• facebook
 • rss
 • Niebieskie serce matki Teresy

  ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

  dodane 20.10.2016 11:56

  Pięć szkół z terenu diecezji płockiej wzięło udział w przeglądzie etiud teatralnych o świętych i błogosławionych "Zwykli - Niezwykli".

  Młodzież zaprezentowała etiudy, łącznie sześć, poświęcone postaciom świętych i błogosławionych: bł. Klarze Ludwice Szczęsnej - Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Św. Stanisława Kostki w Sikorzu, bł. Julii Rodzińskiej - Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy na Bzurą w Wyszogrodzie, o św. Teresie z Kalkuty etiudy przygotowali uczniowie z dwóch szkół: z Gimnazjum im. Ignacego Działyńskiego w Golubiu-Dobrzyniu i z Zespołu Szkół nr 3 w Płocku, Gimnazjum nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. gen. Józefa Hallera w Płocku. Ta ostatnia szkoła przygotowała również etiudę poświęconą św. Stanisławowi Kostce. Uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Płocku, Gimnazjum nr 1 im. Książąt Mazowieckich przedstawili etiudę o św. Andrzeju Boboli.

  Z pewnością przygotowanie nawet krótkiej sceny wymagało od młodzieży zapoznania się z życiem świętych i błogosławionych. - Ideą przeglądu jest, aby młodzi ludzie poznawali postacie, które mogą ich inspirować, zwrócili uwagę na nieprzemijające wartości: honor, godność, dobro, prawdę i odwagę wyjaśniali organizatorzy przeglądu.

  Cenne było przesłanie, które płynęło z poszczególnych etiud: ... i dzisiaj potrzeba wyobraźni miłosierdzia, gdy spotykamy samotnych, trędowatych, niechcianych, alkoholików, opuszczonych, bezdomnych i ubogich. Oni stanowią jakby "niebieskie serce matki Teresy z Kalkuty". A więc kochaj - mimo wszystko, czyń dobro, bądź szlachetny, buduj, pomagaj, dawaj... mimo wszystko - to pierwsze z przesłań o Teresy z Kalkuty.

  Młodzież z Płocka przybliżając postać tej samej świętej, zwrócili uwagę, że choć miała ona wiele dylematów i trudnych doświadczeń, które prowadziły ją przez ciemną noc wiary, to jednak potrafiła wierzyć, kochać i pomagać mimo wszystko, do końca.

  "Jesteś dniem wczorajszym, /jesteś dniem dzisiejszym, /jesteś dniem jutrzejszym / i masz moc narodzić się po raz drugi" - śpiewała młodzież z Wyszogrodu. I to właśnie oni, w ocenie jury, zdobyli pierwszą nagrodę. Drugą nagrodę zdobyli uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcące w Sikorzu im. Św. Stanisława Kostki, za etiudę: "Bł. Klara Ludwika Szczęsna - Wszystko dla Serca Jezusowego", a trzecie - uczniowie Gimnazjum im. Ignacego Działyńskiego w Golubiu-Dobrzyniu za etiudę: "Wypłyń na głębię ze św. m. Teresą z Kalkuty".

  IV przegląd etiud teatralnych został zorganizowany przez Książnicę Płocką i Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Płockiej w ramach obchodów Dni Kultury Chrześcijańskiej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął bp Piotr Libera.

  Partnerem przeglądu było Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, oddział w Płocku. Tegoroczny przegląd był częścią projektu Przystanek Niepodległość, dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w programie Patriotyzm Jutra.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół