• facebook
 • rss
 • Laur dla księdza

  Marek Szyperski

  dodane 01.06.2017 22:44

  Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej doceniło zasługi ks. prał. Eugeniusza Graczyka i przyznało mu swą prestiżową nagrodę.

  W 60. rocznicę powstania Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej 40. laureatem przyznawanej przez nie Nagrody im. Franciszka Rajkowskiego został– ks. prałat Eugeniusz Graczyk, proboszcz parafii pw. św. Piotra Apostoła w Ciechanowie.

  Nagroda, której patronuje znany ciechanowski, XIX-wieczny lekarz i społecznik, przyznawana jest osobom szczególnie zasłużonym za działalność na rzecz ciechanowskiej społeczności. Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się w kościele parafialnym pw. Chrystusa Miłosiernego i było połączone ze świętowaniem jubileuszu TMZC. - Zebraliśmy się tu aby w sposób szczególny uhonorować budowniczego, gospodarza, proboszcza parafii św. Piotra Apostoła, ks. prał. Eugeniusza Graczyk nagrodą im. doktora Franciszka Rajkowskiego przyznaną przez zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej z okazji 60-lecia powstania naszej organizacji – mówił prezes TMZC Eugeniusz Sadowski.

  - Nie potrzeba tu słów, czyny mówią za siebie. Ten kościół, w którym się znajdujemy, całe jego wyposażenie i otoczenie jest w znacznej mierze zasługą księdza prałata – mówił we wprowadzeniu do Mszy św. ks. prałat Ireneusz Wrzesiński, emerytowany proboszcz ciechanowskiej fary. – Patrzyłem na jego pracę, towarzyszyłem duchowo i serdecznie w tej bardzo wytężonej i wspaniałej pracy, której owoce widzimy i którymi się cieszymy. Nie tylko kościół – ta wizytówka widzialna, ale i parafia, która utrwaliła się, ukorzeniła się za jego kadencji i stanowi ważny element życia religijnego i kulturalnego dla całego społeczeństwa Ciechanowa. Dziękujemy Bogu i organizacji, która ten zaszczytny tytuł przyznała i cieszymy się razem z nim - dodał ks. Wrzesiński.

  - Były to czasy przełomu i transformacji ustrojowej – wspominał swoje przyjście do Ciechanowa laureat. – Na drodze kapłańskiej spotykałem zawsze dobrych i życzliwych ludzi – mówił wspominając wikariat w Makowie Mazowieckim, w płockiej katedrze, pierwsze probostwo w Sobowie i to ciechanowskie. Mówił o wydarzeniach, które szczególnie utkwiły mu w pamięci.

  Uroczystość zgromadziła wielu gości: przedstawicieli parlamentu, samorządowców, ludzi kultury, gospodarki, organizacji społecznych i kościelnych. Ponieważ połączona była z jubileuszem 60-lecia Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej – wiceprzewodnicząca Sejmiku Wojewódzkiego Wiesława Krawczyk – wręczyła zarządowi Towarzystwa Medal Pamiątkowy "Pro Masovia" przyznany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego za całokształt działalności towarzystwa. W kuluarach spotkania rozmawialiśmy z ks. kan. Zenobiuszem Mosakowskim, niezapomnianym duszpasterzu akademickim Ciechanowa i pierwszym proboszczem parafii św. Tekli. - Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej jest godne najwyższego uznania, bo troszcząc się o naszą małą ojczyznę, uczy miłości do Polski i patriotyzmu - powiedział ks. Mosakowski.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół