• facebook
 • rss
 • Pasterze, nie urzędnicy!

  Agnieszka Otłowska Agnieszka Otłowska

  dodane 03.06.2017 22:20

  Bp Piotr Libera włożył ręce i wyświęcił na kapłanów pięciu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku.

  W czasie liturgii święceń bp Piotr przywołał słowa papieża Franciszka skierowane do nowych kapłanów, których wyświęcił w Niedzielę Dobrego Pasterza. – Bądźcie pasterzami Bożego ludu… Jakże wymowne jest to krótkie i proste zdanie! Zdanie, które przypomina o tym, co stanowi istotę kapłańskiego posługiwania w dzisiejszym świecie. Bądźcie pasterzami… Bądźcie tymi, którzy, tak jak św. Piotr Apostoł, usłyszeli słowa Jezusa: "Ty pójdź za Mną", a potem zostawili wszystko i naśladując swego Mistrza, wyruszyli przez życie głosząc Dobrą Nowinę i prowadząc ludzi do Boga. Bądźcie pasterzami… - mówił bp Piotr Libera do nowo wyświęcanych kapłanów.

  - Bądźcie pasterzami, których serce, umysł i ciało przenika autentyczna miłość pasterska! Niech ożywia was miłość, która pozwoli wam zjednoczyć się z Chrystusem i uczynić z siebie dar dla Kościoła na wzór Jego daru! Tylko prawdziwa miłość – miłość do Jezusa i miłość do ludzi, którym będziecie służyć, sprawi, że wasze serca będą płonąć niezależnie od tego, co przyniesie - tak bardzo trudna czasem - kapłańska codzienność – akcentował biskup płocki.

  Prosił neoprezbiterów, aby stali się pasterzami Bożego ludu. - Takich bowiem pasterzy pragnie Jezusowe Serce. Takich pasterzy szuka współczesny człowiek. Takich pasterzy potrzebuje nasz Kościół. Takich wreszcie pasterzy, ja – biskup płocki, pragnę posyłać do mazowieckich i dobrzyńskich miast i wiosek, aby ogarnęli pasterską miłością żyjący tam lud. Nie panów! Nie urzędników! Ale pasterzy... – zwracał uwagę.

  Do zebranych na uroczystości bliskich i przyjaciół nowych kapłanów biskup zwrócił się z prośbą, aby nigdy nie zapomnieli o neoprezbiterach, którzy wkraczają w nowy etap posługi w Kościele, aby otoczyli ich pamięcią i modlitwą. - Wchodzą oni na drogę kapłaństwa w wyjątkowym roku, stulecia objawień Matki Bożej Fatimskiej, powierzajcie ich opiece Matki Najświętszej. Niech modlitwa różańcowa, do której wzywała i wciąż wzywa Maryja, stanie się waszym sposobem obecności i bliskości przy tych młodych, już za chwilę - kapłanach. Niech stanie się waszym darem dla nich, wyrazem waszej miłości – apelował bp Piotr.

  Na zakończenie liturgii ks. Marek Jarosz, rektor WSD złożył biskupowi Piotrowi Liberze życzenia z okazji 10. rocznicy ingresu do płockiej katedry. Dziękował mu za 1/4 kapłańskiego życia i połowę biskupiego życia spędzonego w Płocku. - W takich chwilach przypominam sobie słowa Ewangelii o sługach nieużytecznych i słowa włoskiego kapłana i kandydata na ołtarze, o. Dolindo: "Jezu, Ty się tym zajmij!". Niech Jezus wami się zajmie i was prowadzi - mówił biskup płocki na zakończenie liturgii.

  - To, że stoimy dziś przed wami, już jako kapłani, to jedynie w malutkiej cząstce zasługa naszej pracy, którą włożyliśmy w odczytanie woli Bożej i osobisty rozwój. W znacznie większym stopniu jest to zasługa tych ludzi, którzy przez lata angażowali się w nasze wychowanie oraz tych, którzy niezasłużenie obdarzyli nas zaufaniem i dopuścili do kapłaństwa. Przede wszystkim jednak, dzisiejsze święcenia są zasługą i wolą Pana Boga. Dlatego niech to dzisiejsze oddanie się w Jego ręce, będzie uwielbieniem Jego nieskończonej mądrości i miłości. (...) Kapłaństwo nie jest jednak ostatecznym celem naszego życia, ale kolejnym etapem na drodze do Boga. Dlatego prosimy was wszystkich o modlitwy w naszej intencji, abyśmy mogli być dobrymi narzędziami w rękach Ojca - mówił w imieniu nowo wyświęconych kapłanów, ks. Matusz Piliński.

  Bp Libera przekazał neoprezbiterom świadectwo święceń, legitymacje kapłańskie i dekret kierujący nowych kapłanów na pierwsze placówki duszpasterskie w czasie zastępstw wakacyjnych. W uroczystościach święceń kapłańskich wziął udział również bp Mirosław Milewski.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół