Minął rok

wp

publikacja 03.01.2014 23:20

Przypominamy najważniejsze wydarzenia w Kościele diecezjalnym i w regionie, które miały miejsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Królewskie i rodzinne orszaki

W Pułtusku Marsz dla Życia i Rodziny odbył się po raz pierwszy   W Pułtusku Marsz dla Życia i Rodziny odbył się po raz pierwszy
ks. Włodzimierz Piętka /GN
Tysiące osób wyszły na ulice mazowieckich i dobrzyńskich miast, najpierw 6 stycznia, aby wziąć udział w Orszaku Trzech Króli. W Płocku po raz drugi, w Pułtusku i Rypinie po raz pierwszy prawie 10 tys. osób wzięło udział w kolorowych kolędowych korowodach.

W maju i w czerwcu w Płocku, Ciechanowie i Pułtusku zostały zorganizowane Marsze dla Życia i Rodziny. Za organizacją tych inicjatyw stały ruchy i stowarzyszenia katolików świeckich, zwłaszcza Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Akcja Katolicka czy Domowy Kościół. To ciekawy sposób dla mobilizacji środowisk katolickich i manifestowania z entuzjazmem swojej wiary.

Po powstańczych śladach

W całym regionie ożyły historie z 1863 roku i ich bohaterowie, z gen. Zygmuntem Padlewskim i Tomaszem Kolbem na czele. Sposoby uczczenia 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego były bardzo ciekawe. Organizatorom udało się zaangażować młodzież i dzieci. Jak zawsze, uwagę licznej widowni przyciągały rekonstrukcje historyczne. Obchodom towarzyszyły Msze św., odsłonięcie pamiątkowych tablic i pomników oraz sesje naukowe.

Biznesmeni u biskupa

Nie na pieniądzu, ale na człowieku opiera się prawdziwa ekonomia - przypomniano w czasie spotkania w opactwie pobenedyktyńskim w Płocku   Nie na pieniądzu, ale na człowieku opiera się prawdziwa ekonomia - przypomniano w czasie spotkania w opactwie pobenedyktyńskim w Płocku
ks. Włodzimierz Piętka /GN
W styczniu odbyło się pierwsze spotkanie ludzi biznesu z diecezji płockiej z bp. Piotrem Liberą. Miało ono charakter noworoczny, ale również promowało nowy papieski dokument o ”Powołaniu lidera biznesu”. – Bliskie są nam sprawy, którymi się na co dzień zajmujecie. Dotyczą one zarządzania firmą, podejmowania strategicznych decyzji i finansowych dylematów, ale dotykają też kwestii etycznych. Kościół przypomina, że istnieje związek między wymiarem duchowym i modlitwą a ludzką pracą – mówił bp Libera. Zwrócił uwagę, że czas kryzysu więcej powinien wymagać od pracodawców. Powinien również uczynić bardziej przejrzystymi takie słowa, jak humanizm, duchowość czy solidarność.

Radiowe rewolucje

Od lutego na falach Katolickiego Radia Płock można słuchać Dziennika Radia Watykańskiego. Poważne zmiany personalne w obu rozgłośniach diecezjalnych nastąpiły kilka miesięcy później. Od maja Katolickim Radiem Płock kieruje ks. Tomasz Markowicz, który zastąpił na tym stanowisku ks. Tomasza Opalińskiego, zaś w Ciechanowie – dyrektorem katolickiego radia od września został ks. Krzysztof Jończyk. Poprzedni dyrektor rozgłośni jesienią rozpoczął pracę misyjną w Urugwaju.

Pod koniec roku poinformowano, że „bp Piotr Libera podjął decyzję o rozpoczęciu działań zmierzających do połączenia Katolickiego Radia Płock i Katolickiego Radia Ciechanów. Celem jest utworzenie jednej, diecezjalnej rozgłośni, która swym zasięgiem obejmuje całą diecezję płocką. Biskup płocki zlecił ks. Krzysztofowi Jończykowi koordynowanie fuzji obydwu rozgłośni. Aktualnie trwa przygotowywanie dokumentacji umożliwiającej realizację tego projektu, analiza techniczna, a także tworzenie przyszłej ramówki nowej rozgłośni” – czytamy w oświadczeniu Elżbiety Grzybowskiej, rzecznik prasowej diecezji.

Modlitwa za papieży

Eucharystiom w intencji papieża przewodniczył bp Piotr Libera   Eucharystiom w intencji papieża przewodniczył bp Piotr Libera
ks. Włodzimierz Piętka /GN
22 lutego i 19 marca biskup płocki przewodniczył uroczystym Eucharystiom w intencji papieża. W 82. rocznicę objawień Pana Jezusa Miłosiernego bp Libera dziękował za pontyfikat papieża Benedykta XVI, na kilka dni przed jego zakończeniem. – To był krótki, ale wiekopomny pontyfikat. Wiekopomny – w aspekcie niezwykle przejrzystego trwania przy prawdzie Chrystusowej i jej nauczania – mówił bp Libera.

W uroczystość św. Józefa biskup przewodniczył w katedrze dziękczynieniu za nowego papieża Franciszka. – Niech nikt się nie łudzi. Tam, gdzie będzie chodziło o łamanie prawa Bożego, czy to w dziedzinie natury ludzkiej, relacji mężczyzny i kobiety, małżeństwa i rodziny, czy sprawiedliwości społecznej, ten dobroduszny, pokorny i skromny papież będzie pierwszym jego obrońcą – mówił z naciskiem bp Piotr w swoim kazaniu. W czasie tych dwóch Mszy św. biskup płocki odczytał telegramy, które zostały wystosowane do ustępującego papieża i nowo wybranego ojca świętego Franciszka.

Przypomniana księga

Wygląda tak samo, jak wydanie z 1930 roku. Ukazał się reprint wielkiej księgi o historii Płocka – dzieło abp. A.J. Nowowiejskiego ”Płock. Monografia historyczna”. To książka, która "zebrała wiele rzeczy z przeszłości. Miejsca, mury, dokumenta, sprzęta kościelne będą do nas przemawiały i dawały odgadnąć to, co grubym pyłem zapomnienia pokryte zostało” – czytamy w przedmowie arcybiskupa do monografii. Teraz została ona wydana na nowo, staraniem Płockiego Instytutu Wydawniczego i Muzeum Diecezjalnego. Przypomnijmy, że po pierwszym wydaniu z 1917 r. i drugim, poprawionym, z 1930 r., jest to już drugi reprint. Pierwszy został przygotowany w 1991 roku, z okazji wizyty Jana Pawła II w Płocku. Obecne wydanie ukazuje się z inicjatywy bp. Piotra Libery i z poparciem władz Płocka. Jest ono wykonane na podstawie egzemplarza zachowanego w zbiorach biblioteki WSD.

Gdzie duchowo odpocząć

Biskupi Piotr Libera i Roman Marcinkowski wprowadzają relikwie św. Antoniego Padewskiego do sanktuarium w w Ratowie   Biskupi Piotr Libera i Roman Marcinkowski wprowadzają relikwie św. Antoniego Padewskiego do sanktuarium w w Ratowie
ks. Włodzimierz Piętka /GN
Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie i ”Dom Ojca” w Dąbrowie k. Mławy to dwa miejsca, w których można znaleźć ciszę na skupienie, modlitwę i rekolekcje.

Osobom przeżywającym kryzysy lub szukającym formacji służyć ma "Dom Ojca”, prowadzony przez Odnowę w Duchu Świętym naszej diecezji. Powstał z inicjatywy miejscowego proboszcza ks. Sławomira Wądołka, moderatora diecezjalnego Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, i w dużej mierze dzięki zaangażowaniu i ofiarności wspólnot działających w naszej diecezji. Dom poświęcił  i jego otwarcia dokonał bp Piotr Libera. ”Dom Ojca” będzie prowadzony przez Katolicką Odnowę oraz Fundację ”Nowy Czas”.

Od czerwca diecezjalne sanktuarium św. Antoniego w Ratowie zaprasza na Antoniańskie Dni Skupienia. Są organizowane szczególnie dla czcicieli świętego z Padwy oraz dla wszystkich, którzy poszukują swojej życiowej drogi i powołania czy chcą poukładać swoje wnętrze i naprawić relacje.

Otwarta synagoga

W marcu dokonano oficjalnego otwarcia dawnej bożnicy, w której znalazło swoją siedzibę Muzeum Żydów Mazowieckich. Na inauguracji placówki byli obecni m.in. ambasador Izraela w Polsce, marszałek województwa mazowieckiego, prezydent Płocka, biskup płocki, biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i naczelny rabin Polski. – Odbudowa tej synagogi stała się możliwa dzięki poczuciu braterstwa. Niektórzy ze współczesnych mieszkańców Płocka nie tylko nie zapomnieli o nim, ale zmobilizowali siebie i innych do dobrych czynów, których owoce możemy dzisiaj oglądać w postaci pięknie odrestaurowanego muzeum – mówił biskup płocki. Nowa placówka kultury w mieście zorganizowała we wrześniu po raz pierwszy Dni Żydowskie w Płocku.

Odwiedzili diecezję

Kard. Kazimierz Nycz z laureatami konkursu o kard. Aleksandrze Kakowskim w Ciechanowie   Kard. Kazimierz Nycz z laureatami konkursu o kard. Aleksandrze Kakowskim w Ciechanowie
ks. Włodzimierz Piętka /GN
Abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita łaciński Lwowa, abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, i abp Józef Kowalczyk, prymas Polski, odwiedzili Płock. Abp Mokrzycki – wieloletni sekretarz osobisty bł. Jana Pawła II – dzielił się w Wyższym Seminarium Duchownym swoim świadectwem życia w bliskości błogosławionego papieża Polaka. – Nawet jeśli ojciec święty przechodził korytarzem czy jechał windą, myśmy wiedzieli, że zawsze się modli – mówił.

Nuncjusz apostolski w Polsce przewodniczył uroczystościom Bożego Ciała, zaś jesienią prymas Polski wziął udział w promocji swojej książki ”Konkordat między Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską 1993/1998”. Była to pierwsza w Polsce promocja książki, która ukazała się nakładem Płockiego Instytutu Wydawniczego.

We wrześniu odpustowi maryjnemu w Skępem przewodniczył abp Piotr Herkulan Malczuk z Ukrainy, w październiku Ciechanów odwiedził kard. Kazimierz Nycz, a w grudniu – bp Janusz Stepnowski z Łomży przewodniczył Mszy św. w czasie oktawy Niepokalanej w sanktuarium oo. pasjonistów w Przasnyszu.

Ciekawe pielgrzymki

Ożywa Szlak Jakubowy – przez diecezję w okolicach Szafarni i Płonnego oraz od Zakroczymia, przez Płock, do Dobrzynia n. Wisłą przeszli piesi pielgrzymi z charakterystyczną muszelką, odnawiając w ten sposób fragmenty dobrzyńskiej i mazowieckiej drogi jakubowej.

W mroźną marcową noc z Płocka do sanktuarium Matki Bożej w Kępie Polskiej przeszła ekstremalna Droga Krzyżowa. 10 młodych pielgrzymów wędrowało przez całą noc, modląc się w intencjach o pomnożenie wiary i za papieża Franciszka.

Ciekawa i wzruszająca piesza pielgrzymka Litwinów zmierzających do sanktuarium maryjnego w Guadalupe w Meksyku przeszła przez niektóre parafie naszej diecezji, m.in. przez Janowo i Janowiec Kościelny.

Z okazji Roku Wiary w październiku bp Piotr Libera przewodniczył diecezjalnej pielgrzymce do Ziemi Świętej, z kolei klerycy i wychowawcy Wyższego Seminarium Duchownego wędrowali pieszo z Antonówki w Brwilnie do sanktuarium maryjnego w Skępem. Warto wspomnieć, że od kilku lat raz w miesiącu, niezależnie od pory roku i pogody, ze Skępego do Obór wyrusza piesza pielgrzymka pokutna.

Ewangelizacja nad Wisłą

Na zakończenie spotkania młodych na Polskiej Copacabanie w Płocku bp Piotr Libera dokonał obrzędu posłania osób, które wzięły udział w Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro   Na zakończenie spotkania młodych na Polskiej Copacabanie w Płocku bp Piotr Libera dokonał obrzędu posłania osób, które wzięły udział w Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro
ks. Włodzimierz Piętka /GN
Dwa ważne wydarzenia ewangelizacyjne miały miejsce latem w Płocku. – Pamiętajcie, że wiara powinna zawsze być proponowana, nigdy narzucana – powtarzał młodym za papieżem Benedyktem XVI biskup Piotr Libera. Dlatego na ”Polskiej Copacabanie” obok namiotów młodzieży stał wielki namiot adoracji, w którym dzień i noc trwała modlitwa przed Najświętszym Sakramentem. Nieopodal była wielka scena, a na niej znakomite koncerty znanych zespołów. To wszystko przyciągało niemal tysiąc osób przez kolejne cztery dni.

– Kto nie daje drugiemu Pana Boga, ten daje za mało – mówił do młodych bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. – Nasza wiara przypomina trochę naczynia połączone. Im lepiej znam Jezusa, tym bardziej chcę Go głosić innym – akcentował bp Polak. – Czy czujesz się posłaną, posłanym przez Jezusa? Jeśli tak, powiedz mi tu, nad polskim Jordanem w Płocku, głośno i z przekonaniem – mówił bp Piotr Libera na zakończenie spotkania.

Tydzień później przy płockiej farze i na plaży nad Wisłą odbyły się warsztaty ewangelizacyjne "Przystań Miłosierdzie”. Bp Grzegorz Ryś z Karkowa, księża, siostry zakonne i młodzi świeccy szli na płocką plażę, aby rozmawiać o Bogu z uczestnikami festiwalu "Reggaeland”. Przez trzy dni w namiocie fary odbywały się Msze św. i spowiedź. Cały czas na adoracji przed Najświętszym Sakramentem gromadzili się nie tylko ewangelizatorzy, ale także płocczanie. – Nie idziemy głosić poglądów, swoich przekonań, nie robimy tego dla zasad. My wychodzimy ewangelizować, bo mamy doświadczenie spotkania z żyjącym Jezusem – mówił bp Ryś.

Żywe jubileusze

Uroczystościom jubileuszowym w Mławie przewodniczył bp Piotr Libera   Uroczystościom jubileuszowym w Mławie przewodniczył bp Piotr Libera
ks. Włodzimierz Piętka /GN
Od 150 lat w diecezji płockiej śpiewamy ”Gorzkie Żale”, a wszystko zaczęło się od mławskiego kościoła księży misjonarzy. – Dziś łatwo byłoby tę tradycję przerwać! Dla jednych w czasach, gdy wielu nie potrafi już pochylać się nad ludzkim cierpieniem, nie potrafi współczuć, za dużo jest w "Gorzkich Żalach" tego, co oni nazywają cierpiętnictwem! Innym znowu przeszkadza barokowy język, barokowe ”zawodzenie”, jak mówią! (...) Ten świat będzie nieraz pytał się: ”Co masz z modlitwy? Z chodzenia do kościoła? Co daje ci krzyż?” (...) Bo choćby nie wiem, jak nowoczesny stał się świat, zawsze będą w nim cierpienie, zdrada, brak wdzięczności, starość, ból fizyczny i duchowy, śmierć. I nic tego wszystkiego nie pokona, nic innego nie da temu wszystkiemu sensu, tylko krzyż! – mówił w homilii 3 marca biskup płocki.

W 2013 roku minęło również 150 lat od poświęcenia mławskiej fary. Uroczystościom jubileuszowym i poświęcenia pamiątkowych tablic dokonał bp Libera.

22 lutego na Starym Rynku w Płocku siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia świętowały 150. rocznicę powstania swojego zgromadzenia.

Grób w kształcie serca

Pomnik poświęcił bp Roman Marcinkowski   Pomnik poświęcił bp Roman Marcinkowski
Agnieszka Małecka /GN
Na to miejsce od dawna czekali rodzice dzieci utraconych przed ich narodzeniem. Pomnik dzieci zmarłych w wyniku poronienia stanął w części zabytkowej katolickiego cmentarza przy ul. Kobylińskiego w Płocku. To pierwszy taki grób w naszej diecezji. Mszy św. przewodniczył bp Roman Marcinkowski, który podkreślił wiarę Kościoła, że Opatrzność Boża nie odmawia zbawienia takim dzieciom. Grobowiec dzieci utraconych powstał dzięki zaangażowaniu m.in. Duszpasterstwa Rodzin, Urzędu Miasta, radnych miejskich, a także samych osieroconych rodziców. Patronat nad inicjatywą objęli biskup płocki i prezydent miasta.

Święci wśród nas

Figura św. Michała Archanioła z włoskiego Gargano nawiedziła płocką parafię św. Aleksego w Trzepowie. Charakterystyczną cechą tego nawiedzenia były intencje błagalne o uwolnienie z nałogów i zniewoleń, które powtarzały się w kolejnych Mszach św., nabożeństwach i adoracjach. – Najważniejsze jest zdrowie ducha i serca. Jeśli dzisiaj prosimy o wstawiennictwo św. Michała Archanioła i uzdrowienie, to nade wszystko własnego serca, które tak trudno uzdrowić – mówił w kazaniu ks. Rafał Szwajca, michalita.

Płocką Stanisławówkę i Czerwińsk n. Wisłą nawiedziły peregrynujące po Polsce relikwie św. Jana Bosko. – Wierzymy, św. Janie Bosko, że twoja obecność w Płocku dokona cudu odnowienia naszych serc – mówili wierni, witając relikwie na placu przy Stanisławówce. Do świętego założyciela salezjanów modlili się w czasie nawiedzenia biskupi Piotr Libera i Roman Marcinkowski.

W grudniu młodzież skupiona w ZHP i ZHR w Płocku, Ciechanowie i Rypinie modliła się przed relikwiami ich patrona – bł. ks. Wincentego Frelichowskiego. Zorganizowano czuwania, modlitwy i harcerskie gawędy. – Cieszę się, że bł. Wincenty tak pięknie zintegrował różne środowiska harcerskie. On przypomina nam o wielkich ideałach, gdzie obok wychowania, sprawności i wartości, tak ważne jest życie duchowe – powiedział ks. Krzysztof Świerczyński, diecezjalny duszpasterz harcerzy i harcerek.

Coś więcej niż synod

3. sesja plenarna synodu płockiego w bazylice katedralnej odbyła się 30 listopada   3. sesja plenarna synodu płockiego w bazylice katedralnej odbyła się 30 listopada
ks. Włodzimierz Piętka /GN
W maju i w listopadzie płocka katedra stała się miejscem dwóch sesji plenarnych 43. synodu diecezjalnego. Prezbiterium świątyni i jej główną nawę wypełniło ponad 300 uczestników synodu, duchownych i świeckich. – To spotkanie robocze i decyzyjne. To jest nasze uczenie się Kościoła – mówił bp Libera 25 maja. Zwrócił uwagę, że przez udział w synodzie jego uczestnicy mają pogłębiać swoje współodczuwanie z Kościołem, aby nie tylko odpowiadali na stawiane pytania, ale też podpowiadali, co się udaje, co niepokoi i co jest szczególnie potrzebne w diecezji. – Chodzi mi o pogłębienie wiary, ale także o większą wrażliwość i jedność w naszym Kościele diecezjalnym – zwrócił uwagę bp Libera.

W czasie plenarnych obrad zgromadzenie synodalne przyjęło kilkadziesiąt instrukcji, statutów, regulaminów, w tym cztery dokumenty główne: o rodzinie, ekumenizmie, posłudze charytatywnej i posłudze kapłańskiej.

Jednak synod to nie tylko plenarne obrady. Chodzi w nim bowiem o spotkania i dyskusje w parafialnych zespołach, o dzielenie się spostrzeżeniami i uwagami, o lepsze poznanie Kościoła diecezjalnego i wyzwań przed nim stojących.

Pamięć o wielkich biskupach

Wyższe Seminarium Duchowne upamiętniło tablicą 50. rocznicę śmierci bp. Czesława Kaczmarka   Wyższe Seminarium Duchowne upamiętniło tablicą 50. rocznicę śmierci bp. Czesława Kaczmarka
ks. Włodzimierz Piętka /GN
Ten rok należał do dwóch heroicznych biskupów, związanych z diecezją płocką. Minęło 50 lat od męczeńskiej śmierci bp. Czesława Kaczmarka, zaś w Toruniu rozpoczął się proces beatyfikacyjny bp. Adolfa Piotra Szelążka. W Ligowie, Lisewie Małym, Bonisławiu i w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku zorganizowano kolejne stacje obchodów upamiętniających niezłomnego biskupa kieleckiego. W rocznicę jego śmierci specjalne oświadczenie wydała Rada Społeczna przy biskupie płockim. ”Niezwykła droga życiowa tego mądrego i bohaterskiego biskupa może być w pewnym stopniu bardzo wymownym obrazem bolesnej walki chrześcijan o honor i prawdę z ateistycznymi systemami totalitarnymi XX wieku. Mamy moralny obowiązek, aby ocalić tę niezwykłą postać od zapomnienia i przekazać jej duchowe dziedzictwo przyszłym pokoleniom” – napisali w maju członkowie rady.

O kandydacie na ołtarze bp. Szelążku mówił w czasie otwarcia procesu beatyfikacyjnego biskup toruński Andrzej Suski: – Długo czekaliśmy na tę chwilę. Czuję się z nim szczególnie związany, bo wywodzę się z tej samej diecezji płockiej. On był rektorem seminarium duchownego i biskupem pomocniczym w Płocku, ja również. Jest on kolejnym wielkim i świętym pasterzem, który wychowywał się i pracował z bł. abp. Antonim Julianem Nowowiejskim, a jego następcą został bł. bp Leon Wetmański. Od dziś prośmy wytrwale i gorliwie o jego beatyfikację i o łaski za jego przyczyną – mówił bp Suski w kościele św. Jakuba.

Kulturalny powiat

Mieszkańcy Mławy wypełnili rynek miasta w czasie rekonstrukcji historycznej wybuchu II wojny światowej   Mieszkańcy Mławy wypełnili rynek miasta w czasie rekonstrukcji historycznej wybuchu II wojny światowej
ks. Włodzimierz Piętka /GN
Powiat mławski – Kulturalna Stolica Mazowsza w 2013 roku – zorganizował w ciągu ostatnich miesięcy 38 ważnych wydarzeń kulturalnych, niektóre o zasięgu ogólnopolskim, jak rekonstrukcja bitwy mławskiej z września z 1939 roku. Wziął w niej udział prezydent Bronisław Komorowski.

– Ten projekt, który realizujemy od kilku lat, dobrze wpisuje się w aktywność zwłaszcza samorządów gminnych i powiatowych. Dzięki temu ludzie mogą pokazać to, co jest najpiękniejszego, to, co jest ich, w tym lokalnym wymiarze – powiedział marszałek mazowiecki Adam Struzik w czasie uroczystości podsumowania projektu w grudniu ubiegłego roku.

W poprzednich latach tytuł Stolicy Kulturalnej Mazowsza, przyznawany z inicjatywy marszałka województwa, otrzymały już m.in.: Pułtusk, Płońsk, Sierpc i Maków Mazowiecki.

Perełka nad Wkrą

Bp Roman Marcinkowski namaszcza ołtarz w odnowionym kościele   Bp Roman Marcinkowski namaszcza ołtarz w odnowionym kościele
Agnieszka Małecka /GN
Bp Roman Marcinkowski dokonał rekonsekracji zabytkowego drewnianego kościoła w Strzegowie. Prace budowlane i konserwatorskie przy liczącym sobie 250 lat drewnianym kościele trwały 5 lat. – Dziś patrzymy na ten kościół z podziwem, ciesząc się i dziękując za tyle pracy, starań i wysiłku – mówił w kazaniu bp Roman.

W ramach remontu m.in. naprawiono i wzmocniono fundamenty kościoła, wymieniono zewnętrzne szalowanie, pokrycie dachu, podłogi, okna, przeprowadzono roboty izolacyjne, wymieniono instalacje, poddano konserwacji ołtarze, ambonę i wykonano gruntowny remont dzwonnicy. Koszt tak kompleksowego remontu był ogromny, bo wyniósł 1,36 mln zł, przy czym parafia otrzymała dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Biedne Mazowsze

W ostatnich dniach grudnia Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął budżet na 2014 r. Jest on skrojony na miarę "janosikowego", które w przyszłym roku wyniesie 646 mln zł. – Budżet opracowano tak, aby region mógł zapłacić "janosikowe" innym województwom. Niestety, dla nas oznacza to drakońskie cięcia – mówił skarbnik Marek Miesztalski. Oznacza to oszczędności. Dochody województwa w 2014 r. szacowane są na 2,6 mld zł, a wydatki – na 2,9 mld zł. Największą pozycję zajmuje właśnie "janosikowe" – pochłonie ono co drugą złotówkę przekazaną do budżetu województwa przez podatników z Mazowsza.