• facebook
 • rss
 • Poznaj lepiej Serock

  Agnieszka Otłowska Agnieszka Otłowska

  dodane 01.05.2017 18:28

  W ramach obchodów 600-lecia nadania praw miejskich otwarto izbę pamięci.

  Tworzenie izby pamięci trwało od 2009 roku. Pierwszym etapem była rewitalizacja i adaptacja zabytkowego budynku dawnej szkoły. W 2014 roku dokonano gruntownej przebudowy obiektu i przeprowadzono jego generalny remont. W zeszłym roku odnowiono teren wokół budynku.

  Wyjątkowe przedsięwzięcie mogło powstać dzięki staraniom urzędu miasta. W zrewitalizowanym budynku utworzono nowoczesną multimedialną ekspozycję, poświęconą dziejom Serocka i okolic. Powstała Izba Pamięci i Tradycji Rybackich jest samorządową instytucją o charakterze muzealnym. Jej głównym celem jest odzwierciedlanie duchowej treści środowiska regionalnego i lokalnego poprzez gromadzenie i udostępnianie zbiorów, działalność edukacyjną i kulturotwórczą.

  - Serock, który do tej pory nie miał placówki dokumentującej i chroniącej dziedzictwo kulturowe i historyczne regionu, dzięki powstaniu izby zwiększy kompetencje kulturowe mieszkańców, przyczyni się do budowania tożsamości lokalnej oraz w nowoczesny i atrakcyjny sposób będzie promował swoje dziedzictwo kulturowe – przyznaje Beata Roszkowska, kierownik referatu komunikacji społecznej.

  Izba, ma jednocześnie pełnić funkcję informacji turystycznej, przygotowana jest z myślą o mieszkańcach, turystach i gościach odwiedzających Serock. Nowoczesny charakter ekspozycji muzealnej, opiera się na multimedialnym i interaktywnym przekazie, zwiększa atrakcyjność odbioru treści merytorycznych oraz stanowi nową formę uczestnictwa w kulturze.

  - Tworząc Izbę Pamięci i Tradycji Rybackich mieliśmy nadzieję, że ludzie zaczną nam przynosić stare dokumenty, zdjęcia, i tak się stało. Wiele osób zaangażowało się w pomoc w tworzeniu izby - dodaje pani Beata.

  Nowe miejskie muzeum zostało wyposażone w 11 monitorów dotykowych LCD w wielkości od 32 do 84 cali, 13 komputerów typy player z wgranym systemem operacyjnym z dyskiem twardym o pojemności od 60 do 256 GB, projektor multimedialny oraz projektor do interaktywnej podłogi, a także system sterowania monitorem dotykowym, który działa bezprzewodowo.

  Jak mówią organizatorzy to nie tylko izba pamięci, ale nowoczesne miejsce spotkań i dialogu. Muzeum ukazuje losy społeczności Serocka, kulturę i obyczaje.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół