• facebook
 • rss
 • Nowy blask starej wieży

  Agnieszka Otłowska Agnieszka Otłowska

  dodane 18.01.2017 14:00

  Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace rewitalizacji wieży ciśnień w Ciechanowie.

  Miasto pozyskało na ten cel 4 miliony złotych dofinansowania ze środków unijnych.

  Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych przyznała miastu wnioskowane 52 proc. dofinansowanie do projektu: "Wzrost regionalnego potencjału turystycznego przez rewaloryzację zabytkowej kamienicy i wieży ciśnień w Ciechanowie oraz nadanie im nowych funkcji edukacyjno-kulturalnych".

  Rewitalizacja oznacza przystosowanie konstrukcji wieży do nowych funkcji bez zasadniczej ingerencji w jej unikatowy kształt. Rewitalizacja obejmować będzie m.in. demontaż poszycia i starego ocieplenia zbiornika oraz elementów niezwiązanych z konstrukcja zbiornika; wykonanie nowego poszycia zewnętrznego zgodnie z koncepcją; konserwację istniejącej konstrukcji wsporczej wieży oraz konstrukcji zbiornika wyrównawczego; prace w zakresie fundamentów.

  W ramach modernizacji pojawią również nowe elementy. Planowane jest wykonanie pełnej instalacji iluminacji wieży zgodnie z koncepcją, oświetlenie liniowe LED na każdym z 32 żeber pierścieni stanowiących konstrukcję torusa, podlegające regulacji z możliwością zapalania i gaszenia oddzielnie każdego z elementów.

  Teren wokół wieży ubogaci estetyczne przedpole dla Eksploratorium Matematyki i Techniki. Jak informuje ratusz, w planach jest rozmieszczenie na terenie serii rzeźb lub instalacji artystycznych. W planach jest także utworzenie oczka wodnego w formie pierścienia otaczającego podstawę wieży z podwodnym oświetleniem i fontanną ze sterowanym oświetleniem. Na terenie wokół zbiornika zostanie wykonane oświetlenie oraz zostanie ustawiony przenośny pawilon ekspozycyjny dostosowany do potrzeb planowanego Eksploratorium Matematyki i Techniki.

  W nowopowstałym pawilonie znajdzie się miejsce na prowadzone zajęcia i warsztaty multimedialne rozwijające zainteresowania matematyką, techniką i innymi naukami ścisłymi. – Wieża ciśnień to charakterystyczny obiekt naszego miasta. Po przeprowadzeniu inwestycji będzie to miejsce edukacji, odpoczynku i nauki, przyjazna przestrzeń dla mieszkańców i turystów. To pierwsza tak duża inwestycja w Ciechanowie w obiekt o przeznaczeniu turystycznym. Udało nam się pozyskać potężne pieniądze z Unii Europejskiej na realizację inwestycji, a nasz projekt okazał się jednym z najlepszych na całym Mazowszu. To powód do satysfakcji dla całego ratusza i wszystkich, którzy nam pomagali i przyczynili się do tego sukcesu – przyznaje prezydent Krzysztof Kosiński.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół