• facebook
 • rss
 • Aby nie umarło to, co piękne

  Krzysztof Łukawski Henryk Mazurek

  dodane 02.11.2017 22:53

  Po raz 14. na cmentarzu świętokrzyskim w Pułtusku zorganizowano kwestę na ratowanie zabytkowych nagrobków.

  W bramie głównej i furtach bocznych najstarszej pułtuskiej nekropolii stanęli wolontariusze. Wśród nich byli lokalni politycy, dziennikarze, przedsiębiorcy, członkowie organizacji pozarządowych i osoby prywatne. W zbiórce uczestniczyli także uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz harcerze z seniorem pułtuskiego harcerstwa - Andrzejem Ropelewskim. Przez cały dzień kwestowało niemal 50 osób. Darczyńcy otrzymywali pamiątkowe cegiełki - pocztówki przedstawiające najciekawsze i najcenniejsze nagrobki, wydane przez Szkołę Podstawową nr 4 w Pułtusku.

  Dzięki hojności osób odwiedzających groby swoich bliskich kwestujący zebrali ponad 12 tys. zł. (dokładnie: 12 243,12 zł, 2,50 euro). Warto wspomnieć, że kwota ta jest o 4 tys. zł większa niż w roku ubiegłym.

  Jak mówi Krzysztof Łukawski z Pułtuskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, celem kwesty jest ratowanie i zabezpieczanie zabytkowych nagrobków na cmentarzu Świętego Krzyża. - W pierwszych latach prowadzenia akcji skupiano się na oczyszczeniu i zabezpieczeniu najbardziej tego wymagających obiektów. Były to prace o większej liczbowo skali, objęły kilkadziesiąt grobów. Następnie skupiono się na pojedynczych, szczególnie cennych historycznie i artystycznie grobowcach. Są to XIX-wieczne pomniki z piaskowca, których kompleksowa konserwacja jest czasochłonna i wymaga wiele pracy, co niesie za sobą znaczne koszty - mówi Łukawski.

  Prace prowadzone są przez profesjonalną pracownię konserwacji kamienia pod nadzorem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Delegatura w Ciechanowie.

  W roku 2016 z datków osób odwiedzających nekropolię odnowiono grobowiec rodziny Lissowskich. Pieniądze zebrane podczas kwest w 2016 i 2017 r. przeznaczone zostaną na kompleksową renowację grobowca rodziny Budnych. Szacowany koszt prac konserwatorskich to ok. 25 tys. zł.

  Organizatorami zbiórki od lat są parafia św. Stanisława Kostki w Pułtusku, Pułtuskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne (główny koordynator), burmistrz miasta i Muzeum Regionalne w Pułtusku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół