• facebook
 • rss
 • Co dasz ojczyźnie?

  ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

  dodane 06.10.2017 16:16

  Uczniowie klas pierwszych liceów mundurowych Płockiego Uniwersytetu Ludowego z Płocka, Gostynina, Kutna, Sierpca, Ciechanowa i Wołomina złożyli uroczyste ślubowanie.

  To ślubowanie przypominało bardziej wojskową przysięgę, choć składali ją nastolatkowie - uczniowie klas pierwszych szkół mundurowych. Były jednak mundury, wojskowy szyk, sztandary i komendy, jak w wojsku, bo uczniowie tych szkół myślą w przyszłości o służbie w armii albo w instytucjach z nią związanych. Jak zauważył dyr. Paweł Kaczyński, w szkołach tych chodzi o kształtowanie ducha i ciała, o przekazywanie wiedzy oraz kształtowanie charakterów i osobowości.

  - Założyliście mundur i wypowiadacie ślubowanie. Wchodzicie w służbę dla ojczyzny, ale potraktujcie to zobowiązanie poważnie - mówił w czasie Mszy św. w płockiej Stanisławówce ks. Grzegorz Idzik z Wołomina, kapelan Związku Strzeleckiego Strzelec. - Mundur bowiem wymaga, aby dopasowało się do niego ciało i serce, aby mieć ducha umiłowania ojczyzny - mówił ksiądz kapelan.

  Kaznodzieja przytoczył też słowa "Katechizmu Orląt Polskich", który jest skierowany szczególnie do młodego człowieka, który dla ojczyzny chce się uczyć i jej bronić:

  "Powiedz, kto jesteś? - Orlątko polskie.

  Kogo miłujesz? - Najwięcej Polskę.

  Co to jest Polska? - Ojczyzna miła.

  W czym tkwi jej wielkość? - We własnych siłach.

  Jakie ma godło? - Orła białego.

  Kto ją wyzwolił? - Czyn Piłsudskiego.

  Co nam przyświeca? - Wolności zorze.

  Co naszym skarbem? - Ziemia i morze.

  Co jest w tej ziemi? - Pot i krew nasza.

  A co na morzu? - Potęga nasza.

  Kim są Polacy? - Narodem wiecznym.

  Kto jest ich dumą? - Żołnierz waleczny.

  Czego on strzeże? - Niepodległości.

  Co mu najmilsze? - Za wrogiem pościg.

  Co twoją cnotą? - Do ofiar zdolność.

  A co świętością? - Honor i wolność.

  Co dasz Ojczyźnie? - Wierne swe serce.

  Pragniesz jej mocy? - Tak, pragnę wielce.

  Czym ją podźwigniesz? - Pracą wytrwałą.

  Czym ją otoczysz? - Największą chwałą.

  Czym masz zwyciężać? - Walką w uporze.

  Kto cię w niej wesprze? - Bóg mi pomoże".

  Po Mszy św. odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych, defilada i pokaz wyszkolenia wojskowo-sportowego uczniów PUL.

  Licea Ogólnokształcące Płockiego Uniwersytetu Lodowego funkcjonują od roku 2004 r. jako niepubliczne placówki oświatowo-wychowawcze o uprawnieniach szkół publicznych. Ich głównym atutem są programy własne przedmiotów: edukacja obronna, samoobrona i techniki interwencyjne oraz wychowanie fizyczne. W każdej klasie realizowane są one w ramach dodatkowych godzin edukacyjnych. Autorami programów i prowadzącymi zajęcia są Oficerowie Wojska Polskiego, Policji i Straży Pożarnej. Organem założycielskim i prowadzącym Licea jest Stowarzyszenie Płocki Uniwersytet Ludowy, który od 2004 r. specjalizuje się w prowadzeniu szkół mundurowych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół