Kościoły przy ołtarzu

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 19.01.2013 13:42

W kościele św. Jana Chrzciciela bp. Piotr Libera, w obecności przedstawicieli siostrzanych Kościołów, odprawił Mszę św. na rozpoczęcie Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

Bp Ludwik Maria Jabłoński, biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów wygłosił homilię w czasie Mszy św. na rozpoczęcie Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan Bp Ludwik Maria Jabłoński, biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów wygłosił homilię w czasie Mszy św. na rozpoczęcie Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan
Krzysztof Drzazgowski

W tych dniach odnawia się cenna tradycja ekumeniczna, która w Płocku trwa od ponad 20 lat. Ma swój początek w kościele świętojańskim, w którym 18 stycznia Mszę świętą odprawił bp Piotr Libera, a homilię głosił bp Ludwik Maria Jabłoński.

„Czego Bóg od nas oczekuje?” – pytanie proroka Micheasza przywołali obydwaj biskupi: katolicki i mariawicki. – W Indiach [gdzie przygotowano program i teksty do rozważania na tegoroczny tydzień ekumeniczny – przyp. red.] wciąż trwają prześladowania chrześcijan – i to wszystkich chrześcijan, niezależnie od ich wyznania. Tam w męczeństwie już jesteśmy zjednoczeni. Tu, w Polsce, chodzi o to, żebyśmy byli coraz bardziej zjednoczeni w codzienności – na modlitwie, w dążeniu do świętości, we współpracy na rzecz bardziej sprawiedliwego społeczeństwa. To tego oczekuje od nas Pan! – mówił na rozpoczęcie Eucharystii bp Piotr Libera.

- Bóg oczekuje od nas dobrej woli, abyśmy miłowali każdego człowieka, każdego chrześcijanina. Tak, trzeba dużo dobrej woli i pracy ewangelizacyjnej, abyśmy zaprosili Pana Jezusa, by nas zjednoczył – mówił w homilii bp Jabłoński.

Blisko ołtarza i ambony słowa Bożego stanęli bp Jabłoński, ks. protojer Eliasz Tarasiewicz z parafii prawosławnej i ks. Mateusz Łaciak, wikariusz parafii ewangelickiej w Płocku. Wszyscy słuchali słowa Bożego i przekazali sobie znak pokoju.

To była Msza św., na której szczególną rolę odegrały wymowne gesty. Mówił o nich na koniec Mszy św. bp Libera. – Dziękuję za waszą zwykłą ekumeniczną wierność. Czasem mówi się: ekumenia to sprawa wciąż tej samej, niewielkiej grupki ludzi. Tak, ale ta sprawa musi być ważna, skoro ta grupka tyle już lat jest jej wierna; skoro każdego roku jesteśmy i tutaj, i w cerkwi, i w zborze, w katedrze mariawickiej; skoro (…) co rok przynosi się tu, do ołtarza, na znak tej wierności czerwone róże; skoro mamy już – przynajmniej ten jeden tydzień w roku – wspólnotę ambony; skoro wytrwale podajemy biskupowi mariawickiemu, kapłanowi prawosławnemu i pastorowi ewangelickiemu dla wyrażenia naszego pragnienia pełnej wspólnoty ołtarza książkę z modlitwą eucharystyczną, którą odmawiają celebransi katoliccy – mówił biskup płocki. – Ten tydzień ma służyć wykrzesywaniu z nas większych możliwości, zmienianiu świadomości i szukaniu okazji, aby być razem – mówił w czasie agapy w seminarium duchownym bp Jabłoński.

Płocki tydzień ekumeniczny, wraz z przedstawicielami siostrzanych Kościołów organizuje Kuria Diecezjalna Płocka, WSD, KIK i ks. prof. Henryk Seweryniak, diecezjalny duszpasterz ekumeniczny.