• facebook
 • rss
 • Wybrani, wyświęceni, szczęśliwi

  ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

  dodane 03.06.2017 12:00

  Trzech Mateuszy, trzech związanych z maryjnymi parafiami naszej diecezji, wreszcie trzech pochodzących z tego samego miasta - z Mławy... Oto nowo wyświęceni księża diecezji płockiej.

  Płock, 22.05.2017. Ks. Dawid Gołębiewski   Płock, 22.05.2017. Ks. Dawid Gołębiewski ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość Ks. mgr Dawid Gołębiewski z Matki Bożej Królowej Polski w Mławie

  Motto z obrazka prymicyjnego: "Panie, Ty znałeś mnie, a jednak wybrałeś. Przyjmij mnie takiego, jakim jestem, i uczyń takim, jakim Ty chcesz, abym był".

  Temat pracy magisterskiej: Fundamentalnoteologiczna interpretacja "Gorzkich Żali".

  - Moja rodzina to mama Hanna i tata Kazimierz oraz rodzeństwo: starszy brat Sylwester, który założył rodzinę i młodsza siostra Katarzyna - studentka.

  - Moje życie religijne zawdzięczam mojej rodzinie, to było moje pierwsze seminarium. Ważną osobą, która pomogła mi odkryć powołanie do kapłaństwa była s. Romana, ze zgromadzenia sióstr Misjonarek św. Rodziny, pracująca w mojej rodzinnej parafii. To ona pokazała mi, jak modlić się brewiarzem. Jej serdeczność i umiejętność słuchania pomogły mi rozwiązać wiele wątpliwości, także tych, dotyczących powołania. A później mój proboszcz ks. Kazimierz Ziółkowski i wikariusz ks. Grzegorz Kaczorowski przyczynili się do tego, że jestem dziś po drugiej stronie ołtarza. Wiele rozmów, które przeprowadzili ze mną, pomogły mi podjąć ostateczna decyzję o wstąpieniu do seminarium.

  - Najważniejsza lekcja życiowa z seminarium chyba najważniejszą lekcją była choroba i śmierć naszego kolegi, ks. Piotra Błońskiego. Jego pokorne znoszenie cierpienia, nie uskarżanie się, nie skupianie na sobie uwagi - wiele mnie to nauczyło.

  - Gdybym miał powiedzieć jedno kazanie w całym kapłańskim życiu, to chciałbym przekazać, że trzeba mieć wielkie pragnienia. To one nas przyprowadzają do Boga.

  Płock, 22.05.2017. Neoprezbiter diecezji płockiej   Płock, 22.05.2017. Neoprezbiter diecezji płockiej Agnieszka Małecka /Foto Gość Ks. mgr Mateusz Jesień z parafii św. Antoniego z Padwy w Żurominie

  Motto z obrazka prymicyjnego: "Z całego serca Bogu zaufaj, nie polegaj na swoim rozsądku. Myśl o Nim na każdej drodze, a On twe ścieżki wyrówna" (Prz 3, 5-6)

  "Kto chce stać się chlebem i winem, musi nieść krzyż" (św. Charbel).

  Temat pracy magisterskiej: "Grota Narodzenia Jezusa" w świadectwach biblijnych i patrystycznych od I do początku IV wieku.

  - Mam dwóch starszych braci. Dla mnie mój dom rodzinny zawsze był i będzie pierwszym seminarium, w którym uczyłem się wytrwałej modlitwy, miłości do drugiego człowieka oraz szacunku do Kościoła i księży.

  - Byłem ministrantem i to była moja pasja od dziecka. Nikt nie musiał mnie zbytnio namawiać, żeby iść do kościoła, bo bardzo interesowała mnie liturgia i służba przy ołtarzu. Poznałem w tym czasie wielu wspaniałych księży, którzy przede wszystkim w chwili, gdy rodziła się we mnie myśl o kapłaństwie, nie pozostawili mnie samego, ale towarzyszyli mi mądrą radą, rozmową i taką zwykłą ludzką życzliwością.

  - Na początku swojej drogi kapłańskiej dziękuję osobie dla mnie najważniejszej - Bogu samemu niezasłużony dar powołania kapłańskiego. W to piękne dzieło Boże wpisują się moi kochani rodzice, którzy obudzili we mnie miłość do Boga i ludzi oraz nigdy nie przestali mnie wspierać i utwierdzać w decyzji zostania kapłanem. Chciałbym w tym miejscu powiedzieć tylko jedno: świat potrzebuje dziś kochających i szlachetnych serc matek i ojców. On dziś szuka waszych wrażliwych serc, które będą potrafiły zawsze wysłuchać, doradzić i być w tych dobrych i złych chwilach.

  Płock, 22.05.2017. Neoprezbiter diecezji płockiej   Płock, 22.05.2017. Neoprezbiter diecezji płockiej Agnieszka Małecka /Foto Gość Ks. mgr Mateusz Kawczyński z parafii św. Stanisława BM w Mławie

  Motto z obrazka prymicyjnego: "O Panie mój, Ty sam jesteś prawdziwym przyjacielem i możesz uczynić cokolwiek zechcesz i nigdy nie przestajesz miłować tych, którzy Ciebie miłują! Niechaj Cię chwali wszystko stworzenie, wszechwładny Panie świata! O, kto by mi dał głos i siłę, bym mógł na cały świat ogłosić, jak wierny Ty jesteś przyjaciołom swoim! Wszystko zawodzi; Ty Panie wszechrzeczy nigdy nie zawodzisz" (św. Teresa od Jezusa).

  Temat pracy magisterskiej: Powołanie i posłannictwo wdowy pobłogosławionej w świetle literatury przedmiotu.

  Moja rodzina to mama Bożena, tata Roman; brat Konrad, któremu wiele zawdzięczam.

  - Ważnym wydarzeniem w rozeznawaniu mojego powołania był Festiwal Młodych w Płońsku. To tam poważnie zastanawiałem się nad wstąpieniem do seminarium. Byłem wtedy w liceum, a ponieważ na festiwalu miałem możliwość spokojnie porozmawiać z wieloma kapłanami o powołaniu, skorzystałem z tego. Wspierał mnie w tym ks. wikariusz z mojej parafii, ks. Zbyszek Olszewski, który zaproponował mi udział w pilotażowym projekcie matury z religii. Pozwoliło mi to wszystko odkryć piękno Kościoła.

  - Chyba najważniejszą życiową lekcją z seminarium była dla mnie praktyka u Misjonarek Miłości.

  - Gdybym miał wygłosić jedyną homilię, mówiłbym o Miłosierdziu Bożym. Chcę być kapłanem od Miłosierdzia Bożego. Mówiłbym ludziom, że ich słabości, nawet grzechy nie są przeszkodą do bycia świętymi. Opowiadałbym ludziom o mocy sakramentów, zwłaszcza pokuty i Eucharystii. Bo właśnie tam doświadczamy najpełniej Miłosierdzia Bożego.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół