Zapisane na później

Pobieranie listy

Pójdą ze św. Józefem

Za miesiąc Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę wyruszy na szlak po raz 40. Jak będzie przebiegała jubileuszowa edycja?

Ilona Krawczyk-Krajczyńska

|

GOSC.PL

dodane 07.07.2021 14:54
0

Pielgrzymka wyruszy tradycyjnie z płockiej katedry 6 sierpnia, po Mszy św. sprawowanej przez bp. Mirosława Milewskiego o godz. 6. Na Jasnej Górze, 14 sierpnia, pątników będzie witał bp Piotr Libera.

"W związku z trwającą epidemią koronawirusa tegoroczna pielgrzymka nie odbędzie się w tradycyjnej formie" – od tych słów rozpoczyna się komunikat ks. Jacka Prusińskiego, głównego przewodnika 40. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę, w którym czytamy o sztafetowej formie jubileuszowej trasy.

Taką decyzję podjęto w oparciu o wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego. Podobnie jak w ubiegłym roku, każda z grup spędzi na szlaku jeden dzień. Nie przewiduje się noclegów. Wieczorny apel zaplanowano od razu po przyjściu pielgrzymów do celu, a po nim trzeba będzie wrócić do domu. Na szczęście w tegorocznych wytycznych znalazło się miejsce pewne "wyjątki". - Sytuacja nadal jest niepewna, dlatego powielamy ubiegłoroczny schemat. Formuła będzie jednak rozszerzona. Pierwszy i ostatni dzień płockiej pielgrzymki każdy będzie mógł spędzić na szlaku. Dzień wyjścia, 6 sierpnia, będzie dniem wdzięczności za 40. diecezjalnych pielgrzymek na Jasną Górę. Wspólne wyjście będzie podkreśleniem tego jubileuszu. Podobnie 14 sierpnia, kiedy z Wierzchowiska ruszamy na Jasną Górę - wtedy też możemy być razem. Wolałbym organizować tradycyjną trasę i mam nadzieję, że tak będzie za rok – tłumaczy ks. Prusiński.

Diecezjalni pątnicy starają się znaleźć pozytywne strony tego rozwiązania. - Wiadomo, że każdy chciałby iść całą trasę, ale podziękujmy Bogu za to, że możemy chociaż tyle przejść. Pełen szacunek dla naszych przewodników - nie mają ośmiu dni na zbudowanie wspólnoty - muszą to zrobić w jeden dzień, tak jak przed rokiem. Od lat biorę urlop od 1 do 14 sierpnia, i to jest czas poświęcony na pielgrzymkę - w takiej, czy innej formie. Wtedy, kiedy nie da się być na szlaku, będziemy pielgrzymować duchowo... Ale idziemy, dzięki Bogu, idziemy ! – cieszy się Marek Maluchnik z Nasielska, dla którego będzie to 25. taka wyprawa.

Wszyscy zaangażowani w przygotowanie drogi dokładają wszelkich starań, alby pomimo okrojonej formy wędrowanie nie straciło swojego "ducha". – Mamy takie robocze hasło "Wycisnąć ile się da". Nie możesz sobie pozwolić na to, że ten klimat poczujesz jutro, pojutrze – jesteś na szlaku jeden dzień i od pierwszych kroków musisz maksymalnie się skupić. Jest Eucharystia, możliwość spowiedzi, można posłuchać konferencji, pomodlić się, pośpiewać i zmęczyć. Jak zawsze w drodze będzie możliwość przyjęcia szkaplerza, wstąpienia do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Te tradycyjne formy pobożności pozostały i będą w codziennej "ofercie dla pielgrzyma" – zapewnia kapłan. 

Na przestrzeni tych 40 lat wiele zmieniło się w płockim pielgrzymowaniu. Zmieniły się czasy, ludzie a ostatnio nawet forma. Pierwsza edycja wyruszyła w stanie wojennym i wtedy jej charakter miał mocny akcent patriotyczny. - Teraz ludzie nie idą z pobudek społecznych, czy czysto patriotycznych, a bardziej z potrzeby duchowych przeżyć. Uważam, że to jest dobry kierunek. Tak powinno być. Zauważam też, że wzrosła świadomość pielgrzyma. Coraz mniej jest przypadkowych ludzi, którzy pielgrzymkę traktowali jako wakacyjną przygodę – porównuje ks. Jacek.

Jubileuszowi pątnicy wyruszą pod hasłem: "Idziemy z Józefem". Mają nawet pierwsze intencje swojej drogi. – Niech to się wreszcie skończy, niech wróci świat sprzed koronawirusa. Myślę, że wielu poniesie w sercu to pragnienie. Przez ten rok dużo się zmieniło, odeszło wiele bliskich mi osób, znajomych. Tych intencji będzie sporo... - zmyśla się pielgrzym z Nasielska i dodaje wzruszony: - A po co się idzie? Bo tam jest Mama. Czeka na nas!


Kto i kiedy wędruje?

  • 6 sierpnia (piątek) – Dzień Wdzięczności – wszyscy chętni
  • 7 sierpnia (sobota) - grupa Biało-Czerwona (Płock Wschód, Płock Zachód, Bielsk, Bodzanów) – ks. Piotr Szulc
  • 8 sierpnia (niedziela) – grupa Biała (Ciechanów Wschód, Ciechanów Zachód, Strzegowo) – ks. Tomasz Dec i grupa Złota (Przasnysz, Maków, Dzierzgowo) – ks. Łukasz Rogowski
  • 9 sierpnia (poniedziałek) – grupa Zielona (Sierpc, Dobrzyń n/Wisłą, Tłuchowo) i grupa Żółta (Gostynin, Gąbin) – ks. Adam Kowalski i ks. Arkadiusz Ronowicz
  • 10 sierpnia (wtorek)– grupa Granatowa(Płońsk Południe, Płońsk Północ, Raciąż, Wyszogród) i grupa Miedziana (Mława Wschód i Mława Zachód) – ks. Wojciech Nikodymczuk i ks. Patryk Zawadzki
  • 11 sierpnia (środa) – grupa Błękitna (Nasielsk, Zakroczym) – ks. Sławomir Ambroziak
  • 12 sierpnia (czwartek) – grupa Srebrna (Pułtusk, Serock) – ks. Krzysztof Stawicki
  • 13 sierpnia (piątek) – grupa Brązowa (Rypin, Dobrzyń n/Drwęcą, Żuromin) i grupa Pomarańczowa (salezjańska) – ks. Jakub Kępczyński i Ks. Jarosław Stasiński SDB
  • 14 sierpnia (sobota) – wszyscy chętni
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..