Nagroda za serce

am

publikacja 15.12.2013 19:11

Płoccy społecznicy i darczyńcy: Danuta Cybulska, Anna Lewandowska – Romanowska, Aleksander Niweliński i Ireneusz Terka zostali uhonorowani statuetkami za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych i chorych.

Wręczenie statuetek odbyło się podczas niedzielnej Mszy św.   Wręczenie statuetek odbyło się podczas niedzielnej Mszy św.
Agnieszka Małecka/GN
Ceremonia przyznania statuetek odbyła się w katedrze, po Mszy św., której przewodniczył bp Piotr Libera, z udziałem płockiego środowiska osób niepełnosprawnych, ich opiekunów i stowarzyszeń.

- W poprzednich 12 edycjach przyznano 31 statuetek dla osób działających społecznie, wolontariuszy, a także 11 dla sponsorów i darczyńców, dwie statuetki przyznano społecznościom szkolnym. Honorową statuetkę otrzymał bp Roman Marcinkowski i ks. Ryszard Paradowski – przypomniała Hanna Makówka, prezes płockiego Stowarzyszenia „Kolory Życia”. Wyjaśniała też, że nagrodę tę otrzymują osoby, które pomagają bez formalnego obowiązku, ale z potrzeby serca. Nazwiska tegorocznych laureatów i ich dokonania odczytała Renata Kutyło Utzig, dyrektor LO im. St. Małachowskiego, członek kapituły konkursu.

Laureat Ireneusz Terka, nominowany został przez środowisko SOSW nr 1 w Płocku, z którym współpracuje od 10 lat. W uzasadnieniu napisano o nim m.in. „Zasłużył się w staraniach o wzbogacenie sprzętu rehabilitacyjnego o nowoczesne przyrządy. Spośród tych pomocy dydaktycznych i sprzętu znakomicie służą rehabilitacji: komputer z oprogramowaniem do logopedii, rowery rehabilitacyjne, zestawy do motoryki, urządzenia do pracowni integracji sensorycznej.”

 

Po Mszy św. w Opactwie pobenedyktyńskim trwało wspólne świętowanie   Po Mszy św. w Opactwie pobenedyktyńskim trwało wspólne świętowanie
Agnieszka Małecka/GN
Statuetkę odebrała także Anna Lewandowska – Romanowska, dyrektor biura zarządzania relacjami społecznymi w PKN Orlen SA, za skuteczne skupianie wielu pracowników Orlenu wokół idei materialnego wspierania niepełnosprawnych dzieci. „Zorganizowała akcję paczek dla najbardziej potrzebujących, wspiera materialne akcje charytatywne, współorganizuje bale świąteczne dla dzieci” – podsumowano w odczytanym uzasadnieniu.

Swoją prezes, Danutę Cybulską, nominowały z powodzeniem członkinie płockiego Stowarzyszenia „Amazonki”. Pani Danuta została nagrodzona za 12-letnią działalność na rzecz kobiet chorych na raka piersi. „Poświęca swojej pracy bardzo dużo czasu, wiele energii, angażuje się jako wolontariuszka – ochotniczka w najtrudniejszych, najbardziej skomplikowanych sprawach. Bardzo ważną inicjatywą pani Danuty stał się projekt „Nie bój się raka – poznaj go”, ponieważ spowodowała zwiększenie liczby kobiet wykonujących badania profilaktyczne” – pisały płockie Amazonki.

Osoby niepełnosprawne doceniły także działalność Aleksandra Niwelińskiego, dyrektora Płockiego Ogrodu Zoologicznego. Dzięki niemu dzieci i dorośli niepełnosprawni mają możliwość uczestniczenia w imprezach organizowanych w Zoo specjalnie dla nich, np. w „Wieczorze marzeń”.

Odnosząc się do nazwy odznaczenia – „Jesteś przyjacielem”, bp Piotr zauważył, że trzeba zapytać, kto jest tym prawdziwym przyjacielem. Czy przyjacielem są ci, którzy pomagają i opiekują się niepełnosprawnymi, czy to właśnie osoby niepełnosprawne są przyjaciółmi ich opiekunów. Przywołując słowa Jeana Vaniera, kanadyjskiego założyciela wspólnoty „Arka”, która opiekuje się niepełnoprawnymi intelektualnie, bp Piotr zwrócił uwagę, że w tej relacji zachodzi niezwykła wymiana, z której korzystają obie strony.