Wielka gra

Agnieszka Małecka

publikacja 28.10.2012 23:49

Prawie 80 miłośników królewskiej gry zjechało się do Gąbina na turniej organizowany przez parafię, gąbiński ratusz i gimnazjum, gdzie toczyły się rozgrywki.

Rozgrywki odbywały się systemem szwajcarskim kontrolowanym Rozgrywki odbywały się systemem szwajcarskim kontrolowanym
Agnieszka Małecka/GN

Tu można zobaczyć, jak przy jednej szachownicy siadają do rywalizacji dorośli i kilkuletnie dzieci, a młodych adeptów tej gry nie brakowało. Wśród uczestników swoją silną reprezentację miało miasto - gospodarz Memoriału; przyjechali także gracze m.in. z Płocka, Gostynina, Ciechanowa, Pułtuska, Wyszogrodu, Warszawy i Łodzi.

Po siedmiu rundach, trwających w sumie ponad 6 godzin wszystko stało się jasne: zwycięzcą turnieju został Michał Olszewski KSz Polonia w Warszawie, a tuż za nim uplasował się Vladimir Malaniuk z Ukrainy. Najlepsi w klasyfikacji szkół okazali się: Lena Potkańska (szkoła podstawowa), Krzysztof Radzikowski (gimnazjum) i Adrian Wąsiołek (szkoła ponadgimnazjalna). Najlepszą zawodniczką z Gąbina była, jedna z młodszych uczestniczek, Ola Szczypawka.

Zgodnie z regulaminem zawodnicy z najwyższą punktacją od 1 do 11 miejsca otrzymali nagrody pieniężne, w wysokości od 800 do 100 złotych, natomiast dla najlepszych: zawodniczki, zawodnika, najmłodszego i najstarszego uczestnika ufundowano nagrody książkowe, o tematyce religijnej.

Co szachy dają najmłodszym? Tato Oli i Piotrka Szczypawków z Gąbina, odpowiada, że uczą lepszej koncentracji i pozwalają im się wyciszyć. – Można się zmierzyć z przeciwnikiem – odpowiada nieśmiało rodzeństwo, Aleksandra i Piotr.

Doświadczeni szachiści mówią, że zawodowstwo w tej grze oznacza dziennie do pięciu godzin ćwiczeń, na przykład analizowanie słynnych, skomplikowanych sytuacji szachowych. Ta bardzo statyczna gra budzi jednak wielkie emocje, co widać było podczas gąbińskiego turnieju, gdy pojedynki faworytów obserwowane były przez innych zawodników.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem tego turnieju jest ks. Józef Szczeciński, proboszcz parafii św. Mikołaja w Gąbinie i miłośnik szachów, który od lat zaszczepia tę pasję swoim parafianom. Królewska gra, to jego zdaniem, także dobre narzędzie w pracy duszpasterskiej, bo pozwala bardziej związać młodzież i dzieci z parafią, gdzie odbywają się lekcje szachowe. Ten Memoriał ma także przesłanie duszpasterskie, bo upamiętnia postać bł. bp. Leona Wetmańskiego, męczennika z Działdowa.

Turniej mógł się odbyć po raz kolejny w takim wymiarze dzięki wsparciu władz Gąbina i Gimnazjum im. bł. Jana Pawła II. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował bp Piotr Libera oraz burmistrz miasta.

 

Pełne wyniki w klasyfikacji szkół XI Memoriału szachowego w Gąbinie:

SZKOŁA PODSTAWOWA:
1.Lena Potkańska
2.Maciej Niedbała
3.Aleksandra Szczypawka

GIMNAZJUM:
1.Krzysztof Radzikowski
2.Łukasz Tomczak
3.Seweryn Chojnacki

SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA:
1.Adrian Wąsiołek
2.Michał Potkański
3.Marcin Rojek

TAGI: