• facebook
 • rss
 • Tu odnajduję nadzieję

  dodane 15.09.2016 00:00

  Abp Józef Michalik z Przemyśla o swym pielgrzymowaniu do Skępego i odkrywaniu przesłania naszego maryjnego sanktuarium.

  Agnieszka Otłowska: Czy Ksiądz Arcybiskup był już kiedyś w Skępem?

  Abp Józef Michalik: Jestem tu po raz pierwszy, ale jestem świadom, że duchowość i wieki tradycji tego miejsca ukształtowały diecezję płocką, z której powstała moja rodzinna – diecezja łomżyńska. To jedno z najstarszych sanktuariów maryjnych na ziemiach polskich. Urzeka mnie to przesłanie Matki Bożej, która wybiera właśnie takie proste, niekiedy marginalne miejscowości, aby rozdzielać swoje łaski. Ale taka właśnie jest Boża metoda: On posługuje się ludźmi i miejscami pokornymi, wystarczą Mu znaki niemocy, aby budzić ludzką wrażliwość i przemieniać serca. I to jest to piękno tego miejsca. I ta żywa tradycja pieszych pielgrzymek, których przyszło tak wiele na święto Narodzenia Matki Bożej.

  Sanktuariów maryjnych jest wiele, także w naszej diecezji. Co zdaniem Księdza Arcybiskupa wyróżnia Skępe od innych miejsc kultu Matki Bożej?

  Przesłanie Maryi w tym miejscu odczytuję przede wszystkim z cudownej figury Matki Bożej Brzemiennej. Myślę, że w niej jest wyrażona fundamentalna prawda o nadziei. Maryja niesie w sobie wielką nadzieję ludzkości w Boże miłosierdzie i odkupienie. Dlatego tak bardzo trzeba Jemu zaufać. Dalej, przesłanie, które odczytuję z tej figury, mówi mi o matce i dziecku. Maryja Brzemienna mówi, że każde dziecko niesie nadzieję. Dla matki to również wiele znaków zapytania i niepokojów, ale historia Maryi mówi nam, że w takich chwilach Bóg wkracza na ludzkie drogi. Myślę, że dla nas, żyjących w tych czasach, to bardzo ważne przesłanie o życiu, nadziei i Bogu, który ocala. To przesłanie jest mocne i delikatne zarazem. Ta delikatność powinna przekonać dziś wielu, aby sami nawiązali wewnętrzny kontakt z Bogiem poprzez Maryję i Jej przykład. Aby wczuwając się w Jej odpowiedź wiary, wreszcie zaufali Bogu.

  Dla nas Skępe to miejsce cudowne. O jaki cud warto dziś się modlić?

  Pan Jezus przez wiarę otwiera człowieka na wielkie sprawy Boże, które dzieją się w nim, w jego duszy. O tym znowu przypomina skupiona postać Panienki Skępskiej, ze złożonymi dłońmi do modlitwy. Bo siła do rozwiązania naszych problemów jest w nas samych, ale najpierw trzeba żyć w komunii z Bogiem. Czym jest ta komunia? Chodzi o to, aby znaleźć ten mały kluczyk, aby dopasować go do tego skarbca, który ukryty jest w naszym sercu. Jeśli człowiek przestaje ufać swoim znajomościom, kontaktom, pieniądzom, a zaczyna ufać drugiemu człowiekowi, to jego siły się wzmacniają o siłę drugiego człowieka. Ale jeśli człowiek otworzy się na Pana Boga, to wtedy może dokonywać rzeczy niemożliwych.•

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół