• facebook
 • rss
 • "Nawidzę" i maluję

  Marek Szyperski

  dodane 31.07.2017 12:52

  W Mławie już widać kampanię społeczną przeciwko hejtowi w internecie.

  To projekt na rzecz tolerancji, akceptacji oraz walki z internetowym hejtem. Zainicjowały go licealistki z Mławy Natalia Sapeda i Julia Brzozowska, a jedną z jego części jest stworzenie specjalnego muralu.

  Powstał on na ul. Powstańców Styczniowych, na murze należącym do mławskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i ma wymiary 31 na 1,5 m. Mural zaprojektowali oraz wykonali artyści plastycy Anna Koźbiel i Adam Walas. Mławianie mogli przyłączyć się do malowania muralu oraz odcisnąć swoje dłonie na chodniku za pomocą niebieskiej farby. - Kolor niebieski na naszym muralu symbolizuje zakrywanie hejtu. Znajdują się na nim bowiem postacie, z których wylewa się przysłowiowa "żółć" - opowiada Natalia Sapeda. - Malarze zamalowują ją na kolor niebieski.

  W sumie malowanie muralu trwało od 24 do 28 lipca. - Największym impulsem było to, że nasz szkolny kolega pokazał nam zdjęcia hejtów pod jego adresem i postanowiłyśmy coś z tym zrobić, stąd pomysł na mural, który ma być zwieńczeniem naszej kampanii społecznej poświęconej tolerancji - mówi Natalia. - Chciałyśmy zaangażować jak największą liczbę osób, żeby każdy mógł się przyczynić do zakrycia hejtu. Uznałyśmy, że mural będzie najlepszy, bo tego w Mławie nie ma i przy jego realizacji mogliśmy zaangażować jak najwięcej ludzi.

  Kampania społeczna "Nawidzę" została wpisana do budżetu Mławy. We wrześniu, dzięki temu ukaże się książka o tolerancji, której autorkami są obydwie licealistki. - Długo zastanawiałyśmy się, w którą stronę pójść z naszym przesłaniem, i postanowiłyśmy skierować naszą kampanię do uczniów podstawówek, zaś mural jest skierowany do wszystkich mieszkańców naszego miasta - mówi Julia Brzozowska. - Patrząc na to, jak ludzie się traktują, jak się kłócą o wszystko: i w polityce i o poglądy, uznałyśmy, że to będzie dobry czas, żeby z taką kampanią wkroczyć. Przed wakacjami przeprowadziłyśmy pilotażową lekcję o tolerancji w szkole podstawowej, po wakacjach, kiedy będzie książka, chcemy na jej podstawie również przeprowadzić podobne lekcje.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół