• facebook
 • rss
 • Aby o nich nie zapomnieć

  Robert Bartosewicz

  dodane 16.11.2017 12:30

  Masowo wysiedlani w czasie II wojny światowej mieszkańcy Północnego Mazowsza mają swoją tablicę w świątyni w Szydłowie. Jej poświęcenia dokonał ks. inf. Wojciech Góralski.

  "Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie" – głosi napis na tablicy upamiętniającej wysiedlonych mieszkańców północnego Mazowsza. Jej oficjalne odsłonięcie i poświęcenie odbyło się 15 listopada podczas Mszy św. w kościele pw. Marii Magdaleny i św. Kazimierza w Szydłowie.

  Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił ks. inf. Wojciech Góralski. Przypomniał, że w czasie II wojny światowej na styku trzech powiatów - mławskiego, ciechanowskiego i przasnyskiego - Niemcy wybudowali wielki poligon, zwany Nowym Berlinem, co stało się przyczyną bolesnego dramatu wysiedleń mieszkańców, m.in. takich miejscowości, jak Nosarzewo, Marianowo czy Pawłowo. - Zimą 1940 r. rozpoczęto "wysiedlanie", a w gruncie rzeczy bestialskie wypędzanie mieszkańców tych i innych wiosek. Żołnierze niemieccy wchodzili do poszczególnych domów, dając mieszkańcom zaledwie pół godziny na spakowanie się. W pośpiechu musieli oni opuszczać swoje gospodarstwa, tracąc bezpowrotnie cały dorobek życia - powiedział ks. Wojciech Góralski. Wywożeni trafiali najczęściej do przejściowego obozu w Działdowie, a stamtąd kierowano ich do Generalnej Guberni.

  W homilii ks. profesor podkreślił znaczenie chrześcijańskiego wybaczenia. - Jak powiedział po wielu latach jeden z wysiedlonych, należy tego rodzaju proceder przebaczyć. Jesteśmy chrześcijanami, więc wybaczamy. Wybaczając, nie zapominamy jednak o tym, co się stało ok. 80 lat temu, a ofiary przesiedleń polecamy miłosiernemu Bogu - zaznaczył ks. infułat.

  Fundatorem odsłoniętej i poświęconej tablicy jest Grzegorz Miałki.

  15 listopada lokalna społeczność świętowała także 20. rocznicę nadania imienia 49 Pułku Piechoty Szkole Podstawowej w Szydłowie oraz 4. rocznicę nadania herbu i flagi gminie Szydłowo. Z tej okazji uroczystości odbyły się również na cmentarzu parafialnym przy grobach żołnierzy 49 Pułku Piechoty oraz w hali sportowej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół