• facebook
 • rss
 • Radykalny wybór

  am

  dodane 13.11.2017 23:28

  Powiększyła się wspólnota dziewic konsekrowanych diecezji płockiej; w poniedziałek w katedrze powiedziały Bogu "tak" dwie kandydatki do tego stanu.

  - W dzisiejszym świecie wybór takiej drogi jawi się jako heroizm, jako wyraz radykalnego wyboru Boga i nadzwyczajnej miłości do Boskiego Oblubieńca. Dlaczego? Ponieważ w naszych czasach przesyconych erotyzmem, kultem ciała, dziewictwo nie jest przedmiotem dumy, co więcej bywa ośmieszane. Świadomy, radykalny wybór drogi dziewictwa poświęconego Bogu wymaga zatem nie tylko wiary ale i odwagi - powiedział bp Piotr Libera w homilii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji.

  - Czy chcesz w duchu Ewangelii naśladować Chrystusa, aby twoje życie w szczególny sposób świadczyło o miłości i był znakiem przyszłego Królestwa? Czy chcesz być konsekrowana i zaślubiona Jezusowi, Synowi Bożemu? - pytał w czasie obrzędu biskup płocki, a obie kandydatki odpowiadały na każde pytanie: "Chcę".

  Po tym dialogu odśpiewano w uroczystej formie Litanię do Wszystkich Świętych; w tym czasie kandydatki leżały krzyżem przed katedralnym prezbiterium. Po konsekracji kobiety, włączone do grona dziewic konsekrowanych, otrzymały z rąk biskupa obrączkę, jako symbol dozgonnych zaślubin z Boskim Oblubieńcem oraz brewiarz, który będzie im służył w codziennej modlitwie i doskonaleniu się.

  Nowe dziewice konsekrowane diecezji płockiej: Danuta i Jolanta pochodzą z Płońska i Sierpca. Do tej uroczystości przygotowywały się poprzez formację, pod kierunkiem ks. prof. Ireneusza Mroczkowskiego. W konsekracji towarzyszyły im bliscy, przyjaciele i wspólnoty duszpasterskie, do których należą oraz duszpasterze z ich parafii. Jak obie przyznają, w ich życiu na zewnątrz zmieni się niewiele. Jako dziewice konsekrowane nie żyją w zgromadzeniach - to indywidualna forma poświęcenia Bogu. Żyją w świecie i pracują jak osoby świeckie. Ślubując Jezusowi, nie mogą wyjść za mąż i założyć rodziny.

  - Na zewnątrz nic się nie zmieni, ale wewnętrznie zmieni się wszystko. Myślę, że po takiej decyzji wszystko będzie dużo głębiej, wyraziściej, wszystko będzie po raz pierwszy. Ja czekam teraz na "pierwsze" Boże Narodzenie - mówi Jolanta.

  - W dalszym ciągu będę pracować i żyć jak osoba świecka. Będę angażować się tam, gdzie jestem zaangażowana - w Odnowie w Duchu św., w chórze parafialnym. Tutaj nic się nie zmienia - mówi Danuta. - Ja już wcześniej doświadczyłam duchowej przemiany i to ona dała mi impuls do powiedzenia Bogu: "tak". Chcę być cała dla Jezusa. Ta duchowa przemiana dała mi siły, by bardziej wychodzić, być otwartą na innych ludzi. Po tej konsekracji mam wrażenie, że patrzę innymi oczami, że szerzej widzę ten świat - mówi.

  To druga taka uroczystość w płockiej katedrze. W tamtym roku na początku lipca bp Piotr Libera udzielił konsekracji 16. wdowie i po raz pierwszy od niepamiętnych czasów pierwszej kandydatce do stanu dziewic konsekrowanych w naszej diecezji.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół