• facebook
 • rss
 • Może zabrzmi harfa Dawida

  am

  dodane 17.02.2017 22:28

  W wielkopostne soboty i niedziele w Czerwińsku nad Wisłą kolejny raz będzie można zobaczyć słynne Misterium Męki Pańskiej salezjanina, ks. Franciszka Harazima.

  Czerwińskie Misterium, które wznowiono w nowej formie po latach przerwy w 2014 r. cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. - Spektakl ma swoich wiernych widzów, ale co roku spora część to osoby, które przyjeżdżają tu po raz pierwszy. Są to mieszkańcy diecezji płockiej, łowickiej, łódzkiej, ale też z dalszych rejonów, na przykład z diecezji podlaskiej i drohiczyńskiej. Duże zainteresowanie jest także wśród mieszkańców samego Czerwińska - mówi Agnieszka Karwat, która przyjmuje zgłoszenia.

  Siłą tego misterium jest już sam tekst dramatu, który napisał ks. dr Franciszek Harazim (1885-1941) i zaangażowanie profesjonalnych aktorów teatralnych, takich jak Adam Łoniewski i Mariusz Kozubek. Każdego roku w spektaklu pojawia się jednak jakiś nowy element. - Czerwińskie Misterium Męki Pańskiej w swoim zasadniczym kształcie się nie zmienia. Są jednak widzowie, którzy wracają tu co roku, więc choćby z tego względu za każdym razem pojawia się jakaś nowość. Tym razem w spektaklu bardziej rozbudowaną formę otrzyma scena ukrzyżowania. Usłyszymy też nową oprawę muzyczną Misterium - zapowiada w imieniu organizatorów Agnieszka Karwat.

  W spektaklu mają zabrzmieć oryginalne instrumenty, które wspominane są na kartach Biblii. Może będzie to kinor, czyli harfa króla Dawida i bębny: bendir, czy darabuka. Na tych historycznych, niezwykłych instrumentach gra Michał Kaczor, muzyk, pasjonat instrumentów biblijnych, a z wykształcenia konserwator drewna zabytkowego. Podróżuje po Bliskim Wschodzie i prowadzi badania związane z starożytną muzyką Izraela i muzyką wczesnochrześcijańską. Realizuje też różne projekty, m.in. Muzyczne Podróże. Michał Kaczor gościł już w Czerwińsku na ubiegłorocznym Campo Bosco; teraz przygotował ścieżkę dźwiękową do wielkopostnej Pasji.

  Czerwińskie Misterium Męki Pańskiej organizuje Salezjański Ośrodek Młodzieżowo-Powołaniowy Emaus. Spektakle będą grywane we wszystkie soboty i niedziele Wielkiego Postu od 11 marca, w godzinach: 10.00, 13.00 i 16.00 (soboty) oraz 11.00 i 14.00 (niedziele). W tych dniach będą też sprawowane Msze św. w intencji pielgrzymów. Można również zwiedzić klasztor i zobaczyć odnowione Muzeum kard. Augusta Hlonda. Więcej informacji na www.misterium.bosko.pl

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół