Megapomoc za "Bóg zapłać"

am

publikacja 26.01.2014 13:45

- Jesteście bardzo potrzebni naszemu miastu - powiedział bp Piotr Libera do członków i wolontariuszu Katolickiego Stowarzyszenia św. Brata Alberta w Płocku podczas Mszy św. w katedrze.

Wspólny występ zespołu Vox Maiorum przy UTW oraz dzieci ze świetlicy   Wspólny występ zespołu Vox Maiorum przy UTW oraz dzieci ze świetlicy
Agnieszka Małecka /GN
W sobotę odbyło się doroczne spotkanie świąteczne całego środowiska Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy im. św. Brata Alberta. Tym razem podsumowano nie tylko ubiegły rok działalności, ale minione 20 lat pracy tej organizacji, która pomaga jednocześnie bezdomnym, ubogim, ludziom zagrożonym społecznym wykluczeniem, dzieciom i młodzieży, a także starszym i samotnym.

- Jako biskup płocki z całego serca dziękuję wam za ogromne zaangażowanie i służbę tym, którzy nie zawsze ze swojej winy nie potrafią sobie poradzić w życiu. Jestem wdzięczny za wasze chrześcijańskie podejście do drugiego człowieka. Jesteście bardzo potrzebni naszemu miastu i poniekąd niezastąpieni w waszej posłudze - akcentował bp Libera, który przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej.

Razem ze środowiskiem stowarzyszenia modlili się także księża, reprezentujący instytucje i organizacje go wspomagające: ks. dr Marek Jarosz, rektor płockiego WSD, które przysyła do stowarzyszenia kleryków na praktyki, dyrektorzy płockiej Caritas, a także ks. prof. Wojciech Góralski, kierujący Fundacją Pro Futuro im. bł. bp. Leona Wetmańskiego.

Wyrazem uznania i wdzięczności dla pełniącej od początku funkcję kierowniczą Anny Kozery, jak i wszystkich osób zaangażowanych w tę działalność były dwa odznaczenia. Prezes stowarzyszenia odebrała podczas sobotniej uroczystości Wielki Order św. Zygmunta od biskupa płockiego i medal Laude Probus, przyznawany przez prezydenta miasta.

W spotkaniu uczestniczyli m.in wiceprezydent (na zdjęciu) i starosta płocki   W spotkaniu uczestniczyli m.in wiceprezydent (na zdjęciu) i starosta płocki
Agnieszka Małecka /GN
- Dziękuję w imieniu tych wszystkich płocczan, których życie, dzięki państwa ofiarności i oddaniu, nie było już takie same, stało się lepsze - mówił zastępca prezydenta Płocka Krzysztof Izmajłowicz podczas spotkania w siedzibie Stowarzyszenia św. Brata Alberta, przy Kościuszki 5.

- To jest praca nie tylko dla potrzebujących, ale dla nas wszystkich 9 - zauważyła z kolei Ewa Pietrzak, pełnomocnik prezydenta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

- Tutaj ludzie rzeczywiście pracują. Bez ich pomocy moja działalność byłaby niedostrzegalna - mówiła o swoich współpracownikach i wolontariuszach prezes Anna Kozera. Przypomniała zarówno początki stowarzyszenia, jak i zakres jego obecnej działalności.

Do tej pory utworzyło ono siedem jednostek: Punktu Dożywiania „Kromka Chleba”, Świetlicę Miejską nr 11 „Oaza”, Klub Profilaktyki Środowiskowej „Nasz Krąg” dla młodzieży, Dom Dziennego Pobytu „Ciepła Izba”, Centrum Integracji Społecznej dla osób poszukujących pracy, poradnię rodzinną, Krajowe Pośrednictwo Pracy. Stowarzyszenie prowadzi równocześnie działalność formacyjną i współpracuje z wolontariuszami.

Na początku lat 90. powstała Fundacja św. Brata Alberta, a w lutym 1993 r. zostało powołanie przez bp. Zygmunta Kamińskiego Stowarzyszenie Pomocy im. św. Brata Alberta.

Jego pierwszym asystentem kościelnym był ks. Tadeusz Łebkowski, który pełnił tę funkcję 13 lat; obecnie asystentem jest ks. Adam Przeradzki, wicedyrektor płockiej Caritas.

Od 2004 r. stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego.