Wieńce trudu

am

publikacja 10.09.2013 12:08

Dożynki województwa kujawsko – pomorskiego odbyły się w minioną niedzielę na rypińskim stadionie MOSiR. Rolnicy dziękowali za dobre zbiory, których symbolem były okazałe wieńce. Obchodom święta plonów towarzyszyły targi rolnicze „Agra 2013”.

Dożynkowe wieńce zostały poświęcone i wybrano z nich najpiękniejsze.   Dożynkowe wieńce zostały poświęcone i wybrano z nich najpiękniejsze.
Agnieszka Małecka/GN
- Matka ziemia nie da się oszukać, ona tylko wtedy obrodzi, jeśli jest uprawiana z trudem i sumienną pracą. Na miarę włożonego trudu, poświęcenia wydaje owoce – podkreślał w homilii podczas Mszy św. dożynkowej prymas senior abp Henryk Muszyński. Hierarcha zwrócił uwagę na postęp cywilizacyjny w rolnictwie w ostatnich latach, ale zaznaczył też, że wciąż jest wiele do nadrobienia.

- Cieszymy się z tego, że zmienia się oblicze polskiej ziemi. W stosunkowo krótki czasie zniknęły całkowicie zaprzęgi konne. Na polach można oglądać często bardzo nowoczesny sprzęt, ale zaniedbań wiekowych nie da się nadrobić w ciągu kilku lat. Na to potrzeba naprawdę woli i współpracy wszystkich odpowiedzialnych za rolnictwo – mówił abp Muszyński.

Przypomniał też, że papieże ostatnich czasów nawoływali do respektowania praw przyrody. Jednocześnie mówił, że tak jak ważna jest troska o ekologię przyrody, tak ważna jest ekologia człowieka, czyli poszanowanie jego praw, troska o siebie nawzajem.

W homilii Prymas Henryk Muszyński podkreślił, że to od rolników można uczyć się pracowitości.   W homilii Prymas Henryk Muszyński podkreślił, że to od rolników można uczyć się pracowitości.
- Jest dramatem współczesnego i cywilizowanego świata to, że w jednej części ludzie umierają z przesytu, a parę setek kilometrów dalej ludzie umierają z głodu. To dramat współczesnego świata. Oczywiście mówimy, że bezpośrednio nie jesteśmy za to odpowiedzialni, ale pamiętajmy, że miłość jest odwrotnie proporcjonalna od bliskości. Zacznijmy od tych, którzy są obok nas, pamiętając, że przecież mają nie tylko potrzeby materialne, ale duchowe – apelował hierarcha.

O potrzebie ludzkiej solidarności mówił też dziekan rypiński ks. prał. Marek Smogorzewski, który m.in. przypomniał słowa bł. Jana Pawła II wypowiedziane w Gnieźnie w 1997 r.: „Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha”.

- Brzmią one szczególnie dzisiaj, gdy papież Franciszek woła o pokój dla świata. Woła, by nie zwyciężył lęk, agresja, przemoc, niezrozumienie dla ludzi innej religii, by nie ginęli dzisiaj za wiarę w Boga chrześcijanie – podkreślił dziekan rypiński.

Kujawsko – pomorskie święto plonów odbyło się z udziałem m.in. przedstawicieli rządu, Parlamentu RP i władz samorządowych na szczeblu wojewódzkim, na czele z marszałkiem Piotrem Całbeckim. Wyróżniającym się gospodarzom przyznano odznaczenia i medale.