• facebook
 • rss
 • Odplątują z pajęczyny jego wiersze…

  Dawid Turowiecki

  dodane 13.05.2017 22:48

  W Płońsku zainaugurowano 13. Międzynarodowy Festiwal ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego "Chrześcijański Horacy z Mazowsza".

  Odsłuchaniem hymnu Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana zainaugurowano w sali płońskiego kina trzydniowe spotkania poświęcone "Chrześcijańskiemu Horacemu z Mazowsza”. Pamięć o wielkim poecie doby baroku rodem z Sarbiewa w gminie Baboszewo kultywowana jest nieprzerwanie od 13 już lat.

  - To dla mnie radosny dzień, bowiem mam poczucie, co udało się zrobić przez te kilkanaście lat - mówił podczas otwarcia wydarzenia Andrzej Pietrasik, burmistrz Płońska. - Upór, wielkie zaangażowanie i konsekwencja w pracy garstki ludzi doprowadziły do tego, że festiwal cieszy się coraz większą renomą - dodawał, żywiąc nadzieję, że uda się zrealizować projekt wybudowania w rodzinnej wsi duchownego dworku Sarbiewskiego.

  Teresa Kaczorowska, prezes zarządu Academia Europaea Sarbieviana, przypominała, że na początku stowarzyszenie liczyło niewielu członków, dziś już przynależność do niego zadeklarowało 60 osób z różnych zakątków Polski i zagranicy. Samych współorganizatorów przedsięwzięcia jest ponad 20.

  - Niegdyś dni, dziś festiwal. Festiwal niezwykły, który nie jest dofinansowywany z budżetu ministerialnego. Składa się z części, za które odpowiedzialni są współorganizatorzy i dlatego nam się to wszystko udaje - wspominała o kulisach wydarzenia Teresa Kaczorowska.

  Festiwal, prócz Płońska, zawitał do Dłużniewa, Baboszewa, Opinogóry, Ciechanowa i Sarbiewa. W programie znalazły się konkursy poezji, koncerty, spotkania z pisarzami, czy sesje naukowe. - Przygotowaliśmy wiele konkursów, dzięki którym dzieci i młodzież mogą lepiej poznać poetę z Sarbiewa, który jeszcze do niedawna był nieznany nawet w swojej rodzinnej wsi - podkreślała prezes Kaczorowska.

  Głównym konkursem, organizowanym przez Miejskie Centrum Kultury w Płońsku, jest kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "O Laur Sarbiewskiego".

  - Jeden z poetów biorących udział w konkursie, napisał: ,"...pod niebem ziemi płońskiej odplątuję z pajęczyny twoje wiersze..." - cytował o. Krzysztof Dorosz z Torunia, przewodniczący jury. - My wszyscy odplątujemy z pajęczyny twórczość Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, wybitnego syna tej ziemi. Ale nie tylko widzimy pajęczynę, coś starego z dawnych lat. Widzimy, jak bardzo Sarbiewski inspiruje nas do różnych działań kulturalnych, społecznych i religijnych. Jest to naprawdę dobry patron - zaznaczał jezuita.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół