• facebook
 • rss
 • Czytaj i tańcz!

  Dawid Turowiecki

  dodane 04.09.2017 20:37

  Od rozmowy Czepca z Dziennikarzem rozpoczęli Narodowe Czytanie "Wesela" aktor Sylwester Maciejewski i radny powiatu płońskiego Dariusz Żelasko.

  Akcja propagująca znajomość polskiej literatury, cieszy się w Płońsku niesłabnącą popularnością.

  117 lat temu w podkrakowskiej wsi Bronowice odbyło się wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Fakt ten, na kanwie dramatu autorstwa Stanisława Wyspiańskiego, przypomnieli sobie uczestnicy spotkania w sali gościnnego Miejskiego Centrum Kultury. Kapryśna aura sprawiła bowiem, że "weselni" goście nie zasmakowali lektury tegorocznego Narodowego Czytania, jak to było w zwyczaju, w plenerze. Mimo to wydarzenie zintegrowało wiele lokalnych środowisk.

  Portret Polaków przełomu wieków stanął przed oczami uczniów miejscowych szkół, nauczycieli, parlamentarzystów, samorządowców, bibliotekarzy oraz pozostałych miłośników literatury. W czytelnicze przedsięwzięcie zaangażowało się aktywnie nieco ponad 40 osób. Wielu inspirowała obecność aktora Sylwestra Maciejewskiego, który od niedawna jest mieszkańcem ziemi płońskiej, a konkretnie Królewa w gminie Joniec.

  Postać autora "Wesela" przedstawiła barwnie delegacja Szkoły Podstawowej nr 3, której Wyspiański patronuje od 48 lat. Placówce imię tego wybitnego artysty nadano w setną rocznicę jego urodzin.

  Publiczność nie szczędziła gromkich oklasków. W humorystycznej scenie dialogu Pana Młodego z Jadwigą Mikołajczykówną, w której udział wzięli nauczycielka ZS nr 1 Dorota Gut-Pacuszka oraz ks. Andrzej Żywiałowski z parafii pw. św. M. Kolbego w Płońsku, wprowadzono również elementy taneczne. Ksiądz wikariusz przyznał z przymrużeniem oka, że i on mógł wreszcie poczuć się jak kandydat na męża. Oprawę muzyczną zapewnił Zbigniew Kaniak, który przygrywał na akordeonie do skocznego mazura.

  - To było wspaniałe przeżycie literackie, które połączyło różnych ludzi i różne środowiska. Sam tekst "Wesela" jest bardzo trudny, ale czytanie wybranych scen, tych bardzo smakowitych i tych niezwykle istotnych dla naszego współczesnego języka, mających jakże aktualne przesłanie, jeszcze raz pokazało, jak potrzebna jest to akcja i jak dużą cieszy się ona popularnością - podsumowuje Bożena Kaliściak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Płońsku, głównego organizatora wydarzenia.

  Akcji Narodowego Czytania w Płońsku towarzyszyły wystawy kolekcji lalek w strojach regionalnych Jolanty Kownackiej oraz malarstwa Anety Zabłockiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół