Przy skale niepodległości

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 11.11.2013 17:53

Biskup Roman Marcinkowski przewodniczył uroczystościom religijno-patriotycznym 11 listopada w parafii św. Mateusza w Zielonej Ciechanowskiej.

Biskup Roman Marcinkowski i ks. kan. Zbiegniew Kurkiewicz przy nowoodsłoniętym pomniku na cmentarzu w Zielonej Biskup Roman Marcinkowski i ks. kan. Zbiegniew Kurkiewicz przy nowoodsłoniętym pomniku na cmentarzu w Zielonej
ks. Włodzimierz Piętka /GN

Starannie przygotowana uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości połączyła w Zielonej różne pokolenia. Najmłodsi – uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki wraz z nauczycielami przygotowali program artystyczny ”Żeby Polska była Polską”. Bp Roman Marcinkowski zachęcał, aby przesłanie słowno-muzyczne dzieci przełożyć na codzienne, uczciwe życie każdej Polki i Polaka. Strażacy, poczty sztandarowe, orkiestra dęta, grupy rekonstrukcyjne szwoleżerów i żołnierzy roku 1939 i kombatanci – wszyscy byli zaangażowani w uroczystość z okazji 11 listopada.

- Ziemia ta jest święta, a dzisiejsza uroczystość poświęcenia odnowionego grobu Nieznanego Żołnierza, niech jeszcze bardzie zwiąże nas z Polską, naszą ojczyzną – mówił na początku Mszy św. ks. kan. Zbigniew Kurkiewicz, proboszcz parafii Zielona.

- Historia jest dla nas najlepszą nauczycielką. Czego ona nas uczy w 95. rocznicę odzyskania niepodległości? – pytał w kazaniu bp Roman Marcinkowski.

– W tę rocznicę wpisane są cierpienia, ofiary powstańców i syberyjskich zesłańców; są w nią wpisane tysiące stronic zapisanych przez narodowych wieszczów. Wpisana w tę datę jest zmora lat okupacji hitlerowskiej, AK-owskie bitwy, partyzanckie akcje, spopielone ludzkie ciała rozrzucone po polach Auschwitz, Majdanka i innych obozów, cmentarze w Katyniu, Sobiborze i Miednoje. Wokół tej rocznicy skupia się rzesza świętych męczenników, setki tysięcy uwięzionych i wywiezionych na Sybir, skazanych na śmierć w politycznych procesach, skrytobójczo zamordowanych – mówił biskup.

Pytał o kształt patriotyzmu dzisiaj. Mówił: - Chodzi o wytrwały, systematyczny, ofiarny trud budowania ojczystego domu, chodzi o duchowe odrodzenie, o uczciwe życie, które zacznie się od nas. Tylko wtedy świat stanie się bardziej ludzki i bardziej Boży – zwracał uwagę bp Roman Marcinkowski.

Po Mszy św. na cmentarzu parafialnym został odsłonięty i poświęcony odnowiony grób Nieznanego Żołnierza. Nad jego projektem i budową czuwał ks. kan. Zbigniew Kurkiewicz. Dotychczasowej tablicy z napisem: ”1918-1920. Poległym o niepodległość Ojczyzny. Rodacy”, towarzyszą mniejsze tablice ułożone w kształcie litery ”V”: ”Poległym na frontach I i II wojny światowej”, ”Zamordowanym przez hitlerowskie Niemcy”, ”Zamordowanym przez stalinowską Rosję", ”Zesłańcom na Sybir”, ”Poległym w walkach partyzanckich NSZ i ZWZ”, ”Zamordowanym przez polski Urząd Bezpieczeństwa”, ”W hołdzie tym, którzy oddali życie za ojczyznę. Mieszkańcy parafii św. Mateusza w Zielonej”.

- Dzięki tej inicjatywie rośnie nasza narodowa duma i umacniają się polskie korzenie – mówił przy pomniku Paweł Kołakowski, wójt gminy Krasne.