• facebook
 • rss
 • Bożnica odzyska swój blask

  Agnieszka Otłowska Agnieszka Otłowska

  dodane 07.04.2017 12:19

  Do Makowa Mazowieckiego trafi ponad 1 mln zł unijnego dofinansowania na rewitalizację zabytkowego budynku.

  W ramach projektu przeprowadzone zostaną prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane. Wykonane będą także instalacje wodociągowo-kanalizacyjne i elektryczne. Odnowiony obiekt stanie się miejscem spotkań, wydarzeń kulturalnych, oświatowych, artystycznych oraz wystaw, a swoim charakterem będzie nawiązywał do historycznych tradycji miasta. Będą się w nim odbywały wydarzenia kulturalne, artystyczne, spotkania i wystawy.

  - Pragniemy stworzyć tu stałą ekspozycję: "Śladami makowskich Żydów". Wykorzystując fotografie i materiały archiwalne, chcemy utrwalić ich życie codzienne w Makowie. W obiekcie będą się odbywać kameralne koncerty tematyczne i specjalnie przygotowane wystawy - mówi Alicja Prejs, kierownik Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego.

  W odrestaurowanym budynku będzie również prowadzona działalność komercyjna – wynajmowanie przestrzeni biurowych czy też organizowanie płatnych imprez kulturalnych.

  - Bardzo się cieszę, że nasze starania wieńczy taki sukces – przyznaje Tadeusz Ciak, burmistrz miasta. - Co więcej, projekt znalazł się na pierwszym miejscu listy rekomendowanych projektów, uzyskując najwyższą liczbę punktów. Dzięki pozyskanej dotacji zabytkowy budynek bożnicy stanie się miejscem spotkań zarówno kulturalnych, jak i artystycznych. Będzie on dostępny w sposób nieograniczony dla mieszkańców ze wszystkich grup społecznych. Rewitalizacja budynku i nadanie mu nowych funkcji będzie jedynym tego typu połączeniem zaplecza kulturalnego miasta z jego wartością historyczną w regionie – mówi burmistrz.

  Partnerami projektu są: Towarzystwo Miłośników Ziemi Makowskiej i Federacja Ruch Organizacji na rzecz Społecznej Aktywności ROSA.

  Budynek powstał w 1857 roku. Zwany potocznie "małą synagogą", mieści się przy ul. Zielonym Rynku 5. Dawniej znajdowała się w nim sala modlitw, zaś na poddaszu mieszkał rabin. Po drugiej wojnie światowej budynek przeznaczono na mieszkania.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół