• facebook
 • rss
 • Trwałe dziedzictwo

  am

  dodane 04.06.2017 19:04

  Medal „Pro Masovia” dla ks. dr. Marka Jarosza, rektora WSD i Haliny Świstak, prezes KIK w podczas obchodów 780. rocznicy lokacji Płocka.

  Dziś w katedrze płockiej, gdzie pochowane są szczątki dwóch władców Polski i kilkunastu książąt mazowieckich, rozpoczęły się obchody 780. rocznicy lokacji miasta. Podczas uroczystości został zaprezentowany akt lokacyjny z 1237 r. - prawdopodobnie jedyny zachowany taki dokument z tego okresu w Polsce.

  - To mądry i głęboki akt, a do tego w swoim rodzaju bodaj najstarszy w Polsce. Jego mocą Płock otrzymał przywilej lokacyjny okrągłe 780 lat temu, 20 lat wcześniej niż Kraków! Akt, który świadczy o tym, że nasze miasto ufundowane in nomine Domini..., "w imię Pańskie", pragnęło od początku być miastem z Ducha i miastem z duszą... - powiedział bp Piotr Libera, który przewodniczył dziś uroczystej Mszy św. w katedrze.

  - Miasto z duszą... Jak nie myśleć, wypowiadając te słowa, o tej katedrze, której potężne ciosy pamiętają jeszcze pierwszych Piastów. Jak nie myśleć o kaplicy królewskiej z największą w naszej Ojczyźnie nekropolią piastowską! O miejscu wiecznego spoczynku władców, co z wiarą w sercu i mieczem w dłoni bronili północno-wschodnich rubieży Polski, powiększali jej dziedzictwo i na nim gospodarowali - mówił Ordynariusz płocki, dziękując władzom miasta i PERN-owi, za pomoc w renowacji kaplicy, w której pochowani są władcy: Władysław Herman i Bolesław Krzywousty.

  W homilii, w przeżywane dziś w Kościele Zielone Świątki, bp Piotr zauważył, że słuchając hymnu do Ducha św., szczególnie uświadamiamy sobie, jak rzadko wzywamy Go w sprawach osobistych i jak rzadko szukamy Jego natchnień, podejmując decyzje społeczne, ekonomiczne, czy polityczne.

  Podczas uroczystości, w której wziął udział Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, zostały wręczone medale "Pro Masovia" - Dla Mazowsza. - To medal, który przyznajemy osobom indywidualnym, stowarzyszeniom, organizacjom, instytucjom za szczególne zasługi dla rozwoju naszego województwa mazowieckiego - zaznaczył Marszałek.

  Wyróżnienie otrzymał ks. prał. dr Marek Jarosz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku oraz Halina Świstak, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Płocku. - Ks. Rektor z wielkim pietyzmem pracuje nad trwałym wkładem w zachowanie dziedzictwa kulturowego miasta i Mazowsza. Klub Inteligencji Katolickiej to instytucja, która też poprzez prace formacyjne różne działania kulturalne, społeczne wpisuje się w naszą rzeczywistość - mówił marszałek Adam Struzik. Zaznaczył też, że dzisiejszy Płock to wysiłek wielu pokoleń, ludzi i organizacji, a wspólny sukces zostaje wypracowany w oparciu o trzy zasady: dobro wspólne, solidarność i pomocniczość.

  Po Mszy św., w Opactwie Pobenedyktyńskim odbyła się konferencja historyczna poświęcona dokumentowi lokacyjnemu Płocka, z udziałem ks. prof. Michała Grzybowskiego i dr. hab. Leszka Zygnera, rektora PWSZ w Ciechanowie. Uroczystości zakończył koncert Alicji Węgorzewskiej z artystami z Warszawskiej Opery Kameralnej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół