• facebook
 • rss
 • Parafialna "osiemnastka"

  Wojciech Ostrowski

  dodane 18.08.2016 00:06

  - Wkraczamy w okres pełnoletniości - zauważył w dniu jubileuszu najmłodszej przasnyskiej wspólnoty parafialnej ks. Romuald Ciesielski.

  Proboszcz parafii Chrystusa Zbawiciela przypomniał, że została ona erygowana 15 sierpnia 1998 r. przez ówczesnego biskupa płockiego Zygmunta Kamińskiego. Po raz 14. wierni świętowali tę rocznicę, uczestnicząc w sportowo-rekreacyjnym festynie integracyjnym.

  Wcześniej pod przewodnictwem ks. Romualda Ciesielskiego odprawiona została Msza św. w intencji ojczyzny i Wojska Polskiego. W Eucharystii uczestniczyli żołnierze z przasnyskiej jednostki wojskowej oraz przedstawiciele władz samorządowych.

  - W tych wieńcach i bukietach ziół i kwiatów zawarte jest samo serce miłujących ziemię i przyrodę. Przynoszone są one tutaj do świątyni, aby wyrazić Bogu wdzięczność za chleb dla człowieka i pokarm dla otaczających nas zwierząt - zauważył głoszący homilię ks. ppor. Mateusz Korpak, kapelan przasnyskiej jednostki wojskowej. Nawiązując do rocznicy bitwy warszawskiej 1920 r., podkreślił wielki wysiłek polskich żołnierzy i wielką modlitwę wiernych. Przywołał też wybitne postaci: marszałka Józefa Piłsudskiego, kardynała Aleksandra Kakowskiego i ks. Ignacego Skorupki. - Mamy nadzieję, że każde następne pokolenie jest tak samo ofiarne i oddane sprawie ojczyzny, jak tamto. W przeciwnym razie możemy się obawiać - akcentował ks. Mateusz.

  Po Eucharystii jej uczestnicy przy dźwiękach orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Przasnysza przemaszerowali na rynek miejski, gdzie odbył się uroczysty apel, podczas którego miały miejsce promocje na wyższe stopnie wojskowe oraz wręczone zostały odznaczenia.

  Festyn w parafii Chrystusa Zbawiciela rozpoczął koncert Miejskiego Chóru Męskiego, który zaśpiewał całą gamę różnorodnych utworów, od hymnu "Gaude Mater Polonia" do popularnych piosenek, jak np. "Hallelujah" Leonarda Cohena. Później do wspólnego śpiewu i tańca starszych i młodszych uczestników festynu porwał cieszący się coraz większą popularności przasnyski zespół "Dekalog".

  W szczególny sposób zaakcentowana została 18. rocznica powstania najmłodszej przasnyskiej parafii. Ks. Romuald Ciesielski, który od samego początku sprawuje funkcję proboszcza, został poproszony przez parafialne jury o poddanie się specjalnie przygotowanemu na tę okazję egzaminowi dojrzałości. Dotyczące m.in. historii parafii i diecezji pytania nie zawsze były łatwe, jednak ks. Romuald wspaniale sobie z nimi poradził uzyskując szóstkę z małym minusem. Został też uhonorowany specjalnym, smakowitym medalem, wykonanym z ciasta, a pełnoletnia parafii otrzymała na ręce swego duszpasterza potwierdzający to oryginalny dowód osobisty.

  Wśród licznych atrakcji festynu znalazły się różnego rodzaju rozgrywki sportowe, konkursy plastyczne, gry i zabawy dla uczestników w różnym wieku prowadzone przez wolontariuszki ŚDM, loteria fantowa, pokaz wozów bojowych straży pożarnej. W imprezie uczestniczyły rodziny, niekiedy nawet trzypokoleniowe.

  Festyn odbył się dzięki pomocy Ministerstwa Sportu i Turystyki, Fundacji "SCALAM - prostujemy drogi życia", fundacji "PELIKAN" oraz innym sponsorom.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół