Powiew historii w Stanisławówce

am

publikacja 20.10.2013 14:22

Wczoraj w Płocku zakończyły się obchody upamiętniające 20. rocznicę śmierci Dariusza Stolarskiego, współzałożyciela Federacji Młodzieży Walczącej oraz dziewięciomiesięczna nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Święto patronalne obchodziła Solidarność.

Procesja z relikwiami ks. Jerzego w centrum Płocka   Procesja z relikwiami ks. Jerzego w centrum Płocka
Agnieszka Małecka /GN
Takiej procesji w Płocku chyba jeszcze nie było – główną ulicą, Alejami Jachowicza, od budynku, który jest wieloletnią siedzibą NSZZ Solidarność, do kościoła św. Stanisława Kostki przeszła kolumna z relikwiami bł. ks. Jerzego i obrazem. W procesji uczestniczyły poczty sztandarowe Solidarności zakładowych z Płocka, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, parlamentarzyści, a także grupa czcicieli kapłana męczennika.

W parafii księży salezjanów została odprawiona Msza św. za ojczyznę, a także w intencji Dariusza Stolarskiego i innych płockich działaczy podziemia antykomunistycznego, oraz ofiary stanu wojennego. W oprawę Mszy św. włączyli się członkowie Solidarności i dawnej Federacji Młodzieży Walczącej z Płocka, Szczecina i Warszawy.

- Pokochaliście ks. Jerzego i on was pokochał, aż do poświęcenia życia – mówił w kazaniu ks. Kazimierz Kurek z płockiej Stanisławówki, zwracając się do związkowców. Akcentował, że to święto patronalne Solidarności, we wspomnienie bł. ks. Jerzego jest także świętem tych, którzy nie będą wyniesieni na ołtarze, a ponieśli również najwyższą ofiarę życia. Mówił też, że Płock, tak jak warszawski Cmentarz Powązkowski, ma swoją „łączkę”, czyli takie miejsca, gdzie po wojnie ginęli ludzie walczący z reżimem komunistycznym.

Płocka Solidarność obchodziła swoje święto patronalne w Stanisławówce   Płocka Solidarność obchodziła swoje święto patronalne w Stanisławówce
Agnieszka Małecka /GN
„Dziękuję Ci, Matko, za wszystkich, którzy nie dają się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężają” – to słynne słowa kapłana męczennika, które zostały przywołane w modlitwie podczas nowenny zakończonej przy pomniku ks. Jerzego, przed kościołem św. Stanisława Kostki. Za przyczyną błogosławionego, płoccy zwiadowcy i czciciele ks. Jerzego modlili się m.in. o poszanowanie krzyża w życiu publicznym i za ludzi Solidarności, by żyli w zgodzie ze statutami, które oparto na nauki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej.

- Chcę podziękować tym, którzy miesiąc temu byli z nami w Warszawie i tym, którzy są tutaj, by modlić się o normalność, by nigdy nie brakowało pracy, o owocem jej nie była najniższa krajowa, jak na umowach śmieciowych – powiedział przewodniczący płockiej Solidarność Wojciech Kępczyński.

Przed pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki, złożyli kwiaty m.in. związkowcy, przedstawiciele parlamentu, żołnierze AK „Mazowsze”, a także dawni działacze Federacji Młodzieży Walczącej, wraz z rodziną śp. Darka Stolarskiego – najmłodszego działacza Solidarności w Płocku a potem współzałożyciela FMW, więźnia politycznego, który został zamordowany w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach 17 października 1993.

Po uroczystości liturgiczno-patriotycznej odbył się koncert Tria Łodzko-Chojnowskiego, złożony z utworów z repertuaru Przemysława Gintrowskiego i Jacka Kaczmarskiego. - Wykonując te utwory chcieliśmy się odnieść do uroczystości, którą państwo obchodzicie. One mówią o Polsce, polskiej historii, ale nie polityce - mówił Paweł Konopacki (vocal, gitara), który razem z Witoldem Łuczyńskim (obaj vocal i gitara) oraz Tomaszem Susmędem (fortepian) tworzy Trio. Muzycy wykonali m.in. "Modlitwę o wschodzie słońca", "Cesarza" do słów Zbigniewa Herberta  czy "Sen Katarzyny II".