Credo wciąż do odkrycia

ks. Dawid Witkowski /red.

publikacja 26.11.2013 23:59

Od sympozjum naukowego do wspólnotowej modlitwy uwielbienia prowadził szlak wydarzeń Roku Wiary w parafii farnej w Sierpcu.

"Niech żyje Chrystus Król!" - zawołanie męczenników z Meksyku przypomniał ks. prof. Henryk Seweryniak młodszym i starszym uczestnikom Mszy św. w sierpeckiej farze "Niech żyje Chrystus Król!" - zawołanie męczenników z Meksyku przypomniał ks. prof. Henryk Seweryniak młodszym i starszym uczestnikom Mszy św. w sierpeckiej farze
Archiwum ks. Dawida Witkowskiego

Najpierw, w październiku ubiegłego roku sympozjum naukowe o wierze, później wspólna lektura Katechizmu Kościoła Katolickiego, wreszcie uroczysta liturgia z wyznaniem wiary dopełniły parafialne obchody Roku Wiary u św. św. Wita, Modesta i Krescencji w Sierpcu. – Owocem tego roku są z pewnością dwa nowe koła różańcowe. Jedno z nich skupia samych mężczyzn, jest w nim 20 odważnych mężczyzn, którzy są silni duchem. Drugie koło, też nowość w parafii, skupia rodziców, którzy modlą się za swoje dzieci i za dzieci pozostałych członków koła – mówi ks. kan. Andrzej Więckowski, proboszcz parafii.

W wigilię zakończenia Roku Wiary, odbył się wieczór uwielbienia, który zgromadził około 200 osób. Gościem i kaznodzieją na nabożeństwie był ks. prof. Henryk Seweryniak, który przybliżył słuchaczom swoje doświadczenie wiary oraz na przykładzie swojej siostry – karmelitanki z Betlejem, ukazał niezwykłą drogę powołania, jaką Bóg daje każdemu człowiekowi. Na wspólną modlitwę zaproszony został zespół parafialny ”Amen” z Żuromina. Na zakończenie spotkania każdy mógł podejść i ucałować relikwie św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego.

W niedzielę Chrystusa Króla ks. prof. Seweryniak głosił kazania o wierze, w których szczególnie odwoływał się na przykład heroicznej wiary mieszkańców Meksyku, gdzie w latach ’20 ubiegłego wieku Kościół był szczególnie mocno prześladowany. Liturgia w sierpeckiej farze pełna była symboli i wymownych gestów. Parafianie zostali pokropieni wodą święconą, został zasłonięty tekst wyznania wiary, ponieważ teraz winien zostać wyryty w sercu wierzącego, od paschału zapalano świece, a kapłan przyjął od wiernych wyznanie wiary. Na koniec cała wspólnota została powierzona Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.