• facebook
 • rss
 • Z Fryderykiem w XXI wiek

  Agnieszka Małecka Agnieszka Małecka

  dodane 09.09.2016 12:08

  Od dziś kolejna seria koncertów w ramach Chopinianów w Płocku i mistrzowskie wykonania etiud.

  Jak wyjaśnia Lech Dzierżanowski, który odpowiada za koncepcję artystyczną Chopinianów, etiuda jest gatunkiem ambiwalentnym. „Każdy adept pianistyki pamięta swoje zmagania z etiudami Cramera, Clementiego i przede wszystkim Czernego, których metodyczność zwykle idzie w parze z brakiem większej wartości artystycznej. Ale z drugiej strony etiudy Chopina, Liszta, Rachmaninowa, Skriabina, Schumana i Szymanowskiego stanowią nie tylko okazję do wirtuozowskiego popisu ale też i wspaniałe arcydzieła sztuki kompozytorskiej” - pisze Dzierżanowski.

  Już dziś w płockim Opactwie Pobenedyktyńskim zabrzmią utwory Franciszka Liszta i Sergiusza Rachmaninowa i oczywiście genialne etiudy Chopina op. 25. Zestaw etiud - obrazów przygotował dla publiczności Szymon Nehring - jedyny Polak w gronie finalistów ostatniego Konkursu Chopinowskiego i laureat nagrody publiczności.

  W sobotę, 10 września będzie można usłyszeć cykl etiud Debussy’ego, dedykowanych pamięci Chopina. Wykonawcą tego koncertu, zatytułowanego "Etiudy na 5, 8 i 10 palców" jest Piotr Kosiński, laureat I miejsca w Amerykańskim Konkursie Pianistycznym im. I.J. Paderewskiego w Los Angeles.

  W finale 14. Dni Fryderyka Chopina, w niedzielę usłyszymy utwory m.in. współczesnych kompozytorów, dzięki temu będzie można prześledzić rozwój tego gatunku. Przy fortepianie zasiądzie Clare Hammond z Wielkiej Brytanii. „Pianistka zacznie od Chopina, ale wykona też jedną z mało znanych a bardzo interesujących etiud Liapunowa, fragmenty cyklów etiudowych Szymanowskiego i Panufnika a także etiudy najnowsze: trzy etiudy nagrodzonej nagrodą kompozytorską Grawemeyer’a Unsuk Chin z niedokończonego cyklu 12 Etiud oraz efektowne etiudy niezwykle płodnego kompozytora rosyjskiego Nikolaia Kapustna” - pisze w programie tego koncertu Lech Dzierżanowski.

  Wszystkie koncerty Chopinianów odbywają się w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku (ul. Tumska 3a), i rozpoczynają o godz. 18. Płockie Dni Fryderyka Chopina organizowane są przez Mazowiecki Instytut Kultury.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół