• facebook
 • rss
 • Okruchy czasu... dla trzeźwości

  wp red.

  dodane 09.11.2017 21:59

  Mija 20 lat od śmierci o. Benignusa Sosnowskiego, wybitnego kapucyna z Zakroczymia.

  Zmarł 9 listopada 1997 r. w wieku 81 lat. Dał się poznać jako wybitny duszpasterz trzeźwości, znany w kraju i za granicą. Założył Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu; był jego wieloletnim dyrektorem zaangażowanym w formację apostołów trzeźwości. Był także przyjacielem wspólnot trzeźwiejących alkoholików.

  Urodził się 29 września 1916 r. w Białymstoku. Do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów wstąpił w roku 1934, W czasie studiów teologicznych w Lublinie został wraz z innymi kapucynami aresztowany 25 stycznia 1940 r. i uwięziony na Zamku Lubelskim, a potem wywieziony do obozów koncentracyjnych: Sachsenhausen i Dachau.

  Zaangażował się w działalność koła abstynenckiego, założonego przez bł. br. Fidelisa Chojnackiego (1906-1942) - wielkiego propagatora trzeźwości. O. Benignus przejął od błogosławionego jego dewizę: "Życie nasze i praca składa się zasadniczo z okruchów czasu. Kto potrafi wykorzystać każdą chwilę - ową kruszynę czasu - ten wiele potrafi zrobić w każdej dziedzinie".

  Po wyzwoleniu z niewoli o. Benignus dokończył studia w Belgii, tam przyjął święcenia kapłańskie 15 czerwca 1946 r. i wrócił do kraju. Parokrotnie pełnił obowiązki przełożonego klasztoru, a w latach 1952-1955 i 1958-1961 był prowincjałem prowincji warszawskiej. Przeprowadził wiele rekolekcji i misji ludowych.

  Był wychowawcą młodzieży, znawcą i propagatorem śpiewu gregoriańskiego. Kierował III Zakonem Franciszkańskim, odbudował kościół i klasztor w Zakroczymiu.

  Zmarł w wieku 81 lat. Pochowany został w grobowcu zakonnym na zakroczymskim cmentarzu.

  Od kilkunastu lat w listopadzie odbywają się Zakroczymiu wieczory wspomnień o o. Benignusie, w których uczestniczą członkowie środowisk trzeźwościowych z różnych części Polski. Tegoroczne spotkanie, w sobotę 25 listopada, będzie połączone z diecezjalną stacją Narodowego Kongresu Trzeźwości. Mszy św. o 17.30 będzie przewodniczył bp Mirosław Milewski.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół