• facebook
 • rss
 • Ile wiary w Europie?

  ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

  dodane 21.09.2016 23:52

  Aktualny i gorący temat oraz zaproszeni prelegenci: red. Paweł Lisicki i ks. prof. Andrzej Kobyliński na spotkaniu w Muzeum Mazowieckim w Płocku.

  - Formułując temat tego spotkania: "Europa - Ateizm - Islam. Pytania o przyszłość", pytamy o jutro naszego kontynentu i nas samych - mówił, otwierając spotkanie, Tomasz Kordala, wicedyrektor Muzeum Mazowieckiego.

  Za stołem siedli prelegenci - znawcy problematyki wyrażonej w tytule spotkania: red. Paweł Lisicki - publicysta i dziennikarz, redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy” i ks. dr hab. Andrzej Kobyliński - filozof i etyk, wykładowca na UKSW w Warszawie.

  Dyskusja skoncentrowała się wokół pytań o ateizm w Europie, o islam i o wizję przyszłości.

  - Dziś w Europie jest więcej agnostycyzmu niż ateizmu. Jest on modny wśród elit i sprowadza religię do sfery prywatnej i do bliżej nieokreślonych odczuć - mówił red. Lisicki. - Tak, Europa dziś to przestrzeń, z której "wyparowała wiara". Stoją na naszym kontynencie wspaniałe katedry, ale nie ma w nich ludzi, którzy się modlą; są obcokrajowcy-turyści, którzy je zwiedzają - dodał ks. Kobyliński.

  Jak zauważyli zaproszeni goście, jest to oznaka kryzysu Kościoła na starym kontynencie. - To przykra konsekwencja "oswajania i humanizowania Boga", czyli dostosowywania Go do naszych ludzkich oczekiwań i potrzeb. "Wyparowała" transcendencja! Służba Boża jest dalej celebrowana, ale bez Boga - zauważyli zgodnie dziennikarz i ksiądz-filozof. - To wyróżnia Europę na tle innych części świata, bo na innych kontynentach zauważa się raczej proces powrotu religii i wiary w Boga, mówi się tam o desekularyzacji. Ale tak, niestety, nie dzieje się w Europie, skąd Bóg odchodzi, a jeśli przychodzi tu religia, to w swej skrajnej, fundamentalistycznej formie - mówił ks. A. Kobyliński.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»

  TAGI: EUROPA, ISLAM, PŁOCK

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół