• facebook
 • rss
 • Przez sport do historii

  Wojciech Ostrowski

  dodane 13.06.2017 12:34

  Ponad 100 uczestników zgromadził VIII Bieg Szlakiem Kardynała Aleksandra Kakowskiego w Świętym Miejscu.

  Zapoczątkowane przez śp. ks. prał. Marka Makowskiego, niestrudzonego propagatora postaci kard. Aleksandra Kakowskiego zawody, znalazły godnego kontynuatora w osobie ks. proboszcza Jacka Daszkowskiego. – Warto, aby ten bieg odbywał się co roku – uważa ks. Jacek, od dwóch lat proboszcz parafii św. Stanisława BM w Świętym Miejscu. – Może dzieciaki, które dziś biegną, kiedyś wrócą pamięcią do tego dnia i przypomną sobie wtedy o kardynale Kakowskim. Dziś może jego nazwisko nie mówi im zbyt wiele, choć wiedzą, że był bardzo ważnym, zasłużonym arcybiskupem. Ale może kiedyś, dzięki dzisiejszemu biegowi, zainteresują się bliżej postacią wielkiego rodaka i zechcą dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Na pewno jednak warto propagować jego postać na różne sposoby.

  W tym roku w biegach zorganizowanych dla kilku kategorii wiekowych pobiegły dzieci i młodzież od przedszkolaków po gimnazjum, a także dorośli. Po raz pierwszy zorganizowano też bieg dla seniorek. Trasa, którą pobiegli starsi uczestnicy, przebiegała częściowo przy stacjach Drogi Krzyżowej na placu parafialnym, gdzie w każdy piątek, w okresie od Zesłania Ducha Świętego do września, odprawiane są nabożeństwa, które gromadzą liczne grono wiernych, nie tylko z miejscowej parafii.

  Po zakończeniu biegu zwycięzcom wręczono nagrody, po czym, wzorem lat ubiegłych, na wszystkich czekała dobra zabawa przy muzyce, liczne atrakcje, gry zręcznościowe i konkursy podczas festynu rodzinnego z okazji Dnia Dziecka. Bieg i festyn zostały zorganizowane wspólnym wysiłkiem parafii Święte Miejsce, Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Krępie, Zespołu Szkół w Nowej Krępie oraz dzięki pomocy wielu instytucji, firm oraz ludzi dobrej woli.

  W kościele parafialnym przygotowano wystawę prac plastycznych, które wpłynęły na zorganizowany przez Zespół Szkół w Nowej Krępie konkurs "Aleksander Kakowski - syn Ziemi Przasnyskiej, współautor odzyskania niepodległości przez Polskę". Jak informuje dyrektor Zespołu Szkół, Joanna Glinka, wpłynęło ponad 80 ciekawych prac, wykonanych przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu całego powiatu przasnyskiego. Liczba prac i ich wysoki poziom miło zaskoczył organizatorów. Podczas Mszy św. w Świętym Miejscu została też pokazana prezentacja multimedialna Julii Tworkowskiej z Przasnysza, która zajęła pierwsze miejsce wśród gimnazjalistów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół