• facebook
 • rss
 • Coś więcej niż choinka

  Wojciech Ostrowski

  dodane 09.01.2017 00:04

  - Było to piękne dopełnienie świąt Boże Narodzenia - mówi o spotkaniu dla najmłodszych w Czernicach Borowych ks. Michał Gaszczyński.

  - Myślę że miło spędziliśmy czas z Bożą radością; nie jakąś płytką, powierzchowną, ale głęboką, duchową o przeżywaniu świąt Bożego Narodzenia – zapewnia proboszcz parafii p.w. św. Stanisława BM w Czernicach Borowych.

  Spotkanie z okazji świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku i uroczystości Objawienia Pańskiego zorganizowały parafialna Rada Duszpasterska, Akcja Katolicka i zespół Caritas. W przygotowania włączyły się także m.in. Urząd Gminy, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Biblioteka Gminna oraz Ochotnicza Straż Pożarna, która użyczyła sali w Domu Strażaka.

  - Na nasze zaproszenie odpowiedziała grupa 50 dzieci, które przyszły z rodzicami, dziadkami i opiekunami. Byli też wychowankowie Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Fundacji "Nasze Dzieci" w Czernicach Borowych – wyjaśnia ks. Michał, który poprowadził rozpoczynającą spotkanie modlitwę, udzielając uczestnikom błogosławieństwa. W programie znalazły różnorodne gry i zabawy i tańce poprowadzone przez zespół animacyjny "Takt". Z koncertem kolęd wystąpił zespół ewangelizacyjny "Dekalog", który zachęcił zebranych do wspólnego śpiewania. Nie obyło się też bez wizyty św. Mikołaja i prezentów.

  - Od strony duchowej najważniejsze było odniesienie do głębokiej tajemnicy miłości Boga do człowieka – uważa ks. M. Gaszczyński. - Jako parafia jesteśmy taką wspólnotą, która przypomina nam wszystkim, że te święta to nie tylko tradycja czy obrzędy, ale żywa obecność Jezusa Chrystusa, który nas zbawia, uświęca i prowadzi do Boga. Parafie muszą być obecne z tym orędziem istoty świąt Bożego Narodzenia i przypomnienia miłości ofiarnej a jednocześnie bezbronnej w osobie Boga-Człowieka, małego Dziecka i Świętej Rodziny. Był to też promocja chrześcijańskich wartości rodzinnych. Chcieliśmy przypomnieć, że nie ma dobrej edukacji i wychowania dziecka bez wiary, bez Ewangelii. Myślę, że udało nam się to osiągnąć, bo było sporo akcentów duchowych. To były takie ziarna zasiane w duszach dzieci i młodzieży.

  Ks. Michał podkreśla również wielką rolę jaką w przekazie wartości duchowej odegrały przasnyskie zespoły "Dekalog" i "Takt", których muzyka, śpiew, taniec i zabawa miały niejednokrotnie charakter osobistego świadectwa.

  Płonąca świeca Caritas promowała Wigilijną Akcję Pomocy dzieciom. Obecne było też hasło roku duszpasterskiego: "Idźcie i głoście!". Spotkanie nawiązało również do święta Objawienia Pańskiego. Kiedy zabrzmiała kolęda "Mędrcy świata, monarchowie" przez salę przez salę przeszedł mały, liczący kilkanaście osób, dziecięcy orszak Trzech Króli.

  - To są dni pełne dobroci, ciepła, miłości, wzajemnej życzliwości, bo taki jest Bóg, który do nas przychodzi i chce nas wszystkich ukochać pełnią swojej Miłości. Ale to my jako chrześcijanie, katolicy musimy tą miłość Boga okazywać – zachęcał proboszcz czernickiej parafii.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół