• facebook
 • rss
 • Z aplikacją po sakramenty

  am

  dodane 16.02.2017 15:42

  Przygotowując się do sakramentów bierzmowania i małżeństwa warto sięgnąć po… komórkę.

  Całe pokolenia młodzieży w naszej diecezji, przygotowującej się do bierzmowania, korzystało z drukowanego Indeksu, który zawierał tabele do odnotowywania obecności kandydata na Mszach św., nabożeństwach, spotkaniach przygotowawczych, a także katechizm w formie pytań i odpowiedzi.

  W tym roku Indeks zastąpił „Przewodnik kandydata do bierzmowania”, poszerzony m.in. o dział z rachunkiem sumienia, modlitwami i krótkie historie świętych - potencjalnych patronów z bierzmowania.

  Jednocześnie została przygotowana i uruchomiona multimedialna aplikacja na telefon i tablet, pod nazwą "przewodnik bierzmowanych". Jest ona poszerzoną wersją drukowanego przewodnika.

  "To bardzo treściwa i dobrze zbudowana aplikacja" - komentuje Kuba Śliwiński. "Sądzę, że to fajny pomysł, bo dzieciaki lubią nowoczesne pomysły"- uważa internautka Weronika.

  Dzięki aplikacji młodzi użytkownicy smartfonów mają przewodnik zawsze przy sobie. Jego teksty są z reguły krótkie, by nie odstraszyć i nie zniechęcić odbiorcy. Dzięki aplikacji, kandydat do bierzmowania może w wolnej chwili powtarzać katechizm, uczyć się dojrzalszej modlitwy, czy zrobić rachunek sumienia.

  Podobnie jak w wersji tradycyjnej, drukowanej, znajdzie tu listę proponowanych patronów i może przeczytać ich biogramy. To właściwie krótkie notki, niczym w słowniku.

  Pod tą samą zakładką "Święci i nie tylko… warto zajrzeć" użytkownik aplikacji znajdzie też modlitwę do Ducha Świętego, którą Jana Paweł II polecił młodzieży w 1979 r. w Warszawie.

  Przeczyta też o tym, jakie znaczenie w życiu chrześcijanina ma zwracanie się do Ducha Świętego. W przewodniku znalazła się też taka perełka, jak modlitwa św. Tomasza Morusa "O dobry humor", której początek brzmi: "Panie, daj mi dobre trawienie i także coś do przetrawienia. Daj mi zdrowie ciała i pogodę ducha, bym mógł je zachować…".

  Jak zauważa ks. Marek Wilczewski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Płockiej, ta duszpasterska propozycja on-line to wyjście naprzeciw młodym ludziom, którzy z łatwością posługują się telefonem komórkowym i Internetem, a jednocześnie realizacja postulatu ostatniego synodu płockiego.

  Poza tą aplikacją, w diecezji płockiej przygotowane jest także mobilne "vademecum narzeczonych", swego rodzaju niezbędnik, złożony z informacji organizacyjnych i formalnych oraz duchowej pomocy, w przygotowaniu narzeczonych do ślubu.

  Użytkownicy znajdą tu m.in. gotowy scenariusz ślubu i wesela, informacje o spotkaniach dla narzeczonych, rachunek sumienia w oparciu o Przykazania i nowenna na Triduum przed ślubem. Vademecum to propozycja Wydziału Duszpasterstwa Rodzin DP.

  Aplikację dla kandydatów do sakramentu bierzmowania można już pobrać bezpłatnie na telefon komórkowy z systemem Android ze sklepu Google Play. Niebawem będzie też dostępne vademecum narzeczonych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół