłością, czyli mów prawdę, nie odpowiadaj w gniewie, nie zrzędź, przebaczaj, podnoś na duchu. Te i inne zagadnienia wzbudziły żywe zainteresowanie i reakcje uczestników, zarówno tych z kilkuletnim stażem małżeńskim, jak i 40-letnim, wszak przekrój wiekowy małżeństw był szeroki. Okazało się, a wynikało to ze świadectw w ostatnim dniu rekolekcji, że każde z małżeństw odkryło coś, co postanawia poprawić w swoim małżeństwie. Podczas godziny świadectw wyrażano też uznanie dla prowadzących Wioli i Łukasza Jagnieżów z diecezji warszawsko-praskiej, którzy poprowadzili rekolekcje.

O komunikacji w małżeństwie i słuchaniu słowa Bożego mówił ks. Adam Brzeziński, wikariusz z pułtuskich Popław.

W trakcie weekendowego pobytu w Popowie był również czas na sakrament pokuty i pojednania, na dialog małżeński, adorację małżonków przed Najświętszym Sakramentem. Wiele mówiono o Krucjacie Wyzwolenia Człowieka, kilku uczestników złożyło deklaracje członkowskie do KWC.